Wiek niewinności. Audiobook

Wiek niewinności to nagrodzona w 1921 roku Pulitzerem najwybitniejsza powieść Edith Wharton.

Lata 70. XIX wieku -- do hermetycznego światka nowojorskiej socjety wraca z pobytu w Europie młoda hrabina Ellen Olenska. Najprawdziwsza femme fatale, która odważyła się odejść od męża brutala, wywołując tym niemały skandal wśród arystokratycznych rodów, w których ściśle przestrzega się kodeksu wyrafinowanych zachowań i manier. Niegdyś jedna z nich, dziś jawnie pogardza przyciasnym gorsetem pozorów i konwenansów, demaskując panującą w środowisku hipokryzję.

Pełna znakomitych portretów psychologicznych powieść o miłości i konflikcie uczuć oraz cenie, jaką trzeba czasami płacić za realizację pragnień.

Na podstawie książki powstał głośny film Martina Scorsese pod tym samym tytułem.

Informacje dodatkowe o Wiek niewinności. Audiobook:

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Data wydania: 2018-05-23
Czyta:
Tytuł oryginału: The Age of Innocence

Kup książkę Wiek niewinności. Audiobook

Wiek niewinności. Audiobook - opinie o książce

"Wiek niewinności" to świetna książka, ukazująca życie i obyczaje panujące w XIX wieku. Świat był przesiąknięty przez to co wypada robić a co nie. Rozwód, mimo, że legalny, zarówno przez prawo cywilne jak i kościelne, był wręcz nie do pomyślenia. Nic więc dziwnego, że przyjazd hrabiny Olenskiej do Nowego Jorku wywołuje wiele plotek. Główny bohater, Newland, jest postacią, która na początku powieści bardzo wysoko ceni sobie wszystkie zasady, reguły i konwenanse. Nie jest w stanie zrobić nic co mogłoby wywołać chociaż najmniejszy skandal. Jednak później jego zachowanie ulega zmianie. Jest to postać u której możemy zaobserwować znaczą zmianę charakteru i postępowania. W sumie jest to trochę smutna książka, ponieważ bardziej współczułam May, ale jednak to Ellen wzbudziła moją większą sympatie. May to trochę naiwna dziewczyna, która na początku nie do końca potrafiła dostrzec co się wokół niej dzieje. Ale podsumowując książka jest naprawdę świetna i z całą pewnością warta przeczytania.
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2023-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo dobry klasyk, a czytając miałam wrażenie, że przypomina mi trochę