W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany

Napisana z humorem i elegancką pikanterią, lekka powieść, rozgrywająca się w orientalnej scenerii. W Londynie, przy herbatce, emerytowana kurtyzana opowiada koleżance o swoim życiu i bujnej erotycznej przeszłości. Jako nastolatka została sprzedana przez rodziców na żonę pewnego starca. Potem trafiła do domu publicznego, a następnie wspinała się po szczeblach kariery kurtyzany, doskonaląc miłosne techniki i nieoczekiwanie znajdując w swym zawodzie coraz więcej przyjemności... W tle świetnie opisane Chiny i barwne orientalne obyczaje.

Informacje dodatkowe o W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-06-01
Tłumaczenie: Jerzy Chociłowski

Kup książkę W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany

W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-07-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Słowo kurtyzana (po włosku cortegiana, z francuskiego courtisane) oznaczało właściwie damę dworu. Jako „kobieta lekkich obyczajów” termin kurtyzana zaczął funkcjonować dopiero w Odrodzeniu. Kurtyzany to prostytutki spędzające życie w wielkim świecie pozostające na utrzymaniu możnych kochanków* To owa kurtyzana jest narratorką i główną postacią powieści "Wyznania chińskiej kurtyzany". Dong Mei- czyli Zimowa Śliwa , jest już kobietą w podeszłym wieku. Mieszka w Londynie i tu przy filiżance chińskiej herbaty opowiada swojej młodszej koleżance Forsycji, swoje koleje losu. Dong Mei , jako piąta córka (a byli także synowie) z powodu nędzy, która nagle spadła na dom rodzinny, jako 14-latka zostaje sprzedana do domu publicznego. Jako dziewica jest dla "czcigodnej mateczki" cennym nabytkiem. Pojawia się trzech kandydatów, by "wkraść się do groty". Najwyższą ofertę płaci podstarzały Chińczyk, który w późniejszym okresie przyjmie dziewczynę pod swój dach, gdy ta będzie musiała uciekać, po śmierci swojego młodego kochanka, który zginął z rąk japońskich oficerów.  Następnie Dong Mei trafia do domu publicznego, gdzie zostaje poddana nauce sztuki miłosnej. Tu także doznaje homoseksualnych rozkoszy , ze swoimi "siostrzyczkami". Po spotkaniu swojego brata Pieska wdaje się w konspiracyjne działania przeciwko okupantom- Japończykom.  Gdy czas wojennej pożogi mija musi się ona zmierzyć z nadchodzącą ideą komunizmu. Kurtyzany zostają pozbawione miejsc pracy i masowo zmuszane do nauki zawodów, które ku chwale ojczyzny mają czynić.

Kurtyzana zmuszana jest, by uczyła się szyć, a następnie zostaje nauczycielką...
Ale czy profesja kurtyzany odchodzi w cień? Czy bohaterka za nią nie tęskni?

Dong Mei jest dziewczyną młodą i choć z pozoru niewinną i nieśmiałą , to począwszy od "nocy poślubnej" , czyli inicjacji seksualnej, budzi się w niej erotyczny ogień.

Bohaterka z każdym kolejnym aktem staje się coraz bardziej rozbudzona seksualne. Praca staje się jej hobby, a nawet nieustającą potrzebą.
Jest na tyle inteligenta, że rozumie pozycje mężczyzny w społeczeństwie, a nawet pochwala, że chiński mąż musi mieć wiele żona. A , żeby swych żon nie obciążać, musi on regenerować siły witalne z kurtyzaną.

Sztuka miłośna staje się jej orężem do "bitew" z zamożnymi klientami. Jej niezwykła uroda i talent uwodzicielki sprawia, że mało który jegomość może nie ulec jej wdziękom.
Kurtyzana uwielbia seks. Nie wstydzi się swej profesji, a nawet ze względu na nią traktuje innych z pogardą.

Książkę czyta się wyśmienicie, głównie dzięki stylowi i językowi wypowiedzi. Kobieta używa wykwintnego, pełnego metafor i upiększeń języka. Zbliżenia są opisane w sposób barwny, fantazyjny np. bitwa, różdżka,  grota, kraina deszczu, wioślarze itp.
Do tego różnorodność kochanków sprawia, że lektura nabiera tempa i nie nudzi.

Mimo tego, że Dong Mei i jej "praca" wiodą prym , to pisarka przedstawia czytelnikowi kawałek chińskiej historii XX wieku. Są tu wzmianki o napaści Japończyków na Chiny, okrutne egzekucje, początki komunizmu i zmiany w obyczajowości, które się z tym wiązały.

Jest to erotyk w najdelikatniejszym wydaniu , z domieszką humoru.
Powieść jest naprawdę dobrze napisana i polecam ją każdemu, gdyż miło się udać w świat chińskiej erotyki i odpocząć od "greyowych pozycji"

W dawnych Chinach częstą praktyką było sprzedawanie dzieci (szczególnie dziewcząt) w celu zapewnienia bytu rodzinie. 14-letnia dziewczyna rozpoczyna karierę prostytutki. Dzięki posiadanym umiejętnościom czytania i pisania, świeżej urodzie oraz dziewictwu trafia z podrzędnego burdelu do renomowanego domu dla kurtyzan, co otwiera jej drogę do lepszego życia. Powieść jest pisana bardzo poetyckim językiem właściwym dla tradycyjnego chińskiego wyrażania myśli. Dla europejczyków może być trochę mylący bądź irytujący, ale nie można odmówić mu pewnego uroku. Są dwie wersje tej książki - jedna to opowieść sama w sobie. Druga to oprawiona w ładną okładkę, ta sama opowieść, ale irytująca do granic możliwości, przeredagowana i bezlitośnie porozbijana na kawałki w celu wciśnięcia ich jako retrospekcje do kompletnie niepotrzebnych opisów o czajnikach z herbatą i przeciągach londyńskich mieszkań. Tysiąc razy bardziej polecam okrojoną wersję, która nie zawiera zbędnego biadolenia i nie rozprasza głupimi pytaniami Hortensji, czy jak jej tam.
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2015-08-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Piękna, napisana wspaniałym językiem powieść opowiadająca o burzliwych losach kurtyzany. Dzięki lekturze tej książki możemy się wiele dowiedzieć na temat życia kobiet w Chinach, o obyczajach tej kultury i o tym jak wygląda życie i praca chińskiej kurtyzany. Warto przeczytać. Polecam.
Avatar użytkownika - magdalenardo
magdalenardo
Przeczytane:2013-04-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
Nie należę do osób, które lubią podróżować. Lubię jednak poznawać obce kultury, egzotyczne tradycje i wierzenia. Dzięki książce "W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany" obok poznania historii pewnej dziewczyny "zwiedziłam" fragment Chin. I wierzcie mi była to podróż niezwykła. Autorka doskonale nakreśliła obraz Chin w końcówce I połowy XX wieku. Od niewielkich wsi, poprzez mniejsze miasteczka po nowoczesny Szanghaj. Mimo tragicznej historii Chin i gehenny mieszkańców autorka w słowach bohaterki mówi o kraju z szacunkiem i dumą, Bez większego żalu wyraża się też na temat losu Chińczyków (choć o Japończykach wyraża się z nienawiścią). Bohaterką książki jest Dong Mei, jej historię poznajemy dzięki wspomnieniom, o których opowiada swojej przyjaciółce Forsycji. Dziewczyna w wieku 14 lat, by uratować rodzinę od śmierci głodowej została sprzedana do służby panu Sun Shengwanga. Ze względu na lubieżne skłonności swego "właściciela" w nowym domu nie została długo. Za sprawą żony Shengwanga szybko została ponownie sprzedana. Tym razem trafiła do obskurnego domu publicznego o wątpliwej renomie. Jednak ze względu na swoje dziewictwo dziewczynę szanowano i wkrótce przekazano do Zakątku Porannej Świeżości gdzie przyuczono ją do zawodu kurtyzany. Tu zmieniono jej imię z Jiao na Dong Mei (Zimowa Śliwa). W tym miejscu bohaterka zdobyła swoje pierwsze doświadczenia.... Dziewczyna z różnych względów wielokrotnie zmieniała miejsce pobytu. Jej życie było burzliwe i nieprzewidywalne. Przechodziła okresy względnego spokoju to znów żyła w niebezpieczeństwie i niepewności. Nie będę zdradzać drogi, którą przebyła, bo musiałabym zdradzić całą fabułę. Żałuję, że książka skończyła się wraz z dostaniem się bohaterki na Tajwan. Chętnie poznałabym kontynuację jej losów. Książka jest niezwykła. Dong Mei opowiada swoją historię bardzo dokładnie, nie oszczędzając na szczegółach swych przeżyć. Losy bohaterki przedstawione są bardzo obrazowo. Seksualne przeżycia bohaterki opisane są subtelnym, delikatnym językiem, miłosne akty nazywane są potyczkami, bitwami czy starciami. Szczegóły anatomii ludzkiej nie zostały przedstawione w sposób wulgarny, a ze smakiem. Jedynie sceny z Japończykami przedstawione są z całym okrucieństwem.
Avatar użytkownika - barbara211
barbara211
Przeczytane:2013-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Spisane bardzo ładnym, subtelnym językiem wyznania chińskiej kurtyzany, która jako mała dziewczynka z biednej prostej rodziny zostaje sprzedana, aby móc zapewnić swej rodzinie przeżycie. Opowieść o swojej historii przy filiżance chińskiej herbaty przeplata się z historią ówczesnych Chin. Bardzo przyjemna lektura o losie byłej kurtyzany, bez wulgaryzmów pozwala poznać nam Eureopejczykom tradycje, zwyczaje i mentalność tego dziwnego dla nas kraju i ludzi.
Avatar użytkownika - Styrana
Styrana
Przeczytane:2015-05-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Ulubione,
Wyznania chińskiej kurtyzany. MP3
Miao Sing0
Okładka ksiązki - Wyznania chińskiej kurtyzany. MP3

Kolekcja "Mistrzowie słowa" to dzieła literackie w znakomitych interpretacjach wybitnych polskich aktorów. Każdy tom zawiera bogato ilustrowaną...