W cieniu magnolii

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-05-21
ISBN: 978-83-240-4845-8

Ocena: 5.27 (11 g這s闚)

Niewinna gra w pokera w domu Alicji okaza豉 si nowym rozdaniem nie tylko kart, ale i uczu.

W cieniu magnolii to poruszaj帷a historia o burzliwych uczuciach, blisko軼i i wyborach dokonywanych przez ka盥ego z nas. Ta powie嗆 daje nadziej i pokazuje, 瞠 warto zaufa uczuciom, nawet gdy s康zimy, 瞠 鈍iat zwróci si przeciwko nam.

Czy utracona przed laty mi這嗆 ma szans si odrodzi?
Czy los oka瞠 si dla Alicji 豉skawy i przyniesie jej upragnione szcz窷cie?

Kup ksi捫k W cieniu magnolii

Zobacz tak瞠

Alicja jest ju dojrza陰 kobiet, ma doros陰 córk, która rozpocz窸a studia we Wroc豉wiu, a tak瞠 ma貫go pocieszyciela - psa, który dotrzymuje jej towarzystwa i wype軟ia pustk, jaka powsta豉 w jej domu po wyje寮zie Kasi. Kiedy pewnego dnia do drzwi puka m篹czyzna, którego kobieta pocz徠kowo nie rozpoznaje, jej dotychczasowe, pouk豉dane 篡cie zaczyna zmienia swój bieg. Alicja wraca wspomnieniami do dawnych lat, kiedy spotka豉 Janka po raz pierwszy... Przenosi si do czasów studenckich, kiedy jej narzeczonym by Leszek. Dziewczyna nie potrafi wyt逝maczy, jak do tego dosz這 - ch這pak by mistrzem manipulacji. I cho wszyscy znajomi wydawali si dostrzega jego prawdziwe oblicze - Alicja nie s康zi豉, 瞠 co mo瞠 jej zagra瘸. Liczy豉 na to, 瞠 po 郵ubie wszystko si zmieni, 瞠 b璠 razem szcz窷liwi. Podczas wyjazdu Leszka, do domu dziewczyny przychodz jego koledzy, którzy – nie zwa瘸j帷 na protesty dziewczyny – uznaj, 瞠 b璠zie to odpowiednie miejsce na doko鎍zenie „imprezy" i rundk pokera. Towarzyszy im jeden specyficznie ubrany nieznajomy, Janek, cz這wiek jakby z zupe軟ie innej bajki. Jak sko鎍zy si ten wieczór? Do czego Leszek mo瞠 si posun望? Jak rol w 篡ciu Alicji odegra Janek? I dlaczego znajomy sprzed lat postanowi j odwiedzi? W cieniu magnolii to powie嗆, w której nie brakuje fragmentów oddzia逝j帷ych na emocje. Anna ...

Opinie o ksi捫ce - W cieniu magnolii

Dawno nie czyta豉m 瘸dnego debiutu a powie嗆 Anny P這wiec skusi豉 mnie magicznie brzmi帷ym tytu貫m "W cieniu magnolii" oraz postaci tajemniczej dziewczyny na ok豉dce. Czy historia osadzona w Krakowie lat dziewi耩dziesi徠ych i pokazuj帷a rozdarte m這dzie鎍ze serce zaw豉dn窸a moim?

Alicja mieszka w kamienicy przy ulicy Grodzkiej w Krakowie wraz z córk Kasi oraz psem Borysem. Pracuje w bibliotece szkolnej a dorabia do skromnej pensji udzielaj帷 lekcji hiszpa雟kiego. Jej pouk豉dany i od lat spokojny 鈍iat burzy jeden dzwonek do drzwi... Niespodziewane odwiedziny Janka, z którym nie widzia豉 si od ponad dwudziestu lat, wywo逝j dawno u酥ione wspomnienia. Ch這pak wyjecha po studiach do pracy w Chicago a teraz wróci, by projektowa ogród gdzie pod Krakowem. Ale czy to jedyny powód? Dlaczego odwiedzi Al? Czy mia w tym swój cel?

