W potrzasku wspomnień

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019-06-25
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381166355
Liczba stron: 596

Ocena: 6 (1 głosów)

Co zrobiłabyś, gdy pewnego dnia twój świat przestał istnieć, gdyby twoje wspomnienia zostały wymazane? Czy bez nich dalej byłabyś sobą? Czy umiałabyś zacząć wszystko od nowa?

Przed takim dylematem staje dwudziestokilkuletnia Oliwia. Od śmierci ratuje ją nieznany mężczyzna Mateo. Niedoszła samobójczyni niczego nie pamięta, jedyne, co wie o sobie, to imię, którym podpisała list pożegnalny.

Zbieg okoliczności sprawia, że Oliwia sprowadza się do domu swojego wybawiciela. Mateo to mężczyzna z przeszłością. W swoim życiu doznał wiele bólu, podjął też kilka złych decyzji, za które płaci do teraz. Nie jest w stanie zrozumieć, co mogło pchnąć Oliwię do takiego kroku. Życie pod jednym dachem nie jest łatwe, ale tylko do chwili, gdy na jego oczach ona zaczyna odkrywać swoją przeszłość. Co oznaczają przerażające obrazy, które widzi? Jaką tajemnicę skrywa przeszłość? I jak żyć dalej?

Tagi:

Kup książkę W potrzasku wspomnień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - W potrzasku wspomnień

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:,

Książka ta stała na mojej półce już jakiś czas. Mimo tego, że ciągle przyciągała mój wzrok, z powodu pewnych spraw, nie mogłam sięgnąć po nią wcześniej. Na szczęście (lub nieszczęście- jeszcze się dowiecie) w końcu udało mi się ją zdjąć z półki i przeczytać. Choć jest to niemały klocek, bo liczy sobie prawie 600 stron, to czytało mi się ją szybko. Jak więc ocenię tę pozycję? 

Pewnego wieczoru, podczas kolacji z przyjaciółmi Mateo widzi na pomoście samotną dziewczynę. Siedzącą w ciszy, nieporuszającą się. Kiedy postanawia do niej podejść, dziewczyna wskakuje do wody - chciała popełnić samobójstwo. Na szczęście obok był Mateo, który uratował ją i zawiózł do szpitala. Niedoszła samobójczyni niestety nie pamięta nic sprzed wypadku, nawet swojego imienia. Wskazówką okazuje się list, który zostawiła na pomoście. Przez zbieg okoliczności trafia do domu swojego ratownika. Mateo to mężczyzna z przeszłością, a w swoim życiu doznał już wiele bólu i podjął złe decyzje. Nie może zrozumieć, co pchnęło młodą dziewczynę do tak poważnego kroku. Życie w jednym domu nie jest łatwe, ale kiedy dziewczyna na jego oczach zaczyna odkrywać swoją przeszłość, nie ma już miejsca na inne trudności. Co mogą oznaczać przerażające obrazy, jakie widzi dziewczyna?

Do tej lektury nastawiłam się bardzo pozytywnie. Coś w mojej podświadomości mówiło mi, że W potrzasku wspomnień będzie dobrą książką, o której nie będę mogła zapomnieć. Jednak nadal z tyłu głowy miałam obawy co do słuszności tych myśli. Bo co, jeśli się zawiodę? No cóż. Postaram się w miarę logicznie opowiedzieć o tej książce, bo co jak co, ale myśli po jej skończeniu mam wiele. 

Główną bohaterką jest właśnie niedoszła samobójczyni, Oliwia. Dziewczyna jest widocznie zagubiona w tym całym świecie i nie do końca wie, czego oczekuje od życia. No bo z jednej strony bardzo chciałaby odzyskać swoją pamięć, ale z drugiej boi się tego, że nowo zdobyci przyjaciele się po prostu od niej odwrócą, kiedy również poznają jej przyszłość. No i ten aspekt był dość intrygujący, bo stawiał mnie jako czytelnika w dużej niepewności. Z drugiej jednak strony takie ciągłe uciekanie i brak umiejętności podjęcia jednej decyzji przez całą książkę (a przypomnę: prawie 600 stron) było okrutnie męczące. Dawno tak bardzo nie znielubiłam bohaterki książkowej, oj bardzo dawno. Oliwia przeszła samą siebie. Dlatego malutki apel do autorki: proszę nie robić już tak irytujących bohaterek, bo to może wykończyć czytelnika. Naprawdę. 

Mateo to można powiedzieć: drugi główny bohater. On z kolei zdobył moją sympatię, choć również nie był idealny. Zbyt ostro reagował na pewne kwestie, jednak i tak potrafiłam mu to wybaczyć. Ponadto wzbudził mój podziw swoją anielską wręcz cierpliwością do Oliwii. Przysięgam, że ja nie potrafiłam być tak spokojna w pewnych momentach, jak właśnie Mateo. 

W potrzasku wspomnień to powieść napisana bardzo dobrze, świetnym, lekkim językiem, dzięki czemu książkę czyta się bardzo szybko. Myślałam, że takiego grubaska będę pochłaniać z tydzień, a tu proszę - wystarczyły mi spokojnie trzy dni. Fabuła jest bardzo ciekawa, intrygująca, ma nawet pewne elementy, które występują również w literaturze sensacyjnej – a to już kolejny duży plus. 

Niestety, nie jest to powieść bez wad. Bardzo raziło mnie w oczy takie na siłę wpychanie zagranicznych nazwisk i imion do książki, gdzie akcja toczy się na polskiej ziemi, a bohaterowie są Polakami z pochodzenia. Pewnie, każdy może nazywać się tak, jak mieszkańcy innych krajów, jednak tutaj brzmiało to dla mnie po prostu śmiesznie. Przykładem jest Oliwia Sanders. No kurczę, nie pasowało mi to bardzo. 

Te wszystkie tajemnice, nagłe zwroty akcji to zdecydowanie wpłynęło na korzyść tej historii. Aleksandra Kosowska zaczarowała mnie i wciągnęła do swojego wykreowanego świata, a ponadto: nie pozwoliła mi z niego wyjść. Mimo kilku wad, które wskazałam, jest to powieść, która nadal pozostaje gdzieś z tyłu mojej głowy i z dumą będę prezentować ją na swojej biblioteczce. 

Jeśli nie jesteście fanami nudnych i schematycznych powieści obyczajowych, to koniecznie sięgnijcie po W potrzasku wspomnień. Nudy tutaj z pewnością nie zaznacie. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje