Uśpione pragnienia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-07-16

W grudniową noc dochodzi do wypadku. Dwie kobiety tkwią na leśnym odludziu w zmiażdżonym samochodzie. Auto staje się pułapką bez wyjścia. Znikąd pomocy, a upływający czas działa na ich niekorzyść.
Magda i Bianka poznały się pół roku wcześniej. Od pierwszych chwil znajomości poczuły się sobie bliskie. Jakby ich relacja była intuicyjna, zawiązana na głębszym poziomie. Magda jest mężatką, matką dwójki dzieci, nauczycielką angielskiego pracującą dorywczo w radiu, a Bianka reportażystką, która żyje w wolnym związku. Choć tak wiele je różni, to łączy więcej, niż są skłonne przypuszczać.
Bianka zaczyna zbliżać się do Magdy i jej rodziny, zafascynowana tym, czego sama nie posiada. Magdalena zaś, dzięki Biance, konfrontuje się z dotychczasowym życiem i swoimi potrzebami. Obie dotykają tego, co dla nich trudne i niewygodne.
Kobiety nawzajem wikłają się w swoje losy. Ta relacja zmienia każdą z nich i staje się pretekstem do działań, które doprowadzą je do miejsca pośród lasu, gdzie walcząc o swoje życie, będą mierzyć się z konsekwencjami wcześniejszych wyborów.
Emocjonalna historia o życiu, które w plątaninie ścieżek szuka tej jedynej prostej.

Agata Kołakowska (ur. 1984) - wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Autorka piętnastu powieści obyczajowych.

Kup książkę Uśpione pragnienia

Opinie o książce - Uśpione pragnienia

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2

Dwie kobiety - Magda i Bianka. Poznały się w studiu radiowym. Magda pracuje tam czasem wieczorami (na codzień uczy angielskiego). Bianka pisze książki - reportaże o trudnych sprawach. Od początku czują tajemniczą, silną więź. Jednak z czasem pojawiają się trudne emocje, przede wszystkim wzajemna zazdrość. Magda, mężatka z dwójką dzieci, zazdrości Biance swobody. Bianka Magdzie - dzieci (nie może ich mieć). Pewnego dnia dochodzi między nimi do ostrej kłótni. Wsiadają obrażone na siebie do samochodu, gotowe się rozstać, gdy tylko dojadą na miejsce. Jednak dochodzi do wypadku, i to na odludziu. Wskutek zderzenia z jeleniem Bianka traci panowanie nad kierownicą. Są w tragicznej sytuacji. Zniszczone auto, one uwięzione w nim, noc w pustym lesie. Czy uda im się przetrwać? Czy w dramatycznym momencie zapomną o wzajemnych żalach i zaczną znów współpracować?

Książka bardzo kobieca i gęsta od emocji. Napięcie między dziewczynami jest wręcz namacalne. Mocna lektura!

dr Kalina Beluch

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2021-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Powieści takie jak ta nie należą do mojego ulubionego gatunku literackiego, ale z czystej ciekawości czasami po nie sięgam. Chociażby po to aby dać szansę nowym autorom, polskim autorom i ich twórczości.
Tym razem padło na „Uśpione pragnienia” Agaty Kołakowskiej. Czy faktycznie warto było sięgać po powieść z kategorii, którą na codzień po prostu omijam? Sprawdźcie sami.

Dostajemy tu niesamowitą historię dwóch kobiet : Magdy i Bianki, które w pewien sposób, według nich astralny , są ze sobą powiązane. Kobiety poznały się pół roku temu i poczuły się sobie bardzo bliskie. Jakby ich relacja była intuicyjna, związana już wcześniej.
Magda jest mężatką, matką dwójki dzieci, nauczycielką angielskiego pracującą na codzień dodatkowo w radiu . Bianka to reportażystka, żyjąca w wolnym związku. Choć tak wiele je różni, to łączy więcej niż same są skłonne przypuszczać.
Bianka zaczyna zbliżać się do Magdy i jej rodziny zafascynowana tym, czego sama nie posiada. Magdalena zaś, dzięki Biance, konfrontuje się z dotychczasowym życiem i swoimi potrzebami. Obie kobiety dotykają tego, co dla nich trudne i niewygodne. Kobiety nawzajem wikłają się w swoje losy. Ta relacja zmienia każdą z nich i staje się pretekstem do działań, które doprowadzają je do miejsca pośród lasu, gdzie walcząc o swoje życie po niefortunnym wypadku, będą mierzyć się z konsekwencjami wcześniejszych wyborów. Do czego to wszystko je doprowadzi ?

Przyznam szczerze, że całkowicie zaskoczyła mnie ta powieść. Niby takie nic, ot historia dwóch znajomych sobie kobiet, ale … no jest w niej coś co mnie całkowicie przyciągnęło.
Fabuła powieści też jest tutaj dość ciekawie skonstruowana. Mamy wypadek dwóch kobiet, które wyrzucają sobie wszystko nawzajem co się tylko da, po czym przechodzimy do historii ich poznania. Akcja w powieści jest świetnie prowadzona, dostajemy tu cała historię z dwóch różnych perspektyw co daje nam szerszy pogląd na całą tę sprawę. Tak jakby od złej strony to wszystko na początku może się wydawać, ale po dalszym brnięciu w temat wszystko składa nam się w jedną całość.

Powieść napisana jest dość lekkim i przyjemnym językiem, co sprawia, że czyta się ją nam niezwykle szybko i przyjemnie. Akcja jest dość dynamiczna, a historia przedstawiona przez naszą autorkę porywa czytelnika.
Bohaterki, które skonstruowała nam tu Pani Agata też nie są z jakiegoś niedostępnego dla nas świata. Są właśnie takie swojskie, z ich codziennymi problemami oraz zajęciami. Takie rozwiązania sprawiają, że w powieściach tego typu moim zdaniem łatwiej jest po prostu przepaść. No bo przecież łatwiej czyta się o ludziach takich co mają podobne problemy do naszych na codzień, niż wyimaginowanych osobnikach o problemach i otoczeniu którego większość z nas nigdy nie skosztuje …
Tak samo jest z zachowaniem naszych bohaterek, nie są one jakieś sztuczne czy nieprawdziwe; wręcz właśnie jest tu przeciwnie. Mamy tu zwykłe kłótnie, dogryzania na wszelkiego rodzaju tematu czy zwykłe uszczypliwości które często zdążają się między nawet najlepszymi przyjaciółkami. A historia w którą autorka nas wciąga sprawia, że w pewien sposób przeżywamy to co dzieje się pomiędzy tymi dwiema kobietami, tak jakby one były też naszymi przyjaciółkami.

Podsumowując:

„Uśpione pragnienia” Agaty Kołakowskiej to powieść, którą czytało mi się nad wyraz dobrze, przyjemnie i szybko. Pełna jest ona wszelkiego rodzaju emocji i ciekawej historii. Brnąc coraz bardziej w rozdziały ma się wrażenie jakby obie kobiety znane nam były od zawsze, od lat. Jest to wielkim plusem tej powieści.
Książkę syta się jednym tchem, trzyma ona nas w napięciu do samego końca , a historia opowiedziana nam przez autorkę daje nam , czytelnikom wiele do przemyślenia. Warto po nią sięgnąć i przekonać się samemu!

"Uśpione pragnienia" to znakomite studium kobiecej psychiki. Autorka krok po kroku pokazuje czytelnikowi jak skomplikowaną istotą jest kobieta. Obnaża ciemną stronę ludzkiej natury. Pani Agata pokazuje, że nawet do najlepszego związku potrafi wkraść się rutyna, zawiść, zazdrość, poczucie niespełnienia i krzywdy. W imię dobra rodziny kobieta często poświęca swoje marzenia, odkładając je na bliżej nie określoną przyszłość. Brak szczerych rozmów z małżonkiem czy partnerem prowadzi do frustracji i oddalenia się od ukochanej osoby. Natomiast nieuczciwość wobec przyjaciółki rodzi rozgoryczenie oraz poczucie wykorzystania przez tą drugą osobę. Czy w takim razie mamy prawo walczyć o swoje szczęście i wywracać swoje życie do góry nogami by sprawdzić, czy będzie nam lepiej? Magda podjęła taką decyzję i przyszło jej zapłacić wysoką cenę. Ale czy jej decyzja na pewno przyniosła jej ukojenie? Czy znalazła to czego szukała i zazdrościła przyjaciółce? A czy Bianka była do końca w porządku wobec Magdy? I czy nie wykorzystała sytuacji i nie przywłaszczyła sobie życia Magdy? Czy jest granica między lojalnością wobec przyjaciółki i każde jej kłamstwo należy kryć? W powieści pojawia się wiele pytań, które skłaniają czytelnika do refleksji. Wszystkie one dotyczą codziennych spraw. Na przykładzie historii Magdy i Bianki możemy zmierzyć się z siłą prawdziwej miłości, przyjaźni, rodzicielstwem, bezpłodnością. Poznamy smak trudnych relacji rodzinnych, marzeń o zmianie swojego życia. Dowiemy się jak niszczącą siłę ma kłamstwo, intryga, zdrada, zazdrość i manipulacja.

