Walden, czyli życie w lesie

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011-12-11
ISBN: 978-83-7510-542-1

Zbiór esejów kontemplacyjnych, będących zapisem eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts

"Walden, czyli życie w lesie" to zbiór wydanych po raz pierwszy w 1854 r. esejów kontemplacyjnych, będących zapisem eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje te są wyznaniem wiary filozoficznej Thoreau, pochwałą życia świadomego, prostego i surowego, w bliskim kontakcie z przyrodą.

"Walden" jest arcydziełem literatury amerykańskiej. To zbiór o znakomitej, misternej konstrukcji, bogatym, erudycyjnym języku i środkach ekspresji, które wzbudziły podziw mistrzów takich, jak Robert Frost czy Marcel Proust. Nie został doceniony za życia autora, ogromną popularność zdobył dopiero w XX wieku. W latach sześćdziesiątych sięgnęła po Walden amerykańska młodzież walcząca z konformizmem i obyczajowością mieszczańską, do myśli Thoreau odwoływali się Martin Luther King i Sinclair Lewis. Rozwój ruchu ekologicznego, odwołującego się do Waldenu, raz jeszcze wywołał falę zainteresowania tym niezwykłym dziełem.

Henry David Thoreau urodził się w 1817r. w Concord - miasteczku, które w pierwszej połowie XIX w. Było jednym z centrów myśli amerykańskiej. Tutaj wokół mędrca - filozofa Ralpha Walda Emersona zgromadzili się młodzi ludzie porwani ideami transcendentalizmu, dla których nadrzędną była idea odrodzonej ludzkości. Wśród nich był Thoreau: asceta, moralista, stoik, "bakałarz natury", "poeta naturalista", buntownik i mistyk - symbol amerykańskiego indywidualizmu. Nazywano go "produktem w stu procentach lokalnym", gdyż rodzinne miasteczko stanowiło dla niego centrum świata. Próbował w życiu kariery nauczyciela, był robotnikiem, pomocnikiem, redaktorem, wykładowcą, a nawet producentem ołówków. Zmarł w 1862 r.

Kup książkę Walden, czyli życie w lesie

Avatar użytkownika - Olga_Majerska
Olga_Majerska
Przeczytane:2018-03-12, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2018, Mam,
Myśleliście kiedyś o tym, by zapomnieć o miejskich wygodach  (i zabójczym pędzie życia) i udać się do leśnej głuszy, by choć przez chwilę żyć blisko natury? Po przeczytaniu Waldenu z pewnością zapragniecie zaszyć się w lesie, koło pięknego jeziora, by kontemplować piękno przyrody. Jednak eseje Thoreau to coś więcej, niż tylko biblia ekologów i ekoentuzjastów – to przede wszystkim obraz człowieka, który broni się przed konsumpcjonizmem świata zachodniego. Walden, czyli życie w lesie jest zbiorem esejów, które powstały podczas eksperymentu przeprowadzonego przez Thoreau (a także po jego zakończeniu). Autor na dwa lata zamieszkał nad stawem Walden w zbudowanym przez siebie domu, żywiąc się jedynie tym, co zasadził, złowił, bądź co udało mu się zdobyć w drodze wymiany. Thoreau ucieka od świata, choć nie odczuwa samotności – najlepszego towarzysza odnajduje w naturze. Skrajny minimalizm – tak można określić poglądy autora, który w chyba każdym eseju nawołuje swoich czytelników do tego, by zmniejszyli ilość posiadanych rzeczy do minimum i zaczęli żyć prościej, otwierając umysł na inne doświadczenia niż jedynie chęć bogacenia się, kompulsywnego wręcz gromadzenia dóbr. Myśli te dość mocno przypominają popularne poradniki, zachęcające do zgłębiania sztuki prostego życia. Jednak to, co dla wielu z nas jest jedynie modą, próbą wprowadzenia ...

Opinie o książce - Walden, czyli życie w lesie

Avatar użytkownika - Mandaryn89
Mandaryn89
Przeczytane:2014-05-19, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Polecam wszystkim którzy cenią sobie minimalizm na co dzień. Książka pełna głębokich filozoficznych rozważań na wszelkie tematy. Głównie jednak opisuje relacje człowiek - przyroda. Już poluję na kolejne książki tego autora. Polecam
Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2013-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam, Z pomyślunkiem,
Książka-odpoczynek. Utopijna nieco wizja, choć piękna. Chwilami się dłuży, wtedy najlepiej odłożyć i poczekać na moment, gdy się zatęskni do tych myśli, wizji. A zatęskni na pewno. Muszę zacząć czytać od nowa, po kawałku, bo mam wrażenie, że jeszcze dużo treści zostało między wierszami.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-09-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Życie bez zasad i inne eseje
Henry David Thoreau0
Okładka ksiązki - Życie bez zasad i inne eseje

Zbiór essejów autora niezwykłego Waldena.   Henry David Thoreau, autor niezwykłego zbioru esejów kontemplacyjnych Walden, czyli życie w lesie, w tym...

Obywatelskie nieposłuszeństwo
Henry David Thoreau0
Okładka ksiązki - Obywatelskie nieposłuszeństwo

„Najlepszy rząd to taki, który jak najmniej rządzi”. Thomas Jefferson Trudno uwierzyć, że jest to pierwsze polskie osobne wydanie książkowe...