Wiara, zwątpienie, fanatyzm. Czy trzeba w coś wierzyć?

Co dzieli nas - ludzi - na grupy, co sprawia, że postrzegamy jednych jako ,,swoich", a innych jako ,,wrogów"? Jakie uwarunkowania religijne, społeczne, polityczne czy ekonomiczne stawiają nas po przeciwnych stronach barykady, z jednych czynią fanatyków, z innych ofiary?

Osho koncentruje się na ludzkiej psychice i świadomości w celu zidentyfikowania przyczyn istniejącej w ludziach potrzeby wiary, przynależności do grupy czy poszukiwania autorytetów. Według niego jest wiele religii, ideologii, wierzeń. Niewiara zaś jest jedna. Nie istnieje niewiara chrześcijańska czy muzułmańska. Religijność nie polega na wyznawaniu jakichś wierzeń, nie potrzebuje wzniosłych słów ani czynów. Religijności można jedynie doświadczać. I nie jest ważne, czy jesteś wierzący, czy niewierzący - religijność może cię uchronić od stania się fanatykiem, religia - nie.

Wiara nie jest prawdą. Jest jedynie teorią na temat prawdy, bo słowa, księgi, doktryny ani dogmaty nie zawierają prawdy. Ten, kto uparcie wierzy, przypomina człowieka, który czyta książkę kucharską i liczy na to, że tak zaspokoi głód. Niestety, pozostaje głodny.

Osho

OSHO - charyzmatyczny mistrz duchowy pochodzący z Indii. Znakomity mówca swobodnie posługujący się zarówno wschodnimi tradycjami mistycznymi, jak i zachodnią psychoterapią. Jego nauki dotyczą nie tylko indywidualnego poszukiwania sensu, lecz także najbardziej palących spraw społecznych i politycznych.

Informacje dodatkowe o Wiara, zwątpienie, fanatyzm. Czy trzeba w coś wierzyć?:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2024-02-28
Kategoria: Duchowość, religia
Tytuł oryginału: Belief, Doubt And Fanaticism: Is It Essential To Have Something To Believe In

Kup książkę Wiara, zwątpienie, fanatyzm. Czy trzeba w coś wierzyć?

Wiara, zwątpienie, fanatyzm. Czy trzeba w coś wierzyć? - opinie o książce

Działanie prawdy. Zaakceptuj to, co niepoznawalne
OSHO0
Okładka ksiązki - Działanie prawdy. Zaakceptuj to, co niepoznawalne

Moja praca polega na niszczeniu: niszczeniu kłamstw, które cię otaczają (...), na pozostawieniu cię kompletnie nagim w twojej samotności. Moim zdaniem...

Pytania płynące z serca
OSHO0
Okładka ksiązki - Pytania płynące z serca

Pytania płynące z serca to pierwsza z czterech książek z serii Prawdziwe życie, zawierająca przemówienia OSHO z jego pobytu w Stanach Zjednoczonych. ...