W grobie Ci do twarzy

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-03-20
ISBN: 978-83-66229-05-1

Sensacja! Groteska! Absurd! A w tym wszystkim Marlena z nożem w głowie, wodzisławska mafia, zakochany Czech oraz pewna dziwaczna służąca…

Drogi wszystkich złączą się w gonitwie do grobu. Nie tylko do jednego!

W szpitalu, do którego trafia Marlena, dosyć często umierają ludzie, a ona sama niespodziewanie musi uciekać, grozi jej bowiem niebezpieczeństwo. Kto i dlaczego czyha na życie Marleny? Kim jest jej mąż, którego widzi w telewizji? I czy naprawdę ostatni raz, zanim straciła pamięć, widziano ją na cmentarzu?

Aby rozwiązać zagadkę, bohaterka musi przypomnieć sobie, kim jest. Niestety nie będzie to łatwe, a czas szybko ucieka… Równie szybko, jak lektura tej niesamowitej czarnej komedii!

Tagi: komedia kryminalna

Kup książkę W grobie Ci do twarzy

Pewnego dnia Marlena Kiełbasa budzi się z nożem w głowie. Trafia do szpitala, gdzie dzieją się dziwne rzeczy. Pojawiają się nieznane Marlenie kobiety, osoby leżące z nią w jednej sali umierają w tajemniczych okolicznościach, personel wyraźnie ma kobiety dosyć. Problem w tym, że bohaterka nie pamięta, co jej się przydarzyło. Kiedy postanawia w dość dramatycznych okolicznościach opuścić salę chorych, sprawy jeszcze bardziej się komplikują, a akcja gwałtownie przyspiesza. W grobie ci do twarzy to powieść z gatunku black comedy, dark comedy, francuskiej humour noir, gdzie sprawy poważne, czyli śmierć, choroba, zbrodnia, stają się tematem żartu literackiego, zabiegów mających osłabić dramatyczną wymowę zagadnienia, sprowadzając je do szeregu zabawnych scen, pomyłek, śmiesznych dialogów i komicznych wpadek. Andrzej F. Paczkowski ze znawstwem operuje absurdem i groteską, aby wprowadzać czytelnika w błąd, rozśmieszać, mieszając sacrum i profanum. Gatunek ma długą tradycję zarówno w powieści, jak i na ekranie. Jego najważniejszym składnikiem jest humor – czarny humor, dodajmy. Bieganie po cmentarzach, próby zabójstwa, pomyłki w uśmiercaniu kolejnych ofiar, celowe zabiegi ze środkami odurzającymi, podstawione żony, pomyleni dziadkowie, nieoczekiwanie odkryte wstydliwe upodobania szacownych przodków i desperackie próby zachowania pozorów normalności tworzą w powieściach ...

Opinie o książce - W grobie Ci do twarzy

"W grobie ci to twarzy" to komedia sensacyjna napisana przez Andrzeja F. Paczkowskiego. To pierwsze moje spotkanie z jego twórczością, dlatego nie wiedziałam czego mam się spodziewać po autorze. Książka reklamowana jest jako pełna sensacji, groteski i absurdu.
Kobieta budzi się w szpitalu po usunięciu noża z głowy. Nic nie pamięta, nie wie kim jest. Marlena Kiełbasa - bo tak nazywa się bohaterka prowadzi bardzo dobrze prosperujący zakład pogrzebowy oraz jest żoną jednego z bossów wodzisławskiej mafii, który najprawdopodobniej próbuje ją zabić. Na jej drodze pojawia się Wanda - dawna przyjaciółka i przystojny Czech. Bohaterka powoli odzyskuje wspomnienia.
Narratorem powieści jest Marlena, która próbuje sobie przypomnieć swoje życie przed wypadkiem. Postać ta jest bardzo zagadkowa, trudna do wyobrażenia, ponieważ sama Marlena nie wie kim jest, a od każdej osoby dostaje o sobie sprzeczne informacje.
Książka pełna jest absurdalnych i groteskowych sytuacji. Powieść jest kompletnie nieprzewidywalna, bohaterowie często postępują nieracjonalnie, a zakończenie jest zaskakujące. Potrafiła mnie zaciekawić od pierwszej do ostatniej strony. Powieść czyta się przyjemnie i szybko. Jest dużo dialogów, a mało opisów przez co mamy wrażenie, że akcja w powieści rozgrywa się dynamicznie. Pod koniec powieści wszystkie nurtujące nas przez całą powieść pytania wyjaśniają się, ale mam wrażenie, że aż za szybko. Myślę, że korzystniej by było by rozwiązanie było dawkowana nam po trochu, a nie wyjaśnione wszystko w jednym rozdziale.
Ogólnie książkę czyta się bardzo przyjemnie.

Avatar użytkownika - Viki92
Viki92
Przeczytane:2019-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książkę bardzo dobrze się czyta. Już od pierwszej strony mnie zaciekawiła. Jest pełna tajemnic i niedopowiedzeń. Czytelnik cały czas jest ciekawy co będzie dalej. Trzyma w napięciu do samego końca.

Książka nie przypadła mi do gustu. Cała historia jest mocno naciągana i momentami absurdalna, ale szybko się ją pochłania z racji wielu dialogów i w miarę wartkiej akcji. Myślę, że określenie „czarna komedia” jest w tym przypadku udane. No i nie każdemu humor autora się spodoba, zwłaszcza przy epitetach pod adresem mamy Marleny czy służącej Ten Ten... chyba miało być śmiesznie, ale coś nie zaskoczyło.

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Olimpiada czytelnicza 2020" org.przez Pośredniczkę książek.

Marlena budzi się w karetce z nożem w głowie. Okazuje się, że straciła pamięć. W szpitali odwiedza ją kobieta podająca się za jej matkę, ale Marlena nie czuje, że może jej zaufać. Dodatkowo na oddziale dzieją się podejrzane rzeczy. Pojawia się też kobieta, która pomaga uciec bohaterce z tego podejrzanego miejsca. Marlena z pomocą przyjaciółki, zakochanego Czeka i chińskiej służącej próbuje wszystko sobie przypomnieć. Kryjówka na cmentarzu, mafia, mąż i jego kochanka, to wszystko gwarantuje absurdalne i groteskowe sytuacje. Czy kobieta odzyska pamięć? Zakończenie zaskakuje i zapewnia doskonałą ucztę dla miłośników czarnego humoru. Lekturę gorąco polecam, szczególnie fanom czarnej komedii.

Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2019-04-09, Przeczytałam, Mam,

Jeżeli macie ochotę na totalny relaks, albo na bardzo szybką lekturę, to z całego serca polecam „W grobie Ci do twarzy” Andrzeja F. Paczkowskiego.

Sensacja, groteska, absurd - wszystkie te cechy znajdziecie w przezabawnej historii z życia Marleny ? Bogata bizneswoman, żona swojego męża mafioza z Wodzisławia, pewnego dnia budzi się w szpitalu po operacji usunięcia noża z czaszki. Niestety w wyniku zabiegu traci pamięć, nie rozpoznaje bliskich, nie wie też co się stało, ani jak wyglądało jej życie przed wypadkiem. Zaczynają ją jednak niepokoić nagłe śmierci jakie mają miejsce w jej najbliższym otoczeniu. Na dodatek nie uspokajają jej ani odwiedziny matki, ani pomoc w ucieczce zorganizowana przez przyjaciółkę. Okazuje się bowiem, że życie Marleny jest w wielkim niebezpieczeństwie, a za kolejnymi próbami jej zabicia stoi jej własny mąż...?

Pełna nagłych zwrotów akcji, dowcipnych dialogów, napisana niezwykle sprawnie powieść kryminalna to idealna pozycja jeśli potrzebujecie chwili relaksu. Czyta się bardzo szybko !

Avatar użytkownika - annaN
annaN
Przeczytane:2019-03-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Ta głupia
Andrzej F. Paczkowski0
Okładka ksiązki - Ta głupia

W domu Maryśka jest wykorzystywana do każdej pracy. Rodzice piją a starszy brat nawet nie kiwnie palcem, żeby jej pomóc. Musi się uczyć i dodatkowo opiekować...

Wizna
Jacek Komuda