Uwikłani w przeszłość

Rok 1918 to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Niepodległość - największy,

wyczekiwany dar - wyłaniała się z chaosu. Rewaloryzowała wszystkie dotychczasowe nurty

myślenia o Polsce i wszystkie polityczne programy. Powracało pytanie: czy borykającą się z

kłopotami Polską powinni rządzić ,,fachowcy" związani z zaborczym aparatem władzy, czy też ci

właśnie - z tego samego powodu - od rządów powinni być odsunięci? Kto był, a kto nie był w

niewoli patriotą?

Przeszłość przeszłości nierówna. W Galicji przez trzy ostatnie dekady XIX wieku z trudem

wyobrażano sobie Polskę bez Austrii. Rosja i Prusy nie pozostawiały Polakom złudzeń i nie

zmieniały tego dłuższe czy krótsze okresy ,,ociepleń". W Austrii droga prowadziła od alienacji,

przez akceptację, aż po pewien stan idealizacji monarchii, która pozwalała cieszyć się wolnością

słowa, wyznania i sumienia, pielęgnować język ojczysty, kulturę i oświatę. Pozwalała nawet robić

kariery polityczne. Zasiadać w gabinetach. Błyszczeć na salonach. Jak postrzegana była c.k.

monarchia w Polsce po 1918 roku? Jak postrzegali ją Polacy, którzy w życiu publicznym odgrywali

wybitne role? Jaki bagaż dźwigano? Co się z tym bagażem stało?

Uwikłani w przeszłość to w pewnym sensie ciąg dalszy książki Kalkulować... Polacy na szczytach

c.k. monarchii z 2013 roku. Bohaterowie - odpowiednio starsi - są w większości ci sami. Tamta

historia kończy się w 1918 roku. Ta w roku 1918 właściwie się zaczyna.

Informacje dodatkowe o Uwikłani w przeszłość:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-05-16
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788382028560

Kup książkę Uwikłani w przeszłość

Uwikłani w przeszłość - opinie o książce

Znakomita książka historyczna, która mnie zaskoczyła tym, że nie było to powielanie innych książek o tym okresie. Autor opowiada o wejściu Polski w niepodległość i o tym jak to się odbyło, kto zrealizował pozorne mrzonki, a kto przegrał na realizmie sytuacyjnym. To książka o ludziach, czasach i nastrojach, ale przede wszystkim o austrowęgierskości i o tym, ile z niej wzięto do odrodzonej Polski, a ile zaprzepaszczono. To opowieść o ludziach wybitnych, których nasza Polska nie chciała, bo byli 'austrowęgierscy'. O tym, co nasz kraj i cała Europa w XX wieku straciła po upadku takiego wielonarodowego molocha, jakim były Austro-Węgry. Na pewno szukanie obcych i swoich nie było tym dziedzictwem. Ale i, jak opowiada autor, nie było tym dziedzictwem bycie niemiłym w urzędach. Za to austrowęgierska była biurokracja i tzw. państwowa posada.
Bardzo ciekawe jest, moim zdaniem, szukanie tej spuścizny teraz i porównywanie. Można dojść do ciekawych wniosków.
Książka składa się z czterech dużych rozdziałów: Sceny i obrazy, Stosunek historyczny, 'Zmora bojkotu', Fotograf tamtego świata i Księżna z Żywca. Każdy rozdział zawiera obfitą wkładkę ze zdjęciami. To.jak widać obszerna książka, która raczej skupia się na konkretnych osobach i miejscach, żeby z tego wyciągnąć ogólne wnioski. Na pewno mocno ciekawe było porównanie drogi życiowej w sumie rówieśników: Piłsudskiego i Bobrzyńskiego. Jeden był realistą, stawiającym na monarchię, a drugi uwierzył w marzenie o Polsce. Ciekawe było dla mnie to jak autor interpretuje postać Piłsudskiego i jego drogę do zostania Szarą Eminencją. Jego drogę do władzy. Mocno to ciekawe, bo i postać Piłsudskiego to jedna z najważniejszych postaci w całej historii Polski. Autor patrzy cały czas z pozycji austrowęgierskości. To ciekawy punkt widzenia, który ukazuje jak wygrał, jak pokonał przeciwników. Mocno mnie zaciekawił ostatni rozdział. Wielu postaci nie znałam i chyba aż takim znawcą tego tematu nie planuję zostać, ale moim zdaniem warto jest po tę książkę sięgnąć, bo pokazue inny punkt widzenia, a przez to jest bardzo pouczająca.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Znany - nieznany prezydent Poznania. Rzecz o Jarogniewie Drwęskim
Waldemar Łazuga0
Okładka ksiązki - Znany - nieznany prezydent Poznania. Rzecz o Jarogniewie Drwęskim

Biografia pierwszego prezydenta Poznania II Rzeczypospolitej to biografia niezwykła. Autor przedstawił historię J. Drwęskiego w sposób dynamiczny, ukazując...

Portret rodziny z herbem we wnętrzu
Waldemar Łazuga0
Okładka ksiązki - Portret rodziny z herbem we wnętrzu

Nieczęsto się zdarza, żeby trzy pokolenia jednej rodziny pisały diariusze. I żeby te diariusze prowadziły ze sobą rodzaj rozmowy. Przewijają się w nich...