Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-09-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Historia służb wywiadowczych od biblijnych szpiegów po elektroniczną inwigilację.

Z czym zazwyczaj kojarzymy wywiad? Z szantażem, kradzieżą, zabójstwami, walką i innymi niezbyt miłymi działaniami. Tymczasem autor tej swobodnej, niekiedy żartobliwej lub złośliwej opowieści o dziejach szpiegostwa przypomina jednak, że zrodziło się ono z naturalnej, bynajmniej nie nagannej potrzeby bezpieczeństwa. Tak było u zarania wywiadu, gdy Noe wypuszczał na zwiady ptaki, tak jest i dziś, gdy satelity rozpoznawcze śledzą ruchy wojsk. Według Tadeusza Kisielewskiego stałe od tysiącleci są też podstawowe procedury i techniki szpiegowskie, ukazuje nam zatem te działania, w których najlepiej przejawia się natura wywiadu.

Autor między innymi szczegółowo przedstawia powstanie pierwszych w nowożytnej cywilizacji zachodniej struktur wywiadowczych - papieskiej i angielskiej - oraz pierwszego wywiadu Stanów Zjednoczonych. Ujawnia rolę polskich oficerów w szkoleniu agentów SOE i OSS oraz wnikliwie rozwija temat polsko-japońskiej współpracy na tym polu w latach 1904-1944. Przypomina też czasy, gdy dwa narody - polski i żydowski - nie miały własnego państwa, ale miały znakomicie działający wywiad.

Kup książkę Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Opinie o książce - Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Książkę może czyta się ciężko i myślałam, że więcej o tych szpiegach będzie, bo czasami to autor według mnie odbiegał od tematu, ale część o polskim wywiadzie niezwykle ciekawa. Nie wiedziałam, że Polska i Japonia miały tak dobre stosunki ze sobą w częśći działalności jaką był wywiad i przekazywanie informacji.

Wojna Imperium. Większy Bliski Wschód w amerykańskiej wojne z terroryzmem
Tadeusz A. Kisielewski0
Okładka ksiązki - Wojna Imperium. Większy Bliski Wschód w amerykańskiej wojne z terroryzmem

Dla zabezpieczenia i utrwalenia swojej hegemonii Ameryka potrzebuje dwóch rzeczy: niezawodnych dostaw ropy naftowej po umiarkowanej, stabilnej cenie oraz...

Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego
Tadeusz A. Kisielewski0
Okładka ksiązki - Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego

Najnowsza książka dotycząca śmierci generała Władysława Sikorskiego. Wypadek czy zamach? Spór na temat przyczyny śmierci Władysława Sikorskiego toczy się...

Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka