Usypać góry. Historie z Polesia

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Co o Polesiu wiedzieli w latach 30. XX wieku Amerykanka Louise Boyd, niestrudzona badaczka Arktyki, oraz generał Carton de Wiart, weteran brytyjskich wojen w Afryce? Dlaczego na miejsce kolejnych eskapad wybierają właśnie polskie mokradła? Czy przeczytali u Herodota, że żyje tam lud czarnoksiężników, którzy raz w roku zamieniają się w wilki? Może słyszeli o legendarnym grobie Owidiusza? Na początku wieku XXI Małgorzata Szejnert wyrusza ich tropem.

Reporterka niestrudzenie szuka śladów zatopionej Flotylli Pińskiej. Przybliża małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać. I oddaje głos mieszkającym tam ludziom, żyjącym z dala od wielkiej polityki, chroniącym swoje wyznania i języki, wierzącym, że ciągle można uratować to, co zniszczyła władza sowiecka.

Informacje dodatkowe o Usypać góry. Historie z Polesia:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-03-05
ISBN: 978-83-240-2049-2

Kup książkę Usypać góry. Historie z Polesia

Usypać góry. Historie z Polesia - opinie o książce

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-01-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017 , Ebook- mobi, Mam,
Rozpoczęłam czytanie prawie rok temu i zarzuciłam w połowie, zmęczona ciut detektywistyczną precyzją detali. Autorka bardzo dokładnie przygotowała się do napisania tej książki, osobiście odwiedzając poleskie drogi i bezdroża, oglądając zabytki, spotykając ludzi, którzy pamiętają jeszcze minione dzieje, bądź mrówczo pracują dla ich ocalenia. Przytacza wiele anegdot, przybliża sporo życiorysów, m.in. wspomina urodzonego w Pińsku Ryszarda Kapuścińskiego. Dotyka starych murów, tropi porosłe trawą stare cmentarzyska. Cierpliwie przywraca przeszłość- skomplikowaną, pogmatwaną, tragiczną, wielokulturową. Dla ogromu jej pracy nie można pozostać obojętnym.
Avatar użytkownika - TresE
TresE
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo przyjemnie czytało mi się ten reportaż, jest świetnie napisany. Polesie to niezwykle barwna i interesująca kraina, która z pewnością zasługuje na uwagę. Małgorzata Szejnert przedstawiła zawiłą i skomplikowaną historię tego miejsca w taki sposób, że nawet laik ją zrozumie.
Avatar użytkownika - Madeleine7
Madeleine7
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka jest relacją ze świata, który za chwilę zniknie, albo już go nie ma. Autorka oddała głos świadkom skomplikowanych losów tego regionu Europy. A sposób w jaki to wszystko spisała sprawił, że jest to książka dla każdego, nie tylko znawcy historii, czy Kresów. Polecam
Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 6, Przeczytałem,
Polesie -niewielki obszar na granicy Białorusi i Ukrainy, a skrywa w sobie tyle tajemnic polskości. Autorka bardzo obszernego reportażu na jego temat dociera do chyba wszystkich historii związanych z tą mistyczną krainą, nie tylko związanych z Polską ale też o dziwo z USA. Pewna milionerka, badaczka Antarktydy poświęciła dużo pieniędzy i swojego czasu na odkrywanie poleskich mokradeł i zostawiła wiele materiałów do pracy dla późniejszych badaczy. Ciężko tak w kilku słowach opowiedzieć o tej książce, jest barwna, melancholijna, niejednokrotnie się wzruszyłam.
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2019-10-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Literatura polska,
My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u
Małgorzata Szejnert0
Okładka ksiązki - My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u

Nasz peerelowski american dream W latach 70. kawałek Teksasu mógł trafić w polskie ręce. W oczekiwaniu na spadek po bohaterze poległym w Ameryce „za...

Wyspa klucz
Małgorzata Szejnert0
Okładka ksiązki - Wyspa klucz

Małgorzata Szejnert, autorka książki Czarny ogród, zabiera nas tym razem w daleką podróż na Ellis Island, małą wyspę u wybrzeży Nowego Jorku, która przez...