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek

„Uśpione pragnienia” to książka o tym co jest w życiu ważne i ile jesteśmy w stanie poświęcić, żeby docenić to co mamy.

To historia dwóch kobiet, które kierują się w życiu zupełnie innymi wartościami, a mimo to od samego początku łączy je nić porozumienia i świetnie się dogadują. Magda ma męża i dwójkę dzieci, Bianka natomiast żyje w wolnym związku. Twierdzi, że nie chce stabilizacji i dzieci. Jednak czy to na pewno jej świadomy wybór?

Bianka coraz więcej czasu spędza z rodziną Magdy. Pomaga im kiedy ta druga smakuje innego życia. I w tedy odkrywa, że życie rodzinne bardzo jej odpowiada. Okaże się również, że to zawsze było jej marzenie, czemu więc Bianka ostro przystaje przy swoim?

Każdy z nas zapewne zastanawia się co by było gdyby. Jakby wyglądało nasze życie bez tego, co mamy. Często jest tak, że będąc żoną i matką chcemy uciec od rutyny i zaczerpnąć wolności. Ktoś powie „wyrodna matka”, bo zostawiła dzieci, jednak zanim ocenimy, spróbujmy zrozumieć. Często o naszym życiu decyduje los i dopiero kiedy coś otrzymamy, po czasie okazuje się, że to nie dla nas, nie takiego życia chcieliśmy.

Magda to osoba, która rzuca wszystko i zaczyna inne życie. Mąż, dzieci, codzienne obowiązki, to wszystko zaczyna ją tłamsić. Dlatego postanawia zaryzykować i zmienia całkowicie swoje podejście. Jednak czy nowa rzeczywistość sprawi, że będzie szczęśliwa? Często jest tak, że trzeba coś stracić, żeby to docenić. Czy tak będzie w przypadku Magdy?

W książce mamy przestrzeń czasową. Czas teraźniejszy, kiedy to bohaterki znalazły się w potrzasku oraz czas przeszły, kiedy to dopiero się poznały. Uważam, że to świetny zabieg, ponieważ wprowadza do historii nutkę tajemniczości.

Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z twórczością pani Agaty Kołakowskiej i powiem wam, że bardzo odpowiada mi jej styl pisania. Autorka potrafi grać na emocjach i daje do myślenia. Po odłożeniu tej książki jeszcze długo będzie siedziała w głowie czytelnika.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2021-01-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Czytałam wyobrażając sobie przedstawione postacie i sytuacje. Chętnie zobaczyłabym akcje powieści na ekranie. Autorka potrafła wejść w sposób przeżywania swoich demonów obu bohaterek. Nie ocenia, nie wskazuje, która droga jest lepsza, pozostawia ocenę czytelnikowi. Zaszkoczyło mnie zakończenie powieśći, sądziłam, że Bianka ułoży sobie  zycie inaczej, połączy się z dziećmi, które pokochała.

„Uśpione pragnienia” to powieść z dobrze przemyślaną fabułą i wyłaniającą się stopniowo intrygą, którą dostrzegamy coraz bardziej wraz z kolejnymi odsłonami tej historii. To, co początkowo zapowiadało się na zwykłą opowieść obyczajową o dylematach dwóch kobiet przerodziło się we wciągającą powieść, w której nie brakuje emocji, tajemnic i dramatycznych sytuacji. Uświadamia, że często sami komplikujemy sobie życie nieodpowiednimi decyzjami, niedopowiedzeniami czy nieszczerością. Pokazuje do czego może doprowadzić podążanie za cudzymi pragnieniami i nie docenianie tego, co mamy obok siebie.

Pięć minut Raisy
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Pięć minut Raisy

Raisa Hedwig korzysta z wczesnej pory, aby podlać ukochane róże w przydomowym ogrodzie. Zastanawia się, jak spędzi dzisiejszy dzień. Nie wie jeszcze...

Niechciana prawda
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Niechciana prawda

Opowieść o życiu po wielkim zranieniu. O mężczyźnie, który nie powinien stać się mężem, i kobiecie, która dowiaduje się, że jest tylko żoną...