Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP

Gdzie można było znaleźć płatną miłość? Kto jej szukał? Z jakim ryzykiem się to wiązało? Kim były prostytutki i skąd brali się ich opiekunowie? Jakie były ich powiązania z gangsterami z półświatka? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w najnowszym e-booku Pawła Rzewuskiego o prostytucji w Warszawie w II RP, wydanym przez portal historyczny Histmag.org.

- Bardzo często słyszałem wypowiedzi historyków idealizujące życie codzienne w II RP. Postanowiłem się z tym zmierzyć. – opowiada Paweł Rzewuski. - Warszawa nie była miejscem przepełnionym cnotliwymi pannami i młodzieńcami o czystych sercach i sumieniach, jak często współcześnie próbuje się ją przedstawić.

- Gdy Marszałek Piłsudski spacerował po Alejach Ujazdowskich dumając nad losami kraju, jego żołnierze nierzadko szukali ukojenia w ramionach „kobiet upadłych”. Podobnie robili urzędnicy, aktorzy, lekarze i inni szanowani obywatele. Tak wyglądała codzienność miasta grzechu. Wiele kobiet wybierało drogę nierządu w dramatycznych okolicznościach, próbując ratować się przed nędzą - czytamy w opisie sporządzonym przez wydawcę e-booka.

Lektura książki ukazuje życie typowej prostytutki w międzywojennej Warszawie, pozwala dowiedzieć się kim byli jej klienci, i w jakich częściach miasta proceder ten występował najczęściej. Przybliża nam sylwetkę typowego sutenera z tamtych czasów. Ważną częścią publikacji jest opis prób, które podejmowały władze miejskie mierząc się z tym zjawiskiem. Książka porusza również problem prostytucji homoseksualnej.

- Zapraszam do zapoznania się z moją pracą wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Warszawie pełnej mrocznych tajemnic, żądz, wstydliwych sekretów i przemocy. Z pewnością dzięki tej lekturze czytelnicy poznają wiele ciekawych faktów, którymi można zaciekawić i zadziwić znajomych - zachęca autor.

Paweł Rzewuski to historyk i filozof, redaktor portalu Histmag.org, specjalizujący się w historii międzywojnia. To już jego kolejna praca po serii „Wielcy zapomniani dwudziestolecia” dotycząca tajemnic tego okresu.

Informacje dodatkowe o Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP:

Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2017-05-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Gdy patrzymy na piękne zdjęcia z dwudziestolecia międzywojennego, napawa nas duma i wściekłość jednocześnie: taki piękny kraj, miasta porównywalne do europejskich stolic i... Przyszła II wojna. Tymczasem zupełnie się nie wspomina o tym, że owo dwudziestolecie to również okres wielkiej biedy dla wielu grup społecznych, z której można było wyjść drogą prostytucji (która zresztą była legalna, państwo zarabiało, a prostytutki musiały przechodzić przez okresowe badani). O tym jest ta książka, w której aktorki i biedne Żydówki są w jednej kategorii zawodowej, tylko stawki mają bardzo różne.Pouczająca lektura.
Warszawa - miasto grzechu. Prostytucja w II RP Pawła Rzewuskiego wydana jest tylko w formie e-booka. Książkę przeczytałam z prędkością światła i z mieszaniną emocji. Ten temat tabu wywołuje skrajne emocje - i zaciekawienie, i wstyd, i niedowierzenie, i zachwyt, ale także grozę i śmiech. Prostytutki, kurtyzany, córy Koryntu, nierządnice, kobiety lekkich obyczajów, handlarki miłością, przedstawicielki najstarszego zawodu świata to główne bohaterki tej publikacji. Obok nich mamy ich nierozłącznych towarzyszy: ciocie alias burdelmamy, alfonsów alias sutenerów, frajerów czyli klientów i bohaterów epizodycznych (lekarze, bagażowi, taksówkarze, którzy nazywali ten proceder "siedzącym bajzlem"). Trzeba pamiętać, że świadomość istnienia prostytucji w Warszawie w II RP była powszechna. Nie była legalna, ale i za specjalnie jej nie tępiono. Istniały nawet "legalne" prostytutki, które działały w majestacie prawa na podstawie "czarnych książeczek" - specjalnego dokumentu. Prostytucja odpowiadała potrzebom rynku, spełniała określone funkcje, np. miała na celu rozładowywać napięcie żołnierzy stacjonujących w Warszawie. Popyta napędzał podaż. I tak w sumie jest od tysięcy lat. Jednak by dobrze zrozumieć istotę tego zagadnienia, autor przenosi czytelnika do czasów carskich... Publikacja ta jest bardzo rzetelna. Autor spojrzał na problem prostytucji z każdej perspektywy. Obok danych statystycznych, ustaw i rozporządzeń, przytaczanych publikacji naukowych i popularnych oraz artykułów prasowych, zamieszczanych zdjęć mamy bardzo dokładną i staranną klasyfikację warszawskich prostytutek, typologię alfonsów, mapę nierządu w stolicy łącznie z nazwiskami i adresami. Autor opisuje zagrożenia związane z tym zawodem - nie tylko choroby weneryczne, ale też zagrożenie ze strony handlarzy żywym towarem (kobiety z Polski trafiały do Argentyny, Chin i krajów afrykańskich). Jest mowa o resocjalizacji, walce i przeciwdziałaniu prostytucji, organizacjach takich jak Brygada Sanitarno-Obyczajowa. Dużo tu pikantnych szczegółów. Urozmaiceniem w tej książce popularnonaukowej, jakby nieco rozrywkowym spojrzeniem na problem nierządu są wiersze, piosenki czy reklamy, a nawet żart o hiszpańskim władcy Alfonsie VIII. Jestem ciekawa, ile osób zna piosenkę o takim refrenie: ,,Hanko! O tobie marzę wśród bezsennych nocy. Hanko! Ja bez ciebie nie potrafię żyć. I wciąż bym się wpatrywał w twoje oczy. I przy twym boku ja tylko chciałbym być". A kto wie, iż ta ballada to Tango Apaszowskie, zaś jej bohaterowie to Hanka prostytutka i jej alfons Staszek, którego ona darzyła szczerym oddaniem. Ale on z kolei uzależnił ją od siebie, a "dzięki" trzymaniu wszystkich jej pieniędzy wywierał na nią presję, manipulował nią, ale również bił. Mnie po stokroć ubawiły różne ogłoszenia i reklamy, jak choćby ta: ,,Prezerwatywy. Idealnie cienkie, absolutnie pewne bez żadnych zawodów w użyciu poleca najtaniej Batner. Marszałkowska 95". Lub: ,,Prezerwatywy. Idealnie cienkie o niedoścignionej mocy, stale na składzie Ocularia ,,Batory" Nowy Świat 29, obok Larniego ,,Helios" Nowy Świat 41". Nie brak też ciekawostek. Dowiedzieć się można, iż Tadeusz Boy Żeleński walczył o świadome macierzyństwo i propagował antykoncepcję. Można poznać skrywane sekrety z życia niektórych poetów, pisarzy, aktorów, polityków. Jeden pan lubił być podduszany w trakcie seksu. Pewnego razu biedaczek dokonał żywota na własną prośbę - został uduszony własnym krawatem. Książkę czyta się jednym tchem. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich ciekawskich ludzi, ciekawych życia w jego różnych aspektach i odcieniach, także tych mrocznych i owianych tajemnicą. Całość jest uporządkowana, spójna i logiczna. Mimo że to publikacja popularno-naukowa, to język jest bardzo przystępny i komunikatywny. Treść na pewno każdego zaszokuje, ale też otworzy mu oczy. Czytelnik ujrzy prawdziwy świat i prawdziwe życie, które do tej pory było tematem tabu. Warszawa - miasto grzechu. Prostytucja w II RP Pawła Rzewuskiego to niezwykle intrygująca i wciągająca lektura. Polecam każdemu... dorosłemu czytelnikowi!
Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 2
Paweł Rzewuski0
Okładka ksiązki - Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 2

Zaledwie kilka miesięcy temu przedstawialiśmy pierwszy tom z serii „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”, a już możemy z dumą zaprosić do lektury...

Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 3
Paweł Rzewuski0
Okładka ksiązki - Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 3

Z kim w czasie studiów mieszkał na stancji Witkacy? Który polski matematyk mógł zapłacić karierą za udział w antycarskich demonstracjach? Który z wielkich...