VIP room

Pierwszy tom nowego cyklu mistrza ze Sztokholmu.

Najdan, nazywany Teddym, po ośmiu latach wychodzi z więzienia. Jest innym człowiekiem i chce zerwać z kryminalnym półświatkiem. Ale jest też zupełnie spłukany. Oferty pracy z urzędów zatrudnienia to jakiś żart, musi więc zamieszkać u siostry i żadne z nich nie tryska z tego powodu szczęściem. Sytuacja wymyka się spod kontroli, gdy Teddy'ego odwiedza komornik z wiadomością o jego starych długach.

Teddy nieoczekiwanie dostaje propozycję: ma pomóc wyśledzić porywacza młodego biznesmena, którego rodzice zamiast iść na policję, zwracają się o pomoc do biura adwokackiego. Teddy chce być jak najdalej od kryminalnych spraw, ale komornik depcze mu po piętach, przyjmuje więc zlecenie. Jego partnerką zostaje młoda wschodząca gwiazda adwokatury, Emelie. Trudno o bardziej komiczną parę detektywów, nie pasują do siebie pod żadnym względem, ale dobrze im się razem pracuje. Wkrótce trafiają na ślad porwanego, którego przeszłość okazuje się niezbyt kryształowa.

Od tego, czy Emelie dobrze wykona zadanie, zależy jej kariera, Teddy chce po prostu pozbyć się długów. Ale czy dlatego go wybrano? Szef firmy adwokackiej wie o nim coś, czego nie wie nikt inny...

Jens Lapidus wymieniany jest - obok Stiega Larssona - wśród najlepszych szwedzkich twórców thrillerów i sensacji.

Jens Lapidus (ur. 1974) - szwedzki pisarz, autor powieści kryminalnych. Z wykształcenia jest prawnikiem. Debiutował w 2006 roku powieścią Szybki cash, której kontynuacje: Zimna stal i Życie deluxe, ,,Trylogia sztokholmska" - stały się międzynarodowymi bestsellerami.

Informacje dodatkowe o VIP room:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2015-10-07
Tytuł oryginału: Vip-rummet
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Paulina Jankowska
Ilustracje:Jonas Linden/Anna-Lena Ahlstom

Kup książkę VIP room

VIP room - opinie o książce

Teddy po ośmiu latach wychodzi z więzienia. Po kilku dniach otrzymuje dziwną propozycję współpracy z kancelarią adwokacką. Ma współpracować przy poszukiwaniu młodego biznesmena, który został porwany. Czy ta sprawa łączy się z historią, przez którą trafił do więzienia? Tajemnice, przemoc, patologia, wielkie pieniądze. Polecam.

Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2020-05-11, Ocena: 4, Przeczytałam,

Teddy, mężczyzna serbskiego pochodzenia, po wielu latach odzyskuje wolność. Na prośbę szefa kancelarii adwokackiej podejmuje się sprawy dotyczącej zaginionego biznesmena. Nie obędzie się bez pomocy młodej prawniczki, Emelie. Rozpoczyna się wówczas zawiła i niebezpieczna sprawa. Dochodzi do przesłuchania kilku mężczyzn mających niegdyś kontakt z zaginionym Philipem, lecz ci nie wyjawiają zbyt wielu informacji. Niezrażony tym Teddy próbuje szukać innych śladów, które mogłyby doprowadzić do odnalezienia Philipa. Emelie również poszukuje odpowiednich śladów. W międzyczasie dochodzi do nieporozumienia między prawniczką a byłym gangsterem... Tymczasem porywacze żądają od Philipa ogromnej sumy pieniędzy dając mu niewiele czasu na podjęcie odpowiednich działań.

Jens Lapidus jest szwedzkim pisarzem i autorem wielu powieści kryminalnych. Z wykształcenia prawnik. Zadebiutował w 2006 roku powieścią "Szybki cash." Znany jest również z innych powieści takich jak "Zimna stal", "Życie deluxe" a także "Vip room", "Sztokholm delete" i "Top Dogg".

W powieści tej mamy do czynienia ze światem przestępczym, w którym niemałą rolę odgrywają pieniądze. To one stają się przyczyną wielu kłopotów i konfliktów ( porwanie młodego biznesmena dla pieniędzy ). Nie zabraknie również wątku odnoszącego się do prostytucji i pedofilii, które stanowią nieodłączny element świata przestępczego. Sami bohaterowie uwikłani są w splot trudnych i niebezpiecznych wydarzeń.

Moją uwagę przykuła postawa Teddy'ego oraz jego zachowanie podczas prowadzenia sprawy. Więziony przez osiem lat mężczyzna nie chciał mieć więcej do czynienia ze światem kryminalnym, przez który popadł w kłopoty. Nie należał do osób zbyt rozmownych i z niechęcią współpracował z prawniczką. Jednakże potrafił dotrzymać danego słowa i nie zdradzić go.

Czytając tę powieść odniosłam wrażenie iż akcja toczy się bardzo powoli. Teddy wraz z prawniczką Emelie próbuje odnaleźć porywaczy. Poszukiwania trwają bardzo długo. Mężczyzna stara się podążać we właściwym kierunku poszukując róznych śladów, które mogłyby go doprowadzić w stronę zaginionego mężczyzny. Wydawać by się mogło, iż przez dłuższy czas nic się nie zmieni, lecz stopniowo akcja powieści coraz szybciej się rozwija. Możemy również śledzić z uwagą poczynania Philipa więzionego przez oprawców.

Sam klimat powieści wydaje się odrobinę nużący, gdyż brakuje w nim odpowiedniego napięcia i nastroju. Cała sprawa odnosząca się do zaginionego biznesmena wydaje się żmudna i zawiła a zarazem przedstawiona bardzo dokładnie.

Moim zdaniem "Vip room" jest dobrym kryminałem, choć może nie najlepszym.

Uważam, że jest to dobra pozycja głównie dla osób zainteresowanych twórczością szwedzkiego pisarza.

Cała opinia na stronie: https: //moichksiazekswiat.pl/vip-room

Avatar użytkownika - selwka
selwka
Przeczytane:2021-10-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Zimna stal
Jens Lapidus0
Okładka ksiązki - Zimna stal

W stolicy Szwecji rozgrywa się sensacyjna historia, w której splatają się wątki przestępcze, polityczne i społeczne. Mahmud - młody Irakijczyk, były...

Sztokholm delete
Jens Lapidus0
Okładka ksiązki - Sztokholm delete

Prawniczka Emelie i były gangster Teddy, partnerzy nie z własnej woli, tym razem zostają wplątani w sprawę, która odbija się czkawką sporemu gronu osób...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;