W służbie Bonapartego

Trzecia część warmińskiej sagi przybliżającej czasy epoki napoleońskiej. Fabuła przeniesie nas na bezkresy rosyjskiej ziemi tuż pod mury smoleńskiej twierdzy, gdzie w 1812 roku Napoleon podejmuje zgubną dla siebie decyzję o marszu na Moskwę.

Maurycy Giersz, syn kowala z Lidzbarka Warmińskiego u boku marszałka Neya stara się odzyskać wewnętrzny spokój. Niestety niespokojny czas nie będzie mu sprzyjał. Niebawem pyrrusowym zwycięstwem okaże się zdobycie prastarej stolicy Rosji, po którym nastąpi pełen tragicznych zdarzeń odwrót.

Maurycy, który nie traci nadziei zrobi wszystko, by wraz z wybranką serca bezpiecznie powrócić w rodzinne strony, ale czy ostatecznie zdoła dokonać pozornie niemożliwego…

Powieść przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom płaszcza i szpady lecz wszystkim tym, którym bliskiej są losy małej ojczyzny – Warmii.

Informacje dodatkowe o W służbie Bonapartego :

W służbie Bonapartego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2019-03-10,

Powiew wielkiej historii - z rodzimego punktu widzenia.

Z wielką ciekawością sięgnąłem po tę książkę... z równie wielkim zdziwieniem stwierdzając, że jest to trzecia część trylogii o losach rodziny kowali spod Lidzbarka Warmińskiego - jak to się stało, że taka seria umknęła mojej uwadze? :) Czas nadrobić te braki ;)

"W służbie Bonapartego" to, jak sugeruje sam tytuł, rzecz o erze napoleońskiej. A konkretnie o Wielkiej Wojnie z 1812 roku i o tragicznym w skutkach ataku sił napoleońskich na carską Rosję. W wirze wielkiej historii mamy bohaterów przede wszystkim polskich, lecz również są i ci wielcy, znani z kart historii (jak choćby marszałek Ney). Książka... broni się :) Na tle innych powieści historycznych, jakie miałem okazję czytać (a nie jest ich mało) wypada co najmniej przyzwoicie.

Dla mnie osobiście, pomijając główne wątki dotyczące losów bohaterów, najbardziej istotny w książce Motylewskiego jest element szeroko pojętego tła historycznego. Dlaczego? Erę napoleońską u jej schyłku i tragiczny marsz na Moskwę, a następnie odwrót spod niej, Motylewski przedstawił bowiem znakomicie. Dawno nie miałem okazji mieć - w formie fabularnego tła - takiej dawki realizmu i autentyczności. Brawo! :) Dodatkowym smaczkiem są zastosowane przez autora elementy językowe, w tym archaizmy, stylizujące jeszcze bardziej realizm tej książki na taki, który odpowiada kontekstowi epoki. Za te wszystkie zabiegi - naprawdę wielkie, wielkie brawa!

Zainteresowani epoką napoleońską (i chyba też szeroko pojętą historią) powinni być tą książką ukontentowani. Ja byłem ;) I mam nadzieję, że dane mi będzie sięgnąć kiedyś po inne pozycje tego autora (z nadzieją, że będą równie dobre, jak ta).

Dziękuję Wydawnictwu Psychoskok za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

"Rok 1812. Droga Jekaterino, rozdartym sercem donoszę Ci, że mimo najszczerszych chęci nie mogłem pojawić się w progach Twojego domu. Jak zapewne już wiesz, Cesarz Francuzów ze swoją armią najechał ziemie mojej ukochanej ojczyzny. – tak brzmią pierwsze słowa powieści pisane przez niejakiego Anastazego Jurkowskiego. Kim jest? Jakie ziemie najechał Cesarz Francuzów, czyli Napoleon Bonaparte? Chodzi oczywiście o Rosję. A kim jest wspomniany Jurkowski? Kimś, kto odmieni losy bohaterów i przysporzy im nie lada kłopotów."

Trzecia część sagi o rodzinie kowali z Lidzbarka Warmińskiego, „W służbie Bonapartego” to powieść przygodowa z tłem historycznym dotyczącym wypraw Napoleona. Tym razem towarzyszymy Maurycemu Gierszowi – synowi Alberta Giersza, który po śmierci żony wyrusza na pole walki za francuskim cesarzem. Po drodze kilka razy umknie śmierci, spotka go wiele niebezpieczeństw, niespodzianek oraz… miłość. Wątek historyczny zostaje tu przepleciony niezwykłymi wydarzeniami, niespodziewanymi zwrotami akcji oraz uczuciem ciągłego napięcia o zdrowie, życie i bezpieczny powrót do domu głównego bohatera. Wartka akcja i lekkie pióro twórcy, Wojciecha Motylewskiego, sprawiają, że nie sposób przerwać lekturę. I pomimo że język jest lekko zarchaizowany, co pozwala lepiej oddać klimat czasów, nie przeszkadza to w odbiorze, nawet jeśli grono czytelników stanowi młodzież. „W służbie Bonapartego” to przygoda, akcja i miłość, a to wszystko zabarwione klimatem XIX-wiecznej Europy.

„W służbie Bonapartego” Wojciecha Motylewskiego to powieść historyczno-przygodowa, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Warmii. Młody bohater, Maurycy Giersz, postanawia towarzyszyć Napoleonowi podczas inwazji na Rosję. Zaciąga się do wojska po śmierci Agnieszki, ukochanej żony, która zmarła podczas wydawania na świat ich drugiego potomka. Kowal z Lidzbarka ma nadzieję, że podczas tej podróży uda mu się pożegnać z przeszłością i pogodzić z tragicznymi wydarzeniami. I choć na początku wszystko idzie zgodnie z planem, a wojska dumnie prą do przodu, z czasem sprawy zaczynają się komplikować, co prowadzi do późniejszych nieszczęść.

Główny bohater to odważny młody mężczyzna, który nie boi się przygód i stawia czoło wszelkim przeciwnościom losu. Nie można jednak odmówić mu szczęścia, ponieważ wielokrotnie wpada w kłopoty, z których udaje mu się wyjść oraz spotyka na swej drodze… miłość.

„W służbie Bonapartego” to powieść przygodowa z tłem historycznym, które jednak nie dominuje fabuły dzieła. To sprawia, że lektura zdobywa szerokie grono odbiorców: zarówno tych, którzy lubią powieści przygodowe, jak i czytelników pasjonujących się historią. Akcja stale się rozwija i nie pozwala na chwilę znudzenia, dzięki niespodziewanemu rozwojowi wydarzeń. Lekko archaiczny, lecz wciąż zrozumiały, nieprzysparzający trudności język przemówi do odbiorców każdej kategorii wiekowej, a wartka akcja nie pozwoli zasnąć bez przeczytania książki „od deski do deski”.

Skarby cara Aleksandra
Wojciech Motylewski0
Okładka ksiązki - Skarby cara Aleksandra

Osadzona w realiach dziewiętnastego wieku akcja powieści „Skarby cara Aleksandra” nawiązuje do ustnych przekazów miejscowej ludności związanych...

Kurier Napoleona
Wojciech Motylewski0
Okładka ksiązki - Kurier Napoleona

Historia działań zbrojnych w Prusach Wschodnich, doby napoleońskiej, ukazana w przystępnej formie na tle poczynań głównych bohaterów, stojących po przeciwnych...