"W" jak morderstwo

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2018-10-09
ISBN: 978-83-65891-47-1
Język oryginału: Polska

Magda, klasyczna kura domowa, pewnego wieczoru znajduje dowód na zdradę męża oraz obce zwłoki. Okazuje się jednak, że nie do końca obce – ofiara miała na szyi wisiorek, który należał do zaginionej przed laty przyjaciółki Magdy, Weroniki. Podczas gdy policja prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa, Magda postanawia zbadać, co łączyło zamordowaną w parku kobietę z jej przyjaciółką. Odkrywając powoli tajemnice z przeszłości, wpada na trop mordercy, któremu sama będzie musiała stawić czoło. Jednocześnie próbuje jakoś ogarnąć swoje życie prywatne, co bywa czasami dużo trudniejsze niż polowanie na mordercę.

Tagi: kryminał sensacja Humor komedia kryminalna

Kup książkę "W" jak morderstwo

Opinie o książce - "W" jak morderstwo

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2

Dla Magdy wieczór od początku był koszmarny. Najpierw po raz kolejny odkryła, że dzieci wolą gry komputerowe od kontaktu z nią. Potem przypadkowo odkryła w kieszeni garnituru męża rachunek za drogie perfumy. Nigdy nie dostawała od niego takich prezentów, więc wniosek był oczywisty - ma kochankę. Żeby się wyciszyć, wyszła na spacer z psem. Okazało się, że może być jeszcze gorzej - w parku znajduje ciało zamordowanej kobiety. Denatka miała na szyi wisiorek, który kiedyś należał do Weroniki - zaginionej przed laty przyjaciółki Magdy. Co łączyło Weronikę z ofiarą? Dlaczego kobieta została zabita? Co dalej z małżeństwem Magdy?

Kryminał napisany z biglem i poczuciem humoru. Właśnie owo poczucie humoru łagodzi ciężkie klimaty (morderstwo, zdrada). I dzięki temu lektura jeszcze bardziej wciąga.

dr Kalina Beluch

Avatar użytkownika - czytajaca_Sandra
czytajaca_Sandra

Nie będę tego ukrywać. Ostatnimi czasy zaczęłam czytać dogłębnie opisy książek. Po tej pozycji spodziewałam się czegoś dobrego, zwłaszcza, że czasem warto czytać również biografie autorów. Czy zawiodłam się tym razem?

Bohaterką tej książki jest Magda, pani weterynarz, która tak naprawdę powraca do swojego zawodu po czasie zajmowania się dziećmi. Pewnego wieczoru znajduje dowód na zdradę męża oraz... obce zwłoki, kobiety. Okazuje się, że ofiara posiadała coś, co przypominało jej zaginioną przed laty przyjaciółkę Magdy - Weronikę. Był to charakterystyczny wisiorek. Jej znajomy sprzed lat szkolnych jest policjantem, który prowadzi śledztwo morderstwa kobiety. Sama pani weterynarz bardzo angażuje się w te działania. W dodatku próbuje ogarnąć swoje życie osobiste, co sprawia jej niekiedy niesamowitą trudność. Dlaczego ta kobieta została zamordowana? Czy i co miała wspólnego z przyjaciółką głównej bohaterki?

Autorka używa bardzo zjadliwego języka, który powoduje, że chciałoby się czytać dłuższe pozycje autorki. Moim zdaniem ta pozycja jest zwyczajnie za krótka. Nie spotyka się takich sytuacji często. Sytuacji... tak dobrych książek :). Oby tak dalej!

Z premedytacją zamieściłam wątek opisu z książki. Słuchajcie tamto jedno zdanie nakreśla co może się dziać, ale nie określa, że przy tej książce można się tak dobrze bawić!

Chcę Wam powiedzieć / przekazać, że ta książka jest lekkim kryminałem, który do końca nie pozwala nam zgadnąć kto jest mordercą. Poczucie humoru jakie zastosowała tutaj autorka powaliło mnie parę razy na łopatki, pozwalając na frajdę w 100 %!

Poznajemy wspomnianą Magdę i jej rodzinę. Poznajemy jej plany i ambicje, ale też obawy i strachy. Po znalezieniu paragonu na prezent, który nie był przeznaczony dla niej – poszła na zwyczajny spacer z psem i ku jej szczęściu (bądź nieszczęściu zależy jak kto na to patrzy) – znajduje w parku trupa 🙂 Warta historia, która nie daje nam szansy, by się od niej oderwać. Bohaterowie są świetni – zauważyłam nawet, że główna bohaterka ma nawet hasła jak ja! Przede wszystkim są realni, nie naciągani. Początkowo szkoda mi było naszej bohaterki, bo zdecydowanie była zahukana przez męża, w końcu która z nas zgodziła by się na to, by partner mówił gdzie i czy w ogóle mamy pracować, czyż nie? Sam motyw morderstwa i dodatkowo mały powrót do przeszłości Magdy to idealny zabieg łączący powody zbrodni i jej rozwiązanie 🙂 Nie mogę ukryć, że wątek miłosno – małżeńsko – domowy samej Madzi zupełnie mnie pochłonął i niemalże „zjadałam” stronę za stroną popijając gorącą czekoladę we Wrocławiu 🙂

Jak dla mnie, kochani, nie ma co się zastanawiać – to po prostu trzeba przeczytać! ♥

Na książkę zaczęłam zerkać, gdy pojawiły się wzmianki o ekranizacji powieści. Filmu nie oglądałam, wolałam sięgnąć do źródła i bez zaskoczenia się nie obyło.

Magda to pani weterynarz, która swoją karierę odłożyła ze względu na dzieci i od tego czasu spełnia się, jako tradycyjna kura domowa. Pewne fakty sprawiają, że zaczyna podejrzewać męża o zdradę, na domiar złego na spacerze znajduje zwłoki obcej kobiety. Czy na pewno obcej, bo na szyi denatki widnieje wisiorek jej przyjaciółki Weroniki, która zaginęła kilkanaście lat temu? Krok po kroku odkrywa coraz więcej tajemnic sprzed lat. Wspólnie z mężem przyjaciółki, który jest policjantem, analizują sprawę. Jej życie osobiste nabiera tempa, co wprowadza chaos do jej spokojnej i uporządkowanej codzienności.

Po okładce nie spodziewałam się, że zawartość tak przypadnie mi do gustu. Myślałam, że będzie to bardziej mroczny kryminał z ciężkimi scenami, na szczęście dla mnie, było inaczej.

Magda to osoba, z którą może się utożsamiać wiele kobiet z prozaicznymi problemami, ukazującymi, że w życiu pani domu nie wieje nudą, a codzienne perypetie mogą się zdarzyć każdej z nas. Bohaterowie drugoplanowi równie ciekawi, co powoduje, że całość jest doskonale skomponowana. Do tego morderstwo, zagadka sprzed lat, a intryga, którą autorka sprytnie uknuła, zaskakuje, gdy już myślimy, że wszystko wiemy. Gdyby nie było wątku kryminalnego, który cały czas przewija się przez fabułę to i tak historia by mnie zadowoliła, bo życie osobiste Magdy, autorka opisała w równie ciekawy sposób z inteligentnym poczuciem humoru i smaczną ironią.

Całość to wspaniała komedia kryminalna lekko napisana, gdyż bohaterka emanuje naturalnymi cechami, za co ją pokochamy i z zaciekawianiem śledzimy jej losy. Czytając, czekałam równie podekscytowana na dalsze losy pani weterynarz, jaki i rozwiązanie sprawy morderstwa.

Zaskoczyła mnie książka, że jest tak dobra, tak pode mnie skrojona. Znalazłam wszystko to, co lubię. Naturalnych bohaterów, tajemnicę z przeszłości, zagadkę kryminalną, codzienne życie rodzinne i poczucie humoru, które wywołuje uśmiech raz po raz u czytelnika. Dałam się wciągnąć w niepowtarzalną intrygę i ciekawą wielowątkową fabułę, tak bardzo, że książkę nie wypuszczałam z rąk, aż do jej zakończenia.

Doskonale teraz rozumiem, dlaczego powieść doczekała się ekranizacji, oby film był tak samo dobry. To dla mnie idealne połączenie wciągającej obyczajowej historii z wątkiem kryminalnym. A jeżeli dochodzą do tego dowcipne dialogi i cudowne poczucie humoru głównej bohaterki, która w pierwszej osobie opowiada o swoim życiu, to dostajemy genialną książkę z niezapomnianym klimatem. Gratuluje autorce pomysłu na sympatyczną bohaterkę i intrygującą fabułę.

Avatar użytkownika - Jojanka
Jojanka
Przeczytane:2021-04-17, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2019-04-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019, detektyw, kryminał,
Supercepcja. Szósty zmysł
Katarzyna Gacek0
Okładka ksiązki - Supercepcja. Szósty zmysł

Co zrobisz by uchronić swoich przyjaciół przez groźnym niebezpieczeństwem? Janek, Zosia, Klara, Julka i Tymek to paczka wystrzałowych przyjaciół...

Supercepcja. Podwójny spisek
Katarzyna Gacek0
Okładka ksiązki - Supercepcja. Podwójny spisek

Rewelacyjny słuch, bezbłędny smak i nadzwyczajny dotyk. Czegoś tu brakuje… Julka, Klara i Tymon podejrzewają, że tajemnica niezwykłych uzdolnień...

Kwestia winy
Znieczulenie
Everest
Sangma Francis
Everest
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska