Wiedźma

Mocna powieść o trudnościach bycia kobietą w świecie mężczyzn.

Monza, marzec 1936 roku. Na brzegu rzeki Lambro dwie młode dziewczyny, na wpół ubrane i mocno zdenerwowane, próbują ukryć zwłoki mężczyzny. Jak i dlaczego znalazły się w tym miejscu?

Dwunastoletnia Francesca, pochodząca z mieszczańskiej rodziny, każdego dnia obserwuje z mostu dziewczynę z bosymi stopami i podrapanymi, ubłoconymi nogami, bawiącą się z chłopcami w rzece. Marzy, by się z nią zaprzyjaźnić, mimo że wszyscy w mieście uważają Maddalenę za Wiedźmę, czyli tę, która sprowadza nieszczęścia. Jej determinacja, postawa kogoś, kto niczego się nie boi, fascynuje Francescę. Wkrótce los połączy ich drogi, a dziewczyny odkryją moc przyjaźni, która pomaga przeciwstawić się niesprawiedliwości. Dzięki Maddalenie Francesca odkrywa wagę nieposłuszeństwa, a także to, co oznacza bycie kobietą w czasach, gdy jedyny liczący się głos należy do mężczyzn. W obliczu przemocy i hipokryzji Francesca uczy się, jak sprawić, by jej własny głos stał się słyszalny.

Informacje dodatkowe o Wiedźma:

Wiedźma - opinie o książce

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2024-03-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Dwunastoletnia Francesca,pochodząca z mieszczańskiej rodziny,każdego dnia obserwuje z mostu dzuewczynę z bosymi stopami i podrapanymi,ubłoconymi nogami,bawiącą się z chłopcami w rzece. Marzy by się z nią zaprzyjaźnić, mimo że wszyscy w mieście uważają Maddalenę za Wiedźmę , czyli tę,która sprowadza nieszczęścia. Jej determinacja, postawa kogoś, kto niczego się nie boi,fascynuje Francescę. Wkrótce los połączy ich drogi,a dziewczyny odkryją moc przyjaźni,która pomaga przeciwstawić się niesprawiedliwości.

Dzięki Maddalenie Francesca odkrywa wagę nieposłuszństwa,a także to,co oznacza bycie kobietą w czasach,gdy jedyny liczący się głos należy do mężczyzny. W obliczu przemocy i hipokryzji Francesca uczy się,jak sprawić,by jej własny głos stał się słyszalny.

Mocna powieść o trudnościach bycia kobietą w świecie mężczyzn.

Monza,marzec1936 roku. Na brzegu rzeki Lambro dwie młode dziewczyny,na wpół ubrane i mocno zdenerwowanie,próbują ukryć zwłoki mężczyzny.Jak i dlaczego znaazły się w tym miejscu?

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2023-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
,,Wiedźma" to powieściowy debiut włoskiej pisarki, Beatrice Salvioni. Książka mocna, a jednocześnie klimatyczna, wciągająca tak bardzo, że trudno oderwać się od lektury. Ponadczasowa i ważna, bo podejmująca wciąż aktualne problemy. Akcja rozgrywa się w latach trzydziestych minionego wieku. Dwunastoletnia Francesca mieszka z rodzicami i służącą w Monzie nad rzeką Lambro. To panienka z tzw. porządnego domu, nauczona dobrych manier i posłuszeństwa wobec rodziców. Nigdy nie pomyślała o tym, by im się przeciwstawić, nawet jeśli jest zmuszana do spacerów, których nie lubi. Pewnego dnia dziewczynka spotyka swoją rówieśnicę, o której krążą w okolicy niewybredne plotki. Maddalena pochodzi z biednej rodziny, zamiast nauki woli niebezpieczne zabawy z chłopakami nad rzeką, lubi łazić po drzewach i kraść owoce ze straganów. To najmniej odpowiednie towarzystwo dla Franceski, a jednak coś sprawia, że dziewczęta się zaprzyjaźniają. Nie staje się to nagle, do prawdziwej przyjaźni prowadzi wyboista droga, jednak w pewnym momencie nastolatki zaczyna łączyć szczególna więź. Wiedźma odkrywa przed Francescą prawdę o życiu w kraju rządzącym przez Mussoliniego. Sprawia, że dotychczas posłuszna córka i uczennica zaczyna się buntować i to w świadomy sposób, a nie jedynie po to, by przypodobać się Maddalenie. Pociąga to za sobą dramatyczne konsekwencje. Czy przyjaciółkom starczy odwagi, by przeciwstawić się złu i głośno zacząć domagać się sprawiedliwości? Czy ich przyjaźń przetrwa próbę, w której stawką będzie czyjeś i ich życie? Na ostateczne odpowiedzi trzeba poczekać do końca, a finał dosłownie wbija w fotel i każe długo myśleć o książce, nawet po odłożeniu jej na półkę. Beatrice Salvioni stworzyła bardzo dojrzałą, mądrą, poruszającą i piękną prozę. Gdyby każdy debiut powieściowy tak wyglądał... Autorce udało się połączyć nastrojowość z dosadnością, prostotę języka z plastycznością opisów i głębią przekazu. ,,Wiedźma" to donośny głos w sprawie ograniczania niezależności i wolności kobiet żyjących w patriarchalnym świecie. To także sprzeciw wobec tyranii jako systemu, który upadla ludzi, krzywdzi ich, odbiera nie tylko swobodę, ale i godność. To pochwała buntu wobec każdego rodzaju przemocy, wobec zakłamania, hipokryzji i karierowiczostwa. Nastoletnia Maddalena uczy Francescę między innymi tego, że słowa mają moc. Mogą poniżać, hańbić, a nawet zabijać; mogą służyć do manipulacji, wywoływać wojny, ale mogą też dodawać otuchy i uszczęśliwiać. O roli słowa jest tu sporo fragmentów, które wciąż pozostają aktualne i są ponadczasowe. Podobnie jak inne problemy poruszane przez autorkę. Obok tej powieści nie da się przejść obojętnie. Mimo trudnej problematyki, czyta się szybko i odnajduje się w tej prozie światełko w tunelu. Polecam z czystym sumieniem, przede wszystkim tym, którzy szukają w literaturze czegoś więcej niż tylko rozrywki. Beata Igielska