Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2019-08-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380155220
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Educated

Ocena: 5 (2 głosów)

Numer jeden w kategorii Autobiografia według użytkowników portalu Goodreads.

Książka, która pokonała głośne Becoming Michelle Obamy.

Według Billa Gatesa, jedna z pięciu najlepszych książek 2018 roku.

We wspomnieniach zatytułowanych "Uwolniona" autorka opowiada historię wręcz magiczną. Tym z nas, dla których edukacja jest czymś oczywistym, trudno nawet sobie wyobrazić, ile poświęceń wymagało od Westover to, co osiągnęła. W inspirujący i wyjątkowy sposób przypomina nam ona, czym jest i czym powinna być dzisiaj edukacja.

Tara Westover urodziła się w górach Idaho, w rodzinie mormonów. Po raz pierwszy przekroczyła próg szkoły w wieku siedemnastu lat. Publiczna edukacja była jedną z wielu rzeczy, w stosunku do których był sceptyczny jej fanatycznie religijny ojciec. Gdy w domu rodzinnym pojawiła się przemoc, nie było nikogo, kto mógłby zainterweniować. Punktem zwrotnym dla dziewczyny okazał się moment, kiedy jeden z braci dostał się do college'u. Tara postanowiła pójść w jego ślady. Pragnienie wiedzy zmieniło jej życie, zaprowadziło za ocean i na inny kontynent, na Harvard i Cambridge. Dopiero wtedy zaczęła się zastanawiać, czy nie wyjechała zbyt daleko i czy istnieje jeszcze dla niej droga powrotna do domu.

Niesamowita, prawdziwie inspirująca opowieść. Książka z rodzaju tych, które wszystkim się spodobają. Jest nawet lepsza niż mówią

- Bill Gates

Chwytająca za serce [...] piękne świadectwo tego, jak edukacja otwiera oczy i zmienia ludzkie życie

- Amy Chua, The New York Times Book Review

Uznana za jedną z najlepszych książek roku przez m.in.: The Washington Post, The Guardian, The Economist, Financial Times, New York Post, Time.

Według Billa Gatesa, jedna z pięciu najlepszych książek 2018 roku.

Tara Westover jest amerykańską pisarką mieszkającą w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem Birgham Young University, a następnie otrzymała stypendium Gates Cambridge. W 2009 roku w Trinity College w Cambridge zdobyła stopień magistra, a w 2010 studiowała na Uniwersytecie Harvarda. Następnie wróciła do Cambridge, gdzie w 2014 roku obroniła doktorat z historii. W swoim debiucie literackim, Zakazanej edukacji, opisała wychowanie w tradycyjnej mormońskiej rodzinie i karierę akademicką.

Tagi:

Kup książkę Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2020-04-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020, Obyczajowe,

Autobiograficzna historia młodej mormonki, która nie uczęszczała do żadnej szkoły,  marzącej o zdobyciu wykształcenia. Żyjąc z religijnym ojcem despotą dziewczyna marzy by iść do college'u.

 

Początek książki bardzo mnie wciągnąła, natomiast częśc o szkole nudziła przeraźliwie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - LiteraturaZmyslo
LiteraturaZmyslo
Przeczytane:2019-09-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jeden z rzymskich filozofów powiedział „Tylko ludzie wykształceni są wolni”. Te słowa będą idealne, aby podsumować moją refleksję po przeczytaniu „Uwolnionej”. Bowiem właśnie wykształcenie dało wolność Tarze Westover. I to w pełnym tego słowa znaczeniu…
Tara Westover urodziła się w górach Idaho, w rodzinie mormonów gdzie doświadczyła wychowania restrykcyjnego, surowego, bolesnego. Od najmłodszych lat miała styczność z fanatyzmem religijnym i manipulacją. Jej świat został wykreowany przez brutalnego i zacofanego ojca. Dziewczynka razem z rodziną żyje według pór roku, ciężko pracuje, wciąż przygotowuje się na koniec świata. nie doświadcza żadnego z uroków dzieciństwa, nie wie, co to edukacja, nie ma pojęcia o opiece medycznej. Egzystuje w społeczności gdzie istnieją tylko dwie ścieżki w życiu. Albo wybierzesz założenie rodziny i życie według ścisłych zasad mormonów albo uciekniesz. Ucieczka ze społeczności jest wręcz zakazana i wiąże się z wykluczeniem. Ucieczkę wybrał jeden z braci Tery. Postawił on na edukację. Dzięki niemu dziewczyna również postanawia sięgnąć po wiedzę. Jej decyzja jest okupiona wyrzeczeniami, strachem i bólem. Ciekawość świata jednak wygrywa i Tara nie żałuje ani jednego ciężko postawionego kroku, jaki postawiła na ścieżce edukacji.
„Uwolniona” to powieść o wyzwoleniu. Książka piękna, wzruszająca, ale również szokująca, wręcz wstrząsająca. Aż trudno uwierzyć, że czytamy czyjeś wspomnienia i że historia rozgrywa się współcześnie. Wielokrotnie odkładałam książkę, aby zaczerpnąć oddechu i otrząsnąć się z nagromadzonych we mnie emocji. KAŻDY powinien przeczytać tę książkę. Powinna ona trafić zwłaszcza do rąk młodych ludzi, którzy chodzenie do szkoły traktują, jako karę. Gorąco zachęcam do lektury. To książka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego domu.

 

Więcej recenzji na www.facebook.com/LiteraturaZmyslow

Link do opinii
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Aleksandra Struska-Musiał;
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Pokaż wszystkie recenzje