Waldek. Chłopiec, który przebaczył nazistom.

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2022-09-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: La Búsqueda, el niño que se enfrentó a los nazis
Język oryginału: hiszpański
Tłumaczenie: Piotr Jarco
Ilustracje: Ernes Valdes

„Waldek. Chłopiec, który przebaczył nazistom” to historia Waldka Grodka – chłopca, którego spokojne życie burzy niemiecka inwazja na Polskę. Kończy się wówczas era beztroskich dziecięcych zabaw, a umiejętności zdobyte przez niego podczas wypraw harcerskich mają wkrótce zadecydować o przetrwaniu.

Wiele lat po wojnie, podczas wizyty w urzędzie wypłacającym odszkodowania byłym więźniom nazistowskich obozów koncentracyjnych, dorosły już bohater zastanawia się, czy jest na świecie ktoś, kto przeżył więcej niż on sam. Losy Waldka bowiem to Auschwitz, Mauthausen-Gusen, dyktatury w Europie i Ameryce Łacińskiej, niemieccy szpiedzy, a nawet Mossad.

„Waldek” mówi o człowieczeństwie – o tym, jak radzić sobie z przeciwnościami, by mimo przeszkód ciągle iść do przodu z podniesioną głową. Blanca Miosi szczegółowo relacjonuje nam przeżycia tytułowego bohatera: od niemieckiej inwazji na Polskę, po zamach na bliźniacze wieże w Nowym Jorku. Jego historia szokuje, chwyta za serce, a także skłania do refleksji nad istotą i sensem wojny.

„Umarli nie mówią, pozostali przy życiu milczą, tak jak ja przez długi czas…”.

Tagi: II Wojna Światowa Waldek Grodek Ameryka Łacińska polacynaemigracji Ameryka Południowa Blanca Miosi Autobiografia powieść

Kup książkę Waldek. Chłopiec, który przebaczył nazistom.

Opinie o książce - Waldek. Chłopiec, który przebaczył nazistom.

Córki tęczy
Hanna Cygler