A teraz autorka przenosi nas w czasie... cofniemy si do chwili, gdy Alicja i Janek byli studentami, cho pocz徠kowo w tej historii to nawet nie wiedzieli o swoim istnieniu... Poznali si podczas gry w pokera kilku podpitych m這dzie鎍ów, gdzie stawk by造 jej wzgl璠y. Ala ju wtedy mia豉 ch這paka - Leszka, cz這wieka niezwykle porywczego, sk徙ego, prostackiego i traktuj帷ego j jak swoj w豉sno嗆. Czy by豉 z nim szcz窷liwa i jak to si sta這, 瞠 spokojna dziewczyna znalaz豉 si w tak toksycznym zwi您ku?

Anna P這wiec doskonale odnalaz豉 si w rzeczywisto軼i lat dziewi耩dziesi徠ych, 鈍iecie bez telefonów komórkowych, lecz ze spisami lokatorów i ksi捫kami telefonicznymi. Niezwykle szczegó這wo scharakteryzowa豉 swoich bohaterów, dzi瘯i czemu czytelnik mo瞠 bez przeszkód obdarzy sympati lub antypati. M瘰kie postacie zosta造 uj皻e kontrastowo - naprzeciw zaborczego i przepe軟ionego gniewem Leszka stan掖 czu造, opieku鎍zy i troskliwy Janek... Niestety los nie zawsze popycha nas w r璚e w豉軼iwego punktu przeznaczenia... Czasami b璠帷 w zwi您ku rozmy郵amy o tym, 瞠 篡cie jest bez sensu, gdy darzymy uczuciem kogo innego. Czy je郵i kto faktycznie jest sobie przeznaczony to pr璠zej czy pó幡iej spotka si z ukochan osob?

Do m瘰kiego duetu brakuje nam ju tylko obiektu westchnie, czyli Alicji. Nie powiem, 瞠by to by豉 moja ulubiona bohaterka, ale tacy ludzie zdarzaj si w 篡ciu... Cz瘰to denerwowa這 mnie jej zachowanie - nie mówi豉 prawdy, kluczy豉 i ukrywa豉 swoje uczucia a finalnie zrezygnowa豉 z mi這軼i - zastraszona czy g逝pia? Ona w豉軼iwie nie 篡豉 a tkwi豉 w swoim 篡ciu, jak porcelanowa lalka, któr kto postawi na scenie zabawkowego teatrzyku. Nie chcia豉 s逝cha dobrych rad przyjació趾i, ani g這su w豉snego serca. Nie umia豉 zrezygnowa z tego, co czyni這 j nieszcz窷liw... Czy teraz - po latach - jest nadzieja na powrót do tamtych lat? Czy jeszcze zaiskrzy?

"O mi這嗆 trzeba walczy do samego ko鎍a." *

Debiutuj帷a pisarka stworzy豉 naprawd ciekaw powie嗆 osadzon w 'moim' Krakowie. Nie brakuje w niej oryginalnych postaci i trudnych tematów - samotne rodzicielstwo, chora na stawy matka (bardzo bliski mi w徠ek), niepe軟osprawno嗆 dziecka, utrata bliskiej osoby, wykorzystywanie innych, zaborczo嗆 oraz dowód na to, do czego prowadz niedomówienia i brak otwarto軼i. S wprawdzie drobnostki, które zaliczy豉bym na poczet minusów lektury, jednak ogólny bilans jest niezwykle pozytywny, pomimo opisów i upartej Alicji, która nie potrafi豉 odseparowa si od toksycznego zwi您ku. P這wiec pokaza豉 篡cie bohaterów z dwóch perspektyw - tera幡iejszej i z czasów, gdy uczucia dopiero si rodzi造 pod pachn帷ym krzewem magnolii...

Podsumowuj帷 - "W cieniu magnolii" to bardzo dobry debiut! Idealna historia na Dzie Matki, gdy pokazuje mi這嗆 i trosk rodzicielki, docenia samotne wychowywanie dziecka i niejednokrotne po鈍i璚enia. Jest to powie嗆 o chorej zazdro軼i, nieszcz窷liwej mi這軼i, tragicznych konsekwencjach, uciekaniu przed odpowiedzialno軼i oraz pogrzebanych marzeniach. Chwilami niezwykle trudna, ale potrzebna. Smutna, rani帷a, uderzaj帷a we wra磧iwców, ale intryguj帷a i oryginalnie pokazuj帷a 篡ciowe rozterki.

* A. P這wiec, "W cieniu magnolii", Wyd. Mi璠zy s這wami, Kraków 2018, s. 170

recenzja pochodzi z mojego bloga: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/

Avatar u篡tkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2018-05-20, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2018,

Z debiutami ró積ie bywa. Niektóre s dobre, cho niepozbawione wad, a innych wr璚z nie da si czyta. Przyznam, 瞠 cz瘰to z obaw podchodz do debiutantów, bo tak naprawd nie wiem, czego mog si spodziewa. I szczerze mówi帷, du膨 rol w wyborze ksi捫ki Anny P這wiec, odegra atrakcyjny, a zarazem delikatny wygl康 ok豉dki, jak równie niezwykle tajemniczy tytu. Naprawd nie spodziewa豉m si, 瞠 wraz z pi瘯n ok豉dk dostan tak bardzo dopracowan w szczegó造 powie嗆. Bo tak przemy郵anego i dobrze napisanego debiutu, jak W cieniu magnolii, dawno nie czyta豉m. W moim odczuciu to najlepszy debiut, jak równie ksi捫ka obyczajowa, jak dane mi by這 przeczyta w tym roku. Przepad豉m…

W cieniu magnolii zabiera czytelnika w podró do szalonych lat 90., a ich wydarzenia przeplataj si z tymi w czasach obecnych. Autorka nakre郵i豉 bardzo realnych bohaterów, niemal瞠 ka盥e ich zachowanie oraz sytuacje z 篡cia by造 na tyle rzeczywiste, 瞠 mog造 mie miejsce naprawd. Wraz z nimi prze篡wa豉m ich wzloty i upadki. Obserwowa豉m ich pierwsze mi這軼i i zranione uczucia, t瘰knot, 瘸l i smutek oraz strach i skutki podejmowanych decyzji.

„O mi這嗆 trzeba walczy do samego ko鎍a”.

Ta historia dog喚bnie porusza czytelnika, daje nadziej na lepsze jutro i pokazuje, 瞠 warto zaufa uczuciom. Bo mi這嗆 daje si喚, rado嗆 i u鈍iadamia, 瞠 w oczach ukochanej osoby jest si kim wyj徠kowym i kim, kogo nie pozwoli si przez nikogo skrzywdzi. Ta historia to studium ludzkich uczu, zaczynaj帷 od nienawi軼i do (nie)kochanej osoby, a ko鎍z帷 na niezwyk貫j mi這軼i i jej sile.

„Kiedy czas przestaje p造n望, nie ma miejsca na gesty”.

Zalet jest te 酥iewny j瞛yk, dynamiczne dialogi, jak i bardzo wci庵aj帷a fabu豉, która p造nie swoim naturalnym, niewymuszonym tempem, oraz fakt, i bardzo ci篹ko jest si rozsta z bohaterami. Jedyne, co pozostaje mi doda, i licz na to, 瞠 autorka nie spocznie na laurach i ju niebawem uka瞠 si jej kolejna powie嗆, której wr璚z nie mog si doczeka. Anna P這wiec trafia do grona moich ulubionych autorek. Ksi捫k polecam w szczególno軼i fanom powie軼i obyczajowych, gwarantuj, i ta pouczaj帷a i zarazem poruszaj帷a lektura zostanie w Waszej pami璚i na d逝gi czas. Szczerze polecam.

Kr捫y mi po g這wie pytanie, tak na pocz徠ek. Czytacie debiuty? Lubicie od pocz徠ku 郵edzi literack drog pisarza? Przyznam si, 瞠 cz瘰to, nawet jak autor ma na swoim koncie ile publikacji, decyduj si, by i嗆 z nim od pierwszego wydanego „dziecka”. Na szcz窷cie w przypadku Anny P這wiec nie trzeba nadrabia zaleg這軼i a tylko w napi璚iu wypatrywa kolejnego dzie豉 jakie wyda a to, 瞠 po lekturze „W cieniu magnolii” z niecierpliwo軼i b璠ziemy oczekiwa drugiej ksi捫ki, jest bardziej ni pewne.

Alicja jest bardzo cich, spokojn dziewczyn. Studiuje bibliotekoznawstwo w Krakowie i niestety wik豉 si w zwi您ek z kompletnie nie nadaj帷ym si do tego m篹czyzn. Leszek nie ma 瘸dnych skrupuów, by korzysta z funduszy swojej dziewczyny. Prosi o wszystko i lekk r瘯 to otrzymuje. Nie potrafi okaza za takie gesty dobroci podzi瘯owa. To zdecydowanie ten typ, który uwa瘸, i jemu dos這wnie wszystko si nale篡. Zakochana Alicja nie odmawia mu niczego. Kiedy jednak pewnego wieczoru poznaje Janka, zaczyna odkrywa co naprawd oznacza s這wo „mi這嗆”. Uczucie, jakie zaczyna nie鄉ia這 kie趾owa pomi璠zy nimi, nie ma szans na rozkwit. Jan wyje盥瘸 za granic, zostaj rozdzieleni na dwadzie軼ia lat... Gdy dochodzi do ponownego spotkania, oboje musz znale潭 w sobie si喚 i odwag, by zada kilka najwa積iejszych pyta, które pomog zaczerpn望 powietrza i z now energi ruszy do przodu, mo瞠 wspólnie? Czy po tylu latach nast徙i odrodzenie?

Nie sposób nie zachwyci si t histori. Pi瘯nie opowiedziana, lekko, zwiewnie, z dba這軼i o szczegó造. Idealna na ka盥y czas. W wiosn i lato podsyci rado嗆 z panuj帷ego na zewn徠rz ciep豉, jesieni i zim wniesie w zmarzni皻e serce ukojenie i nadziej, 瞠 plucha szybko dobiegnie do mety i ust徙i miejsca pe軟ym bezchmurnego nieba dniom..

Zanim zapozna豉m, si z losami gównych bohaterów ksi捫ki pt. '' W cieniu magnolii'' autorstwa Pani Anny P這wiec zaczerpn窸am wiedzy na temat pomys逝 na napisanie debiutanck powie嗆, która przyku豉 moj uwag. Pani Anna wyja郾ia, w bardzo dok豉dny sposób w podzi瘯owaniach znajduj帷ych si na 375 stronie ksi捫ki co sk這ni這 j do napisania tej oto ksi捫ki, a przy tym spe軟ienia marzenia jej 篡cia. Spodoba這 mi si to, z jak dok豉dn precyzj wyja郾i豉 jak powsta豉 ta ksi捫ka, warsztaty pisarskie, w których mia豉 mo磧iwo嗆 uczestniczenia. Autorka nie zapomina wspomnie o Panu Marku Karwal, Pani Marii Kabat, pani Krystynie Bezubik, Agnieszce Chybowskiej, Ma貪orzacie G這gowskiej, Romanie Soboci雟kim, Marii Kuli, m捫, córka oraz Czytelnicy, którym sk豉da ho責 wdzi璚zno軼i za to, 瞠 zechcieli przeczyta t ksi捫k. Otó Pani Anna posiada lekkie, literackie pióro, dzi瘯i któremu Czytelnik b璠zie, zadowolony czytaj帷, od pocz徠ku do samego ko鎍a losy gównej bohaterki- Alicji. Wiele cech wspólnych mo積a zauwa篡 u Alicji, jak i Pani Anny: czytanie ksi捫ek, wspólne rozmowy z córk Kasi, picie dobrej kawy. Najbardziej mnie zaskoczy這 w tej niezwyk貫j powie軼i to, 瞠 autorka doskonale dobiera s這wa oraz w sposób subtelny prowadzi dialogi ze swoimi bohaterami. Alicja jest gówn bohaterk, która jest zaskakiwana, lubi wspomnienia- rozdzia-II. Akcja powie軼i toczy si w Krakowie. Miastu bliskiemu wielu z nas bywaj帷ym w nim. Janek, kolejny bohater to m篹czyzna ciep造, wra磧iwy, opieku鎍zy, lubi swoj pasj, ale nigdy nie ukrywa swoich uczu do Alicji. Szcz窷cie bywa przewa積ie ulotne i tak by這 i w tym przypadku. Jedynie zawsze wierna Alicji pozosta豉, Danusia przyjació趾a, lekko szalona, ale o dobrym sercu. Posiada豉, plany na 篡cie alternatywne jak to mówi豉. Niestety dzi瘯i Leszkowi narzeczonemu Alicji, który lubi mie w豉dz nad wszystkim, co go otacza, 篡cie Alicji uleg這 zmianie. Przypadkowe spotkania po latach s czasem powodem do przemy郵e nad w豉snym 篡ciem i zastanowi czy ono mog這by potoczy si inaczej lub zmieni je tak, aby czu si bezpiecznie i szcz窷liwe by這. Z Alicj mog si zaprzyja幡i, gdy podobnie tak jak ja kocha prac z ksi捫kami, prac z dzie熤i, spotkania z ciekawymi autorami ksi捫ek. Konstruktywne zbudowanie postaci ka盥ego z bohaterów powoduje to, 瞠 Czytelnik zaprzyja幡i mo瞠, a w豉軼iwie dokona wyboru z kim by wybra si na kaw. Ksi捫ka sk豉da si z dziewi璚iu rozdziaów, dzi瘯i którym mogli鄉y przyjrze si znajomym miejscom, zapachom kwiatów magnolii oraz wspomnie bohaterów m這dzie鎍zych lat. Czy Alicja wróci do jeszcze do opieku鎍zego, pe軟ego humoru Janka po 20 latach? Uwa瘸m, 瞠 jest to jeden z lepszych debiutów czytanych przeze mnie. Wspania豉 podró do spe軟ienia marze pisarskich, które mo積a spe軟i, je郵i tylko ma si dobry pomys, a zako鎍zenie Czytelnik dopisze sobie sam. Gratuluje udanego debiutu pisarskiego Pani Annie P這wiec roku 2018. Polecam przeczyta t ksi捫k.

Bardzo lubi si璕a po debiuty literackie i odkrywa nowe pere趾i w鈔ód pisarek i pisarzy. Musz przyzna, 瞠 gdybym nie wiedzia豉, 瞠 owa pozycja jest debiutem, wcale bym tego mo瞠 od razu nie odkry豉. Ten oto tutaj debiut, który Wam prezentuj ma w sobie co magicznego, ci篹ko mi to nazwa, ale ta ksi捫ka ma w sobie jak捷 tajemnicz moc i daje nadziej na lepsze jutro. I jeszcze ta pi瘯na ok豉dka, która po prostu mnie zauroczy豉.

Alicja to m這da kobieta, która studiuje bibliotekoznawstwo. Ma aroganckiego narzeczonego, którego nikt nie lubi. Pewnej nocy wpraszaj si do niej znajomi jej ch這paka, w鈔ód których poznaje Janka. Zaczyna si rodzi mi璠zy nimi uczucie, które cho jeszcze si nie rozwinie, a ju b璠zie musia這 si zako鎍zy. Los rozdzieli ich na dwadzie軼ia lat, a pó幡iej znowu si spotkaj. Jednak czasem niewypowiedziane s這wa, lecz pods逝chane mog obróci bieg dalszych wydarze. Co si stanie, kiedy ludzie nie b璠 mogli wprost zapyta o to, co maj na ko鎍u j瞛yka? Czy tych dwoje ludzi b璠zie mia這 szans na odnowienie rodz帷ego si mi璠zy nimi wiele lat temu uczucia?

Zacz窸am czyta t powie嗆 i przepad豉m ju od pierwszych stron. J瞛yk autorki jest lekki i przyjemny, czyta si bez problemów, a wr璚z nie ma si ochoty od這篡 ksi捫ki. Bohaterowie przedstawieni przez autork zostali dobrze wykreowani, s tacy jak my - maj lepsze i gorsze dni, przez co bez problemu mog豉m si z nimi uto窺ami. Alicja sta豉 mi si niezwykle blisk bohaterk, której losy 郵edzi豉m z zapartym tchem. Niejednokrotnie mog豉m poczu z ni blisk wi篥, zrozumie dlaczego w danym momencie zachowuje si tak a nie inaczej. Nasza bohaterka to kobieta, która pragn窸a wielkiego i prawdziwego uczucia, jednak za spraw zastraszania przez swojego narzeczonego, nie dopu軼i豉 do siebie wielkiej mi這軼i, boj帷 si o jego bezpiecze雟two.

"Zosta豉 sama. W jej uszach nadal d德i璚za造 s這wa "wi璚ej mnie nie zobaczysz". Patrzy豉 na szybko oddalaj帷 si, wyprostowan, barczyst sylwetk. Czu豉, 瞠 widzi go po raz ostatni, i modli豉 si, 瞠by tak nie by這."

Autorka przedstawia nam 鈍iat mi這軼i, nie zawsze pi瘯nej i idealnej, ale nad wyraz rzeczywistej. W swoim 篡ciu trafiamy na ró積ych partnerów. Zdarza si, 瞠 potrafi oni nas omami, sprawi, 瞠 nie widzimy tych z造ch rzeczy, które nam wyrz康zaj. Taki by Leszek, który owin掖 sobie Alicj wokó palca i ni manipulowa. A kiedy ona znalaz豉 w sobie si喚, by w ko鎍u zako鎍zy ten chory zwi您ek, on znów j zmanipulowa tym razem szanta瞠m. Leszek to typowy samiec alfa, który widzia tylko czubek w豉snego nosa. Alicj traktowa jak swoj w豉sno嗆, by o ni niezwykle zaborczy i zazdrosny, a do tego wykorzystywa jej maj皻no嗆. Niestety, uczymy si ca貫 篡cie na w豉snych b喚dach i nie zawsze dostrzegamy to co powinni鄉y.

Gdyby nasi bohaterowie potrafili otwarcie mówi o tym co czuj, mo瞠 ich los potoczy豚y si inaczej. A tak, ka盥y poszed w swoj stron, tak naprawd nios帷 w sercu ogromny ból z powodu rozstania. Bywaj momenty w naszym 篡ciu, i wybieramy k豉mstwo ni prawd, by uchroni blisk nam osob. Ale prawdziwa mi這嗆 jest w stanie przetrwa wszystko.

Wiecie czego nauczy豉 mnie ta powie嗆? Tego, 瞠 nie wolno odpowiada sobie samemu na zadane w my郵ach pytanie, nie uzyskawszy odpowiedzi od osoby, której te pytanie chcieliby鄉y zada. To co widzimy, nie zawsze oznacza to jak my to interpretujemy. Widzimy niekorzystny (naszym zdaniem) obraz dla nas i od razu rezygnujemy z dalszej walki o w豉sne szcz窷cie. Nasi bohaterowie niejednokrotnie przekonali si, 瞠 takie sytuacje maj miejsce, a oni sami przez to wiele stracili. Dlatego nie oceniajmy, tylko rozmawiajmy. Szczera rozmowa doprowadzi nad do prawdy, mo瞠 czasem i bolesnej, jednak prawdziwej. A mo瞠, akurat los si do nas u鄉iechnie?

Powie嗆 Anny P這wiec opowiada o ró積ych obliczach uczu oraz dokonywanych przez nas samych wyborach. Tak jak ju wspomina豉m, ta historia ma w sobie co, co daje nadziej na lepsze jutro. Nie brak tutaj uczu i emocji, wspólnie z bohaterk prze篡wamy jej wzloty i upadki. 砰cie nie zawsze pisze taki scenariusz jakby鄉y chcieli, ale nie ma rzeczy niemo磧iwych do osi庵ni璚ia.

Z wielk niecierpliwo軼i oczekuj kolejnych ksi捫ek autorki.

"W cieniu magnolii" to pi瘯na i poruszaj帷a historia od której nie mo積a si oderwa. Ukazuje nam jak wielka mo瞠 by si豉 mi這軼i, do czego zdolni s posun望 si ludzie oraz 瞠 dokonywane przez nas wybory, nie zawsze s nieomylne. Ta ksi捫ka zmusi was do refleksji i da nadziej na lepsze jutro. Zach璚am do przeczytania, bo warto!

Pi瘯na, kobieca opowie嗆 o mi這軼i. Alicja w m這do軼i, pod wp造wem szanta簑, podejmuje bardzo trudn decyzj. Traci swojego ukochanego, który wyje盥瘸 do Ameryki. Po latach ten m篹czyzna pojawia si w jej drzwiach. Czy ta mi這嗆 ma jeszcze szans? Poznajemy równie Kraków lat dziewi耩dziesi徠ych. Autorka zabiera nas w ciekaw podró. Udany debiut Anny P這wiec, który polecam na wakacje.

Jak na debiut Pani Ani ksi捫ka przyjemna w czytaniu, 篡ciowa, momentami wzruszaj帷a, ale równie zabawna.
Niesamowita historia Alicji, która poruszy豉 moje wszystkie komórki w organizmie, posta Leszka do której nie zapa豉豉m sympati. Janek, który uj掖 mnie swoim zachowaniem:) 鈍ietnie wykreowana posta Danki - kobieta na prawd przebojowa:) i Kasia- córka Alicji, która mimo swojego m這dzie鎍zego wieku potrafi wykaza si doros這軼i w my郵eniu i dzia豉niu:)
Polecam, warto przeczyta:) (moja opinia z LC http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4845131/w-cieniu-magnolii/opinia/51965364#opinia51965364)

Avatar u篡tkownika - Helena2019
Helena2019
Przeczytane:2019-05-19, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

Ciekawa historia o mi這軼i i przeznaczeniu.

Avatar u篡tkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2018-07-03, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2018,

Kiedy serce Alicji rozdar這 si pomi璠zy dwóch m篹czyzn, nie wiedzia豉 jeszcze, 瞠 konsekwencje swoich wyborów b璠zie czu豉 przez wiele lat. Nie potrafi豉 oprze si przystojnemu Leszkowi. Nie spodziewa豉 si, 瞠 cichy i spokojny Janek pojawi si przypadkiem w jej 篡ciu i wywróci wszystko do góry nogami. Gdzie pomi璠zy starymi kamienicami pi瘯nego Krakowa, w szalonych latach 90., gdy wszystko wydawa這 si mo磧iwe, splataj si historie mi這軼i i po膨dania. Czy utracona przed laty mi這嗆 ma szans si odrodzi? Czy los oka瞠 si dla Alicji 豉skawy i przyniesie jej upragnione szcz窷cie?

Zaczn od tego, 瞠 ksi捫ka, jak i jej bohaterowie s mi szczególnie bliscy, gdy akcja cz窷ciowo dzieje si w latach 90-tych XX w. i przypomnia造 mi si czasy kiedy to sama sta豉m u progu doros這軼i.

Autorka w swojej ksi捫ce porusza problem przemocy domowej. Skoncentrowa豉 si gównie na tej psychicznej - manipulacja, zastraszanie, podporz康kowanie. ζtwo komu z boku powiedzie: "odejd od niego", "uwolnij si", ale wcale nie jest to takie proste. Ma na to wp造w wiele czynników, nie zawsze zale積ych od nas samych. Uwa瘸m 瞠 pani Ania przedstawi豉 to wszystko autentycznie, jednocze郾ie daj帷 czytelnikowi temat do wielu rozwa瘸 i refleksji.

"To by豉 prawdziwa mi這嗆, mimo 瞠 trudno i niespodziewana dla nich obojga."

Kreacja bohaterów wysz豉 autorce nadspodziewanie dobrze. Z 豉two軼i mog豉m wyobrazi sobie ich wygl康, cechy charakteru czy zachowanie. Brutalnego, uwa瘸j帷ego si za najm康rzejszego i zawsze maj帷ego racj Leszka, nie da這 si polubi, cho熲y鄉y nie wiem jak si starali. Za to jego zupe軟ym przeciwie雟twem jest Janek. Z miejsca zapa豉豉m do niego sympati. Okaza si honorowym, odwa積ym, silnym, czu造m, troskliwym i opieku鎍zym, wr璚z m篹czyzn idealnym. Ale i on ma pewne niedoskona這軼i. Kiedy trzeba by這 nie potrafi zawalczy o swoje szcz窷cie. Jednak cz這wiek uczy si na b喚dach i gdy ponownie nadarza si okazja, by zdoby kobiet, wiedzia co robi. Polubi豉m równie Alicj. Z zaciekawieniem obserwowa豉m jej uczuciowe rozterki i to jakie zachodz w niej zmiany. Mo瞠 wkurza jej naiwno嗆, uleg這嗆, niepewno嗆, to 瞠 nie potrafi豉 odci望 si od m篹czyzny, który paso篡towa na niej, rani i zastrasza. Mo積a by這by j krytykowa, ale spróbujmy postawi si na jej miejscu.

"O mi這嗆 Trzeba walczy do samego ko鎍a."

Musz przyzna, i zastosowany przez autork przeskok w czasoprzestrzeni sprawia, 瞠 nie czu豉m, aby taka chronologia w jaki sposób mi przeszkadza豉. Uwa瘸m i wszystko posiada cechy odpowiednio wywa穎nej spójno軼i i 豉du.

Przy debiutach szczególnie zwracam uwag na styl, j瞛yk jakim operuje autor. Anna P這wiec oczarowa豉 mnie subtelno軼i, prostot. Nawet nie wiem jak mam to opisa... Mo瞠 porównam to do delikatnych p豉tków Magnolii?

Oczarowa mnie wr璚z magiczny klimat powie軼i. Ch皻nie Odwiedzi豉bym Kraków, przespacerowa豉bym si tymi uliczkami pomi璠zy kamienicami lub po prostu usiad豉 na 豉weczce w cieniu magnolii...

Historia ta u鈍iadamia, 瞠 na mi這嗆 nigdy nie jest za pó幡o, 瞠 zawsze warto o ni walczy wbrew wszelkim przeciwno軼iom losu. Warto s逝cha g這su serca i przede wszystkim mówi otwarcie o swoich uczuciach, niczego nie kry.

"(...) jak ju si znajdzie kogo, z kim cz這wiek dobrze si czuje na sto dziesi耩 procent, i temu komu na tobie zale篡, to warto ryzykowa i walczy o takie uczucie, nawet je郵i s jakie przeszkody (...) - 疾by potem sobie w 篡ciu nie wyrzuca."

"W cieniu magnolii" to poruszaj帷a powie嗆 o nieszcz窷liwej mi這軼i, blisko軼i, o wyborach i ich tragicznych konsekwencjach. To równie ksi捫ka o zazdro軼i, t瘰knocie, zagubieniu, strachu, utraconych marzeniach, uciekaniu przed odpowiedzialno軼i, sile przyja幡i, nadziei. Polecam ka盥ej romantyczce, która oczekuje niespiesznej, romantycznej lektury.

Inne ksi捫ki autora
Sekrety Julii
Anna P這wiec0
Ok豉dka ksi您ki - Sekrety Julii

Historia o mi這軼i tak wielkiej, 瞠 przenosi góry. Gdy Alicja znajduje listy matki, czuje, 瞠 odkrywa histori niezwyk貫j mi這軼i. Nie wie...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Ta, kt鏎a musi umrze