Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-09-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788380622128
Liczba stron: 352

Ocena: 6 (1 głosów)

Historia służb wywiadowczych od biblijnych szpiegów po elektroniczną inwigilację.

Z czym zazwyczaj kojarzymy wywiad? Z szantażem, kradzieżą, zabójstwami, walką i innymi niezbyt miłymi działaniami. Tymczasem autor tej swobodnej, niekiedy żartobliwej lub złośliwej opowieści o dziejach szpiegostwa przypomina jednak, że zrodziło się ono z naturalnej, bynajmniej nie nagannej potrzeby bezpieczeństwa. Tak było u zarania wywiadu, gdy Noe wypuszczał na zwiady ptaki, tak jest i dziś, gdy satelity rozpoznawcze śledzą ruchy wojsk. Według Tadeusza Kisielewskiego stałe od tysiącleci są też podstawowe procedury i techniki szpiegowskie, ukazuje nam zatem te działania, w których najlepiej przejawia się natura wywiadu.

Autor między innymi szczegółowo przedstawia powstanie pierwszych w nowożytnej cywilizacji zachodniej struktur wywiadowczych - papieskiej i angielskiej - oraz pierwszego wywiadu Stanów Zjednoczonych. Ujawnia rolę polskich oficerów w szkoleniu agentów SOE i OSS oraz wnikliwie rozwija temat polsko-japońskiej współpracy na tym polu w latach 1904-1944. Przypomina też czasy, gdy dwa narody - polski i żydowski - nie miały własnego państwa, ale miały znakomicie działający wywiad.

Kup książkę Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Zobacz także

Opinie o książce - Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Książkę może czyta się ciężko i myślałam, że więcej o tych szpiegach będzie, bo czasami to autor według mnie odbiegał od tematu, ale część o polskim wywiadzie niezwykle ciekawa. Nie wiedziałam, że Polska i Japonia miały tak dobre stosunki ze sobą w częśći działalności jaką był wywiad i przekazywanie informacji. 

Link do opinii
Inne książki autora
Wielka Wojna i niepodległość Polski
Tadeusz A. Kisielewski0
Okładka ksiązki - Wielka Wojna i niepodległość Polski

Nazwano ją Wielką, bo żadna poprzednia nie wstrząsnęła tak światem jak ona. Odebrała życie milionom ludzi, pogrzebała i zrodziła imperia. Zasiała ziarno...

Przesmyk Suwalski. Rosja kontra NATO
Tadeusz A. Kisielewski0
Okładka ksiązki - Przesmyk Suwalski. Rosja kontra NATO

Historia i rola przesmyku suwalskiego - najbardziej zapalnego punktu w nowej zimnej wojnie Rosji z Zachodem Czy przesmyk suwalski jest najbardziej zapalnym...

Zobacz wszystkie książki tego autora