W uścisku Katriny

Wydawnictwo: Annapurna
Data wydania: 2018-04-06
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-61968-35-1
Liczba stron: 336

Ocena: 5.17 (6 głosów)

„W uścisku Katriny” to książka bazująca na przeżyciach grupy polskich studentów, która w 2005 roku znalazła się w obliczu śmiertelnego zagrożenia, jakim było przejście huraganu Katrina nad Nowym Orleanem. Huragan ów stanowił jedną z największych w historii Stanów Zjednoczonych klęskę żywiołową, po której miasto przez wiele lat wracało do normalnego życia.

Jakub wyjeżdża do Stanów w ramach programu studenckiego Work & Travel. Zamiast do wymarzonego Nowego Jorku trafia do Nowego Orleanu. Stopniowo Kuba poznaje blaski i cienie „amerykańskiego mitu”, spotyka też dziewczynę, która wywiera na nim niezwykle silne wrażenie. Rozpoczyna się burzliwy romans.

W pewnym momencie dociera do nich niepokojąca wiadomość, że do miasta zbliża się niebezpieczny huragan. Studenci ewakuują się w ostatniej chwili na stadion Superdome. Ta decyzja okazuje się zbawienna w skutkach, albowiem wkrótce ogromna woda niszczy wały powodziowe i zalewa centrum Nowego Orleanu. Studenci wraz z kilkudziesięcioma tysiącami innych mieszkańców miasta stają się więźniami odciętego od świata Superdome. Stopniowo zgromadzeni tam ludzie ulegają najniższym instynktom, robi się coraz bardziej niebezpiecznie. Dzieją się dantejskie sceny, kilkuosobowa polska grupa rozpoczyna walkę o przetrwanie... Pełen dramatyzmu opis kilku dni spędzonych wśród zdesperowanej ciżby ludzkiej czyta się jak najlepszy kryminał.  

Cennym uzupełnieniem książki jest rozbudowany epilog. Autor przybliża w nim losy Nowego Orleanu, jego unikalną kulturę i specyfikę położenia geograficznego. Opisuje również samo zjawisko huraganów, ze szczególnym uwzględnieniem Katriny. Podaje też przyczyny, dlaczego akurat ten cyklon tropikalny przyniósł tak katastrofalne skutki.

To pierwsza książka polskiego autora o huraganie Katrina, tym cenniejsza, że jest relacją z pierwszej ręki. Warto też wspomnieć o bogatej szacie graficznej – zwłaszcza wstrząsających zdjęciach, wykonanych w trakcie i tuż po przejściu huraganu.

Kup książkę W uścisku Katriny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2018-05-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2018 roku,
Huragan Katrina to jedna z największych klęsk żywiołowych, jakie nawiedziły Stany Zjednoczone. Zniszczenia, których dokonał żywioł, wielomilionowe straty, dramaty ludzi i ich niewyobrażalne tragedie za sprawą mediów mogliśmy śledzić w drugiej połowie 2005 roku. Prawdopodobnie żadna relacja nie ukaże tego niszczycielskiego zjawiska w pełni. Autor książki W uścisku Katriny przeżył jednak huragan na własnej skórze i chce opowiedzieć czytelnikom swoją historię. Kuba Kucharski, autor i narrator książki W uścisku Katriny, marzył o tym by zwiedzić, a może i na stałe pozostać w Stanach Zjednoczonych. Pragnienie to udaje mu się urzeczywistnić w czerwcu 2005 roku, gdy wraz z Markiem, swoim przyjacielem ze studiów, a także poznanymi na targach pracy dziewczynami – Asią i Martą – wyruszył do Nowego Orleanu, gdzie miał podjąć pracę w parku rozrywki Six Flags. A wszystko to w ramach wyjazdu Work&Travel.  Program studencki pozostawia wiele do życzenia. Zarobione pieniądze nie mogą pokryć kosztów wyjazdu, utrzymania, zakwaterowania, wyżywienia, nie mówiąc już o podróżowaniu czy zwiedzaniu Stanów Zjednoczonych. Także Nowy Orlean niespecjalnie przypada autorowi do gustu. Chociaż jest ponad półmilionowym miastem, to wydaje się, jakby czas zatrzymał się tam pod koniec ubiegłego wieku. Wszechobecne śmieci i zupełnie inne podejście mieszkańców niż ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - W uścisku Katriny

Kuba Kucharski, to autor książki, ale również jeden z bohaterów, który przeżył starcie z żywiołem. W swoim dziele opisuje wszystkie przeżycia, jakie go spotkały. Pojawia się tutaj dość obszerna historia "z życia", pokazująca przewrotność losu. Jest ona podzielona na trzy części: preludium, huragan oraz ocaleni. Autor w ciekawy sposób opowiada o swoim życiu, marzeniach, a także jak doszło do jego wyjazdu za granicę. Nie brakuje również emocji, myśli bohatera, jakie towarzyszą mu w codziennym życiu i relacjach prywatnych. "W uścisku Katriny" oprócz tematu klęski żywiołowej, czytelnik ma okazję zobaczyć życie studenckie, zwyczaje obowiązujące w Ameryce, a także stosunki międzyludzkie. Autor ukazuje również działania ludzkie w obliczu tragedii, instynkty kierujące nimi.
Książka Kuby Kucharskiego jest bardzo interesującym doświadczeniem, pozwalającym zobaczyć inny świat naszymi oczami. W obiektywny sposób odzwierciedla wspomnienia bohatera, daje możliwość przeżycia huraganu razem z nim. Czytelnik zagłębiając się w lekturę doznaje licznych emocji, odkrywa wszelkie "za i przeciw" podróży w nieznane. Dzięki załączonym zdjęciom wszystkie wydarzenia wydają nam się bliższe. 
Warto również wspomnieć o historii w pigułce, która znajduje się na samym końcu książki i z pewnością zainteresuje wielu z was. Zawiera ona m.in. historię Nowego Orleanu.
Moim zdaniem książka zasługuje na ocenę 10/10. Opowieść zawarta w niej, to historia, którą każdy powinien poznać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-12-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - bookboard
bookboard
Przeczytane:2018-05-27, Ocena: 5, Przeczytałem,

'W uścisku Katriny' Kuby Kucharskiego opowiada o tym jak wspólnie z grupą kilku studentów z polski autor przertwał śmercionośny huragan Katrina w Nowym Orleanie. Kuba Kucharski nie był gotowy na takie wydarzenia i na to co go spotkało w życiu. Miał zaledwie 20 lat, gdy musiał stanąć oko w oko z sytuacją, która mogła się dla nie skończyć tragicznie. A tak naprawdę, gdyby nie nie miłość do drugiej osoby - w tym wypadku Sylwii, mógłby w ogóle nie znaleźć się w centrum tych wydarzeń. Bo to dla niej autor zostaje w Nowym Orleanie chcąc zmienić swoje życie. Wybrał miłość, a nie pieniądze i zrealizowanie marzeń o Nowym Jorku. W momencie, gdy podejmuje decyzję o tym, że zostaje w Nowym Orleanie, w miasto uderza Huragan Katrina, huragan o niespotykanej sile. Kuba wraz z grupą polskich studentów trafia na stadion Superdome i relacjonuje nam dzień po dniu co to co się tam dzieje. Ludzie tracą wszystko, od dobytku materialnego aż po najgorsze - swoich bliskich. Te wydarzenia powodują, że pękają w nich wszelkie możliwe zasady. Zmieniają się i autor doskonale pokazuje nam tą przemianę. Książka godna polecenia, na pewno wątek tragedii ludzkiej i miłości do drugiej osoby pokazuje nam, że czasem w życiu musimy podejmować decyzje. Czasem lepsze lub gorsze, ale to one nas umacniają, doświadczają i pozwalają stać się lepszym człowiekem. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - edwards
edwards
Przeczytane:2018-04-26, Ocena: 5, Przeczytałem,

Na książkę trafiłem zupełnie przypadkiem, szukałem czegoś ''lekkiego'' do czytania w podróży i nie spodziewałem się, ze tak miło mnie zaskoczy ta lektura. Książka bardzo obrazowo i jednocześnie dynamicznie pokazuje losy autora podczas huraganu Katrina. Książkę czyta się bardzo lekko i nie męczy czytelnika, bardzo wciąga i niestety szybko się kończy i to jest jej jedyny 'minusik' ;) Szczerze polecam i zachęcam do zapoznania się z tą pozycją książkową.

Link do opinii