Wariatka

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-03-02
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-8031-181-7
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 4.38 (8 głosów)

Pisarka Joanna stara się wrócić do siebie po ciężkich przeżyciach związanych ze śmiercią męża. Ale ponura rzeczywistość szpitala psychiatrycznego tylko pogłębia jej fatalny stan. Otumanioną lekami, zrezygnowaną kobietę wyrywa z apatii dopiero egzemplarz książki, który przynosi jej tajemniczy młody mężczyzna. To pierwsza powieść Joanny, nigdy dotąd niewydana, a zainspirowana niewyjaśnioną sprawą sprzed dziesięciu lat – zniknięciem Justyny Lenart, młodej żony i matki. Joanna jest zaniepokojona: nie dość, że nie wie, kto wydał jej powieść, to jeszcze nie rozumie, dlaczego występującym w niej postaciom przywrócono autentyczne imiona i nazwiska. Co gorsza, ma wrażenie, że ktoś próbuje ją zabić. Czy dlatego, że historia, przetworzona w jej wyobraźni w literacką fikcję, po latach niebezpiecznie zbliżyła się do prawdy, wprowadzając ferment w życie bohaterów książki? Pisarka postanawia rozwikłać zagadkę i na własne życzenie opuszcza szpital. Gra okazuje się niebezpieczna, rozpoczyna się wyścig z czasem.

Nowa powieść sensacyjna autorki „Kamyka" i uhonorowanej Nagrodą Wielkiego Kalibru „Polichromii" nawiązuje do niektórych wątków wcześniejszej „Kryminalistki“, choć może też z powodzeniem stanowić samodzielną lekturę. Joanna Jodełka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań i wyróżnia się niebanalnym poczuciem humoru.

Kup książkę Wariatka

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-07-11, Przeczytałam,
Są powieści, które połyka się jednym tchem, choć czasem tego tchu może brakować. Są takie, które nie pozwalają spokojnie zasnąć, jeśli nie doczyta się do końca, choć oczy pieką i ręce drętwieją. Wariatkę Joanny Jodełki można zaliczyć do tej właśnie grupy powieści. Kryminał, thriller, powieść psychologiczna. A przede wszystkim – świetnie skonstruowana opowieść, w której główną bohaterką jest sama... pisarka, umieszczona w szpitalu psychiatrycznym po tym, jak straciła nad sobą panowanie.   Siedzi teraz pogrążona w obojętności, tępo patrząc przed siebie. Z marazmu wyciąga ją dopiero napisana przez nią przed wieloma laty powieść, która nigdy nie powinna się ukazać. A jednak ma ją teraz w ręku – świeżo wydrukowaną. Joanna czyta i przeszłość zaczyna do niej wracać. Fakty chcą mnie zabić czy tylko wyobraźnia?! Rzeczy, które się wydarzyły, czy te, które wydarzyć się mogły. Popsułam komuś szyki? Niechcący wyjawiłam prawdę? A może to coś zupełnie innego... Jedno jest pewne: ta książka, odgrzebana po latach, dziś niesie zagrożenie.   Narracja prowadzona jest z dwóch perspektyw – jako osobiste wyznanie bohaterki oraz jako relacja trzecioosobowa, co pozwala czytelnikowi nieco się zdystansować. Ale jest jeszcze jedna historia – przytaczana przez bohaterkę książka jej autorstwa. Joanna, czytając ją, przypomina sobie wydarzenia z przeszłości, próbując ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wariatka

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2017-03-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Joanna jest pisarką. Aktualnie przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Pogrążona w apatii, nic się jej nie chce. Ale pewnego dnia trafia do jej ręki jej książka-kryminał, dawno napisany, do tej pory niewydany. I teraz Joanna już wie dlaczego. Wie, dlaczego ktoś chce ją zabić. Czuje, że jest w niebezpieczeństwie. ,,Jeden błąd już popełniła. Więcej nie mogła." ,,Wariatkę" trudno zaliczyć do typowych kryminałów. Na pewno jest kilka warstw fabularnych: z jednej strony na pewno mamy kryminał bohaterki, historię o zaginięciu Justyny Lenart. Ten wątek jest moim zdaniem najciekawszy: nagłe zniknięcie, tajemnice rodzinne, powiązania, historia Michaliny- pani prokurator. Drugą warstwą fabularną tworzy pobyt Joanny w szpitalu: mamy tutaj dwie narracje. W jednej z nich bohaterka zwraca się do czytelnika, by ,,szedł po jej śladach, błądził w raz z nią", przedstawia swoje chaotyczne i czasem nielogiczne myśli, psychodeliczne zdania, to strzępki przeszłości i teraźniejszości. W szpitalu musi być przebiegła i ostrożna. Mamy też spojrzenie z zewnątrz na Joannę, jej postępowanie, reakcje i relacje z innymi. Ciekawym, kto znał historię zaginionej z przeszłości i komu zależy na odgrzebaniu prawdy po kilku latach, zapraszam do lektury. W tym szaleństwie nawet jest metoda, pisarce udało się mnie zaciekawić, chociaż niektóre fragmenty czy sceny mnie nie przekonały.
Link do opinii
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Choć nie jestem miłośniczką kryminałów to ostatnio coraz chętniej sięgam po tę literaturę. Książka bardzo mi się podobała- humor, narracja, tempo -bardzo wciągająca lektura. Nie czytałam jeszcze "Kryminalistki" ale prędko to nadrobię
Link do opinii
Avatar użytkownika - megami91
megami91
Przeczytane:2016-05-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Pomysł na fabułę doskonały, gorzej z wykonaniem... Rozumiem, że autorka chciała pokazać ciąg chaotycznych myśli głównej bohaterki, ale nie podołała. Ponadto przeskakiwanie z narracji Joanny na narratora trzecioosobowego, pod koniec (niby z oczywistych względów) na Michalinę, to kolejne nieporozumienie. Kilka wątków zupełnie niepotrzebnych. Denerwował mnie potoczny język. Nie mam pojęcia, co chciała osiągnąć autorka. Może testowała wytrzymałość czytelnika i chciała zniechęcić do swojej twórczości? To jej się udało.
Link do opinii
Avatar użytkownika - IZZY1988
IZZY1988
Przeczytane:2016-04-08, Przeczytałam,

Joanna Jodełka to pisarka i przedsiębiorczyni pochodząca z Siedlec, która od ukończenia studiów związała się z Poznaniem, gdzie obecnie mieszka i tworzy.

Pierwszą powieść wydała w 2009 roku i od samego początku związała się z gatunkiem kryminalnym. Jednak gatunki literackie, jak i gusta czytelników są wymagające.

 

Najnowsza powieść Jodełki – "Wariatka" – to najnowsza pozycja wyżej wskazanej autorki. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki i miała swoją premierę 2 marca 2016 roku. Opowiada ona historię – o ironio – pisarki Joanny. Sugerując się opisem fabuły widniejącym na stronie wydawnictwa, główna bohaterka, po ciężkich przeżyciach związanych ze śmiercią męża, dochodzi do siebie w szpitalu psychiatrycznym. Tam też otrzymuje swoją pierwszą książkę, której jednak nigdy nie wydała, drukiem. Fakt, że otrzymuję swoją własną książkę od nieznajomego młodego mężczyzny powoduje, że Joanna staje się zaniepokojona zbiegiem wydarzeń. Nie zna wydawcy swojej książki, nie zna posłańca, któy przyniósł jej egzemplarz, a to zaś prowadzi ją do myśli, że ktoś czycha na jej życie. Bohaterka, głęboko związana z historią, którą opisała na bazie autentycznej sprawy sprzed lat oraz kierowana strachem o własne życie, postanawia na własne życzenie opuścić szpital i rozwiązać zagadkę.

 

Wracając jednak do gatunków literackich oraz ich czytelników. Każdy, kto czyta inaczej odbiera przekaz danej książki. "Wariatka" zdaje się zadawać więcej pytań niż jest w stanie dać odpowiedzi. Główna bohaterka nasuwa obraz osoby roztrzepanej, zaabsorbowanej własnym życiem (lub jego brakiem), nieco niezrównoważonej czy nawet paranoicznej. Kiedy na pierwszych stronach książki dowiaduje się o wydaniu swojej książki, nie docieka tak naprawdę kto jest wydawcą, ale od razu w jej głowie pojawia się myśl, że jej życie jest zagrożone i ktoś na pewno chce ją zabić.

 

Sama forma książki to tak naprawdę przeplatanie się faktycznej fabuły z prześwitami z owej napisanej lata wcześniej historii zaginionej postaci, o której napisała Joanna. Daje to mieszankę, za którą niektóre osoby mogą nie nadążać. Forma literacka powieści jest przez to nieskładna i myląca, bo nie wiadomo do końca co się dzieje i w pewnym momencie czytelnik gubi się w wydarzeniach, mieszając główną fabułę oraz historię, która co chwila wkrada ię w nią niczym mucha w pajęczą sieć, powodując jedynie więcej szkody niż pożytku.

 

Na stronie Świata Książki czytamy:

"Nowa powieść sensacyjna [Joanny Jodełki] nawiązuje do niektórych wątków wcześniejszej »Kryminalistki«, choć może też z powodzeniem stanowić samodzielną lekturę. Joanna Jodełka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań i wyróżnia się niebanalnym poczuciem humoru."

 

W powieści "Wariatka" ciężko jednak doszukać się owej świetnej obserwacji ludzkich zachowań, a poczucie humoru schowało się jeszcze głębiej niż cel samej historii. Powieść jest powierzchowna, płytka i przewidywalna, przywodząc na myśl stwierdzenie, że autorka musiała być zmęczona lub przymuzana do napisania kolejnej pozycji na swojej liście. A jak wiadomo, jeśli jesteśmy zmęczeni lub przymuzani do zrobienia czegokolwiek, efekt nie może być idealny ani nawet dobry czy względnie zadowalający.

Link do opinii
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2017-01-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 120/2017, Z bibliotek,
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2016-12-06, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Dzoanaa
Dzoanaa
Przeczytane:2016-09-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam,
Avatar użytkownika - mapi
mapi
Przeczytane:2016-07-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - Glonek
Glonek
Przeczytane:2016-07-16, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Inne książki autora
Polichromia
Joanna Jodełka0
Okładka ksiązki - Polichromia

Komisarz poznańskiej policji Maciej Bartol ma niezbyt poukładane życie. Apodyktyczna matka nie może mu darować, że nie chce się ożenić z kobietą, która...

Ars Dragonia
Joanna Jodełka0
Okładka ksiązki - Ars Dragonia

Szesnastoletni Sebastian Pitt przybywa do Poznania na pogrzeb dziadka, który umarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Chłopak próbuje się odnaleźć w nieznanym...

Recenzje miesiąca
Wyspa z mgły i kamienia
Magdalena Kawka
Okładka książki - Wyspa z mgły i kamienia
Czasami kłamię
Alice Feeney
Okładka książki - Czasami kłamię
Kobieta w klatce
Jussi Adler - Olsen
Okładka książki - Kobieta w klatce
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Wyspa Obłąkanych
Martin Widmark
Okładka książki - Wyspa Obłąkanych
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy