Vera

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-06-19
Tytuł oryginału: Vera. Roman

Opowieść o matkach i córkach, miłości i zdradzie, poczuciu winy i woli przetrwania

Jedna z najlepszych szwedzkich powieści ostatnich lat napisana przez członkinię Akademii Szwedzkiej

Kiedy gorset zaciska się na żebrach, ubierana do ślubu Sandrine myśli o dziwnym życiu, jakie czeka ją w arystokratycznej szwedzkiej rodzinie u boku starszego, przystojnego ginekologa, Ivana Cedera. Kiedy nieznacznie się rozluźnia, Sandrine wspomina przeszłość: dzieciństwo na południu Francji, skąd pochodziła jej matka, i wojnę na podhalańskiej wsi, skąd wywodził się jej ojciec marynarz.

Lodołamacz toruje drogę na wyspę. Tam ma odbyć się wesele, rozgrzani alkoholem goście nie zorientują się, że w izbie za ścianą pan młody odbiera poród. W noc poślubną na świat przyjdzie niebieskooka Vera ­- jedna z wielu tajemnic Sandrine.

Znakomita, trzymająca w napięciu powieść, w której nic nie jest tym, czym się wydaje.

Proza Anne Swärd jest wielka i piękna. Autorka operuje obrazami, które - podobnie jak w powieściach Güntera Grassa - otwierają przed nami świat jednocześnie dziecinnie konkretny i zmysłowo złowrogi.

,,Göteborgs-Posten"

Wspaniały, epicki, świetlisty i inspirowany fabułą styl.

,,Dagens Nyheter"

Sieć Anne Swärd jest skomplikowana, pełna kłamstw i tajemnic. Poetycka finezja i przerażające wydarzenia sprawiają, że Verę czyta się jednym tchem. Książka Swärd to wszystko oprócz czerni i bieli, jest raczej niebieska jak morze - zimna, ponętna i przerażająca.

,,Expressen"

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Vera

Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2019-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2019, 26 książek 2019, Mam,
Anne Swärd to szwedzka pisarka i ilustratorka, znana już polskim czytelnikom z takich powieści, jak Lato polarne czy Do utraty tchu – kameralnych historii osadzanych w skandynawskich realiach, opowiadających o skomplikowanych rodzinnych relacjach. W swojej najnowszej książce autorka podejmuje zbliżoną tematykę – Vera jest opowieścią o trudnych relacjach matek i córek, o walce o przetrwanie i traumach, których skutki sięgają następnych pokoleń. Ze względu na sugestywny język i pierwszoosobowy, wręcz intymny sposób narracji proza Anne Swärd jest bardzo kobieca – co nie znaczy, że daje się łatwo zamknąć w wąskich gatunkowych schematach literatury kobiecej. Wręcz przeciwnie, przemyślana konstrukcja powieści sprawia, że powoli odtwarzamy przebieg wydarzeń z niedomówień i wyrywkowo przedstawianych wspomnień, niejednokrotnie ulegając złudzeniom i dając się zaskoczyć zwrotom akcji – w tej powieści nic nie jest tym, czym się wydaje. Anne Swärd bez wątpienia bardzo sprawnie operuje obrazami: jak nikt inny potrafi uchwycić i odmalować surowe piękno skandynawskich pejzaży i niezwykły sposób, w jaki słońce towarzyszy przenikliwemu zimnu. Plastyczne opisy służą uwypukleniu także emocjonalnego chłodu. Już otwierająca książkę scena została opisana w sposób monumentalny: podczas zamieci śnieżnej łódź wiezie na wyspę na odległej północy ...

Opinie o książce - Vera

Przedziwna to książka i nie wiem, co o niej myśleć. Początek mnie zaciekawił, środek sprawił, że miałam ochotę rzucić czytnikiem o ścianę, a koniec mnie znudził i przestałam być ciekawa, co będzie dalej.
Nie rozumiem zachowania bohaterki, nie przekonała mnie ta historia. Wątek polski nieco dziwny, niemiecki żołnierz o imieniu Sasza też nie do końca mnie przekonuje.
Dla mnie ta historia o trudnych relacjach jest niewiarygodna i nieprawdopodobna. Przeszkadzał mi styl autorki, dziwne metafory i opisy.

Avatar użytkownika - moniapili
Przeczytane:2019-08-28, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książka od której ciężko się oderwać. Nie jest schematyczna. Opowiada o losach Sandrine, matki tytułowej Very. Jako dziecko mieszkała we Francji, z matką i babcią i dwiema siostrami. W jej rodzinie relacje były patologiczne, miały właściwie mylny obraz relacji damsko-męskich. W wieku 15 lat Sandrine wraz z matką i siostrami, uciekły przed wojną, do Polski, okolic Zakopanego i zamiast uciec, trafiły w sam środek wojny. Sandrine przeżywa pierwszą miłość, z żydowskim chłopcem Levim. Niedługo później hitlerowscy zabierają rodzinę Leviego, Sandrine będąc świadkiem śmierci mamy, poddaje się i idzie z Saszą. Pięć miesięcy z Saszą, przy którym czuje się bezpieczenie, nie nam to oceniać, nikt tak naprawdę nie wie jakby się zachował, ludzie różne rzeczy dla ratowania własnej skóry robią. Ucieka od Saszy, gdy domyśla się, że nosi nowe życie pod sercem. Udaje się jej uciec do Szwecji, gdzie po nieudanej próbie samobójczej poznaje lekarza Ivana Cedera, z arystokratycznej bogatej rodziny. Z niejasnych pobudek, Ivan prosi ją o rękę, czemu jest przeciwna cała jego rodzina, chcąca uniknąć skandalu. Sekrety poznajemy z perspektywy Sandrine, niczym jak w jakimś pamiętniku duszy, o jej ogromnym poczuciu winy i wstydu, o braku poczucia miłości do córki. W tej książce sekret goni sekret, nic nie jest takie jak się wydawało na początku.

"Szczęście jest jak wąż, który szybko wije się w trawie i znika"

Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix