Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-09-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788380622128
Liczba stron: 352

Ocena: 6 (1 głosów)

Historia służb wywiadowczych od biblijnych szpiegów po elektroniczną inwigilację.

Z czym zazwyczaj kojarzymy wywiad? Z szantażem, kradzieżą, zabójstwami, walką i innymi niezbyt miłymi działaniami. Tymczasem autor tej swobodnej, niekiedy żartobliwej lub złośliwej opowieści o dziejach szpiegostwa przypomina jednak, że zrodziło się ono z naturalnej, bynajmniej nie nagannej potrzeby bezpieczeństwa. Tak było u zarania wywiadu, gdy Noe wypuszczał na zwiady ptaki, tak jest i dziś, gdy satelity rozpoznawcze śledzą ruchy wojsk. Według Tadeusza Kisielewskiego stałe od tysiącleci są też podstawowe procedury i techniki szpiegowskie, ukazuje nam zatem te działania, w których najlepiej przejawia się natura wywiadu.

Autor między innymi szczegółowo przedstawia powstanie pierwszych w nowożytnej cywilizacji zachodniej struktur wywiadowczych - papieskiej i angielskiej - oraz pierwszego wywiadu Stanów Zjednoczonych. Ujawnia rolę polskich oficerów w szkoleniu agentów SOE i OSS oraz wnikliwie rozwija temat polsko-japońskiej współpracy na tym polu w latach 1904-1944. Przypomina też czasy, gdy dwa narody - polski i żydowski - nie miały własnego państwa, ale miały znakomicie działający wywiad.

Kup książkę Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Zobacz także

Opinie o książce - Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Książkę może czyta się ciężko i myślałam, że więcej o tych szpiegach będzie, bo czasami to autor według mnie odbiegał od tematu, ale część o polskim wywiadzie niezwykle ciekawa. Nie wiedziałam, że Polska i Japonia miały tak dobre stosunki ze sobą w częśći działalności jaką był wywiad i przekazywanie informacji. 

Link do opinii
Inne książki autora
Wojna Imperium. Większy Bliski Wschód w amerykańskiej wojne z terroryzmem
Tadeusz A. Kisielewski0
Okładka ksiązki - Wojna Imperium. Większy Bliski Wschód w amerykańskiej wojne z terroryzmem

Dla zabezpieczenia i utrwalenia swojej hegemonii Ameryka potrzebuje dwóch rzeczy: niezawodnych dostaw ropy naftowej po umiarkowanej, stabilnej cenie oraz...

Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego
Tadeusz A. Kisielewski0
Okładka ksiązki - Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego

Najnowsza książka dotycząca śmierci generała Władysława Sikorskiego. Wypadek czy zamach? Spór na temat przyczyny śmierci Władysława Sikorskiego toczy się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka
Czego uszy nie widzą
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar
Kołysanka z Auschwitz
Uciec jak najbliżej
Barbara Ciwoniuk
Uciec jak najbliżej
Pokaż wszystkie recenzje