Wdowy

Przez dwadzieścia lat Harry Rawlins i jego wspólnicy znakomicie prosperowali jako przestępcy. Kolejne zlecenie - porwanie furgonetki wypełnionej pieniędzmi - miało przynieść gigantyczne zyski. Okazało się jednak pechowe. Trzech złodziei zginęło, czwartemu udało się zbiec.

Dolly, wdowa po Harrym, dotąd nieświadoma działalności męża, odkrywa w skrytce bankowej szczegółowe zapiski dotyczące planowanego skoku. Ma do wyboru: przekazać je policji lub nachodzącym ją zbirom z konkurencyjnej szajki. Jest jeszcze trzecie, najbardziej szalone wyjście - przejąć działalność szefa gangu.

Z pomocą pozostałych wdów Lindy i Shirley oraz striptizerki Belli, Dolly postanawia dokonać zuchwałego przestępstwa. Silne, zdeterminowane, sprytne. Takie właśnie są Wdowy!

Informacje dodatkowe o Wdowy:

Wdowy - opinie o książce

Avatar użytkownika - edytaj7
edytaj7
Przeczytane:2018-12-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Od jakiegoś czasu widziałam w sieci zwiastuny filmu „Wdowy” w reżyserii Steve'a Mcqueena na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Lyndy La Plante. Zaciekawił mnie ale jestem typem osoby, która musi najpierw przeczytać książkę. A opis mnie zaintrygował.

Przez dwadzieścia lat Harry Rawlins i jego wspólnicy znakomicie prosperowali jako przestępcy. Kolejne zlecenie – porwanie furgonetki wypełnionej pieniędzmi – miało przynieść gigantyczne zyski. Okazało się jednak pechowe. Trzech złodziei zginęło, czwartemu udało się zbiec. Dolly, wdowa po Harrym, dotąd nieświadoma działalności męża, odkrywa
w skrytce bankowej szczegółowe zapiski dotyczące planowanego skoku. Ma do wyboru: przekazać je policji lub nachodzącym ją zbirom z konkurencyjnej szajki. Jest jeszcze trzecie, najbardziej szalone wyjście – przejąć działalność szefa gangu.

Po przeczytaniu kilku stron miałam bardzo mieszane uczucia. Męczył mnie styl pisania ale jednocześnie zaciekawiły losy bohaterów. Zwłaszcza gdy
w pewnym momencie okazało się, że nie wszystko jest takie jak się wydaje.

Główną postacią jest Dolly Rawlins, wdowa po Harrym. Szaleńczo kochająca męża nie może przeboleć jego śmierci. Do tego policja
i konkurencyjni gangsterzy nie dają jej spokoju poszukując Świętego Graala przestępczego półświatka. Był nim tajemniczy rejestr Harrego,
w którym ten zapisywał wszystkie szczegóły dotyczące jego „interesów”. Dolly osaczona z każdej strony decyduje się kontynuować dzieło zmarłego męża. Nie polubiłam jej.Jest bardzo antypatyczną osobą, która chce decydować o wszystkim. Terroryzuje pozostałe dziewczyny nie dając im prawie żadnej swobody.

Linda Pirelli i Shirley Miller – wdowy po członkach zespołu Harrego. Zahukane kobiety, które po śmierci mężów nie wiedzą co ze sobą począć. Linda szuka ukojenia
w alkoholu, Shirley wydaje się być uzależniona od matki. Obie wydają się nic nie wiedzieć o prawdziwym życiu. I to właśnie je Dolly wciąga do swego planu.

Jest jeszcze jeden bohater, który mnie jednocześnie wkurza ale jest mi też go szkoda. Jest to komisarz Resnick. Jakiś czas wcześniej Harry zniszczył mu karierę. Od tamtej pory ma obsesje na jego punkcie, czego nie mogą zrozumieć jego koledzy po fachu. Jest przez nich wyśmiewany i szykanowany. Jedynie on podejrzewa, że Dolly coś planuje. I za wszelką cenę postanawia to odkryć.

Powieść porusza poważny temat – jak pozbierać się po śmierci najbliższej osoby. Każdy z bohaterów walczy ze swoimi demonami. Niektórzy wygrywają, inni nie koniecznie.

Książka jest dość ciężka do czytania. Dużo miejsca zajmują osobiste przemyślenia poszczególnych postaci. Daje nieco do myślenia. Zakończenie pokazuje nam, że warto dążyć do celu. Wysiłek zostanie nagrodzony. Okazuje się też, że tak jak w pewnym przysłowiu od nienawiści do przyjaźni jest tylko jeden krok. A od miłości do nienawiści nawet tylko pół. Historia pokazuje jak bardzo żądza pieniądza zmienia człowieka. Jeśli ktoś planuje zobaczyć film, powinien przeczytać najpierw książkę. Warto.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Ludzie potrafią zaskakiwać, tylko trzeba im na to pozwolić."

Sprytny i wnikliwy sposób budowania napięcia, zajmujący scenariusz zdarzeń prowadzony w szybkim tempie, z przestrzenią dla kreowania pełnych profili postaci. Odzwierciedlanie bogatych i niejednoznacznych relacji między bohaterami, zmieniających się w zależności od sytuacji, przybierających ciekawe brzmienia i natężenia. Ukazanie siły pozornie zwykłych kobiecych charakterów, splotów budowania więzi przyjaźni, zaufania i oddania. Świat wywraca się do góry nogami, los rzuca na wzburzone wody oceanu życia, najdrobniejszy błąd, nieuważny krok, mogą zadecydować o niepowodzeniu, a nawet klęsce, lecz bohaterki z odwagą i determinacją dążą do realizacji wspólnego celu. To walka nie tylko z zewnętrznym środowiskiem, służbami policyjnymi, członkami grup przestępczych, ale również ścieranie się w ramach grupy kobiet, tak naprawdę zdanych tylko na siebie. Podoba mi się gangsterski klimat w damskim wydaniu, bazujący na buntowniczej intrydze, sensacji, czarnym humorze, elementach kryminału i dramatu społecznego. Powieść charakteryzuje się nieprzewidywalnością, zwrotami akcji, wyzwalaczami emocji, momentami pełnego napięcia. I choć wkradło się kilka nieścisłości, to są one na tyle drobne i mało znaczące, że nie psują przygody czytelniczej.

Początkowo cztery kobiety łączy jedynie tragiczna śmierć mężów podczas nieudanej próby rabunku. Odmienne charaktery, usposobienia, doświadczenia, hierarchia życiowa, a jednak decydują się na solidarne wkroczenie w przestępczą działalność. Przygotowują się do realizacji śmiałego planu napadu na furgonetkę przewożącą duże pieniądze. Rzeczywistość nie zapowiada się dla nich dobrze, lecz są zdecydowane przeciwstawić się każdemu, kto tylko im zagraża. Jak sobie z tym poradzą, do jakich poświęceń będą zdolne, czym zaskoczą innych i same siebie? Chętnie obserwujemy ich perypetia, przemianę z bezczynności, stagnacji i bezwolności w pełnokrwiste, wyraziste i ekspresyjne bohaterki. Książka powinna spodobać się miłośnikom kryminałów, thrillerów, sensacji, ale też ze względu na pogłębione potraktowanie społecznych aspektów, także wielbicielom powieści obyczajowych z sympatycznym dreszczykiem. Chętnie obejrzę film "Wdowy" i sięgnę po inne książki Lyndy la Plante, a jest co nadrabiać.

bookendorfina.pl

Czerwona Dalia
Lynda La Plante0
Okładka ksiązki - Czerwona Dalia

Zagadka perwersyjnej zbrodni w pełnym okrucieństwa kryminale laureatki Edgar Award. Nad Tamizą zostaje znalezione zmasakrowane ciało młodej kobiety. Sadyzm...

The Red Dahlia
Lynda La Plante0
Okładka ksiązki - The Red Dahlia

Detective Anna Travis is working on a horrific, brutal murder case that has created a media frenzy. The victim, Louise Pennel, a 24-year-old, single, 'fun-loving'...