Wakacje 1939

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-06-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328719231
Liczba stron: 544

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Ludzie z pierwszych stron gazet: Nałkowska, Barszczewska, Halama, Mościcki, Gombrowicz i ci mniej znani: Straszewicz, Parnell, Pruszkowski, Roszkowska, Stempowski - w scenerii upalnego lata. Ich nadzieje, tęsknoty, żarty, marzenia i plany. Szlaki przemierzane luksusowymi, szybkimi wagonami o aerodynamicznych kształtach, liniami LOT-u, ale także własnymi samochodami oraz ekonomicznymi wagonami trzeciej klasy. Raiki dla bogatych: Zakopane, Jurata, Krynica, Zaleszczyki i urokliwe letniska: Kosów Huculski, Jaworze, Kazimierz. Słoneczny polski modernizm Ciechocinka oraz campingi wagonowe. Wszystko to w innych niż dzisiejsze granicach i często w zapomnianych pejzażach.

Taniec w przeddzień kataklizmu, modny krok lambeth-walk, w Zakopanem zabawy letników i artystów, na Polesiu arystokratów, dyplomatów i szefa brytyjskiej misji wojskowej polującego na kaczki. Wojna wisi w powietrzu, jednak jej nie będzie, bo Hitler się nie odważy, a jeśli, to po trzech tygodniach zwycięska defilada w Berlinie, nasza i sojuszników. Mamy gwarancje Anglii. Książka Anny Lisieckiej - pełna szczegółów, epizodów, ludzi krótko obecnych albo znikających wraz z wybuchem wojny w 1939 - odtwarza tamten makabryczno-rozrywkowy nastrój. Po raz drugi w życiu poczułem się trzynastolatkiem na progu wieku dojrzewania. Weź pod rękę damę swą, idź na spacer razem z nią - wzywał lambeth-walk w Zakopanem.

Jacek Bocheński

Anna Lisiecka - dziennikarka radiowej Dwójki, współpracuje z Programem 1 Polskiego Radia, laureatka wielu wyróżnień w konkursach na reportaż i dokument radiowy. W 2010 roku jej audycja Kainowa zbrodnia otrzymała Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznawaną przez SDP - za ,,mówienie bez nienawiści o konflikcie narodów, o którym poprawność polityczna nie pozwala mówić". Jest też autorką książki o przedwojennej gwieździe tańca Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej.

Tagi: bóg Biografie i literatura faktu

Kup książkę Wakacje 1939

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wakacje 1939

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-07-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Książka o tym jak lato 1939 roku spędzali przedwojenni celebryci, artyści, gwiazdy, pisarze, politycy, czy arystokraci. Pozycja ta w dużej mierze została oparta o wspomnienia owych osób, które momentami autorka przytaczały w bardzo obszernych fragmentach. Bywało, że nie dotyczyły one w ogóle tematu tej książki i przez co miejscami wiało niestety nudą. Sam temat dosyć ciekawy, ale czegoś tu zabrakło. Może lekkiego pióra autorki? Polecam, choć nie jest to jakaś wybitna książka od której nie można się oderwać.

Link do opinii

Czytanie o wydarzeniach lata 1939, o zwykłym codziennym życiu, o rozrywkach i zabawach, o planach Polaków młodszych i starszych, o premierach teatralnych zaplanowanych na wrzesień, to mocno specyficzne przeżycie. Ciekawość połączona z obawą, fascynacja z pewnością nieuniknionego, tego o czym Oni jeszcze nie wiedzieli, a o czym wiemy my..... Dobra książka, z którą warto się zapoznać, choć osobiście spodziewałam się troszeczkę czegoś innego. Jak dla mnie ciut za dużo informacji baaardzo szczegółowych, momentami miałam wrażenie, że czytam listę obecności! Na pewno fantastyczną robotę robią zdjęcia. Jest ich mnóstwo i są naprawdę niesamowite. To tak naprawdę za ich sprawą możemy przenieść się w tamte letnie miesiące i poznać ówczesną rzeczywistość. Wakacyjną, kolorową, rozśpiewaną i roztańczoną, lecz już podszytą nutką strachu i niepewności.... Polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2019-08-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Literatura polska,
Inne książki autora
Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim
Anna Lisiecka0
Okładka ksiązki - Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim

Kamera go kochała, wprost przechodził na drugą stronę ekranu. Mówił, że interesuje go tylko wielka widownia i gromadził milionową widownię. Także wtedy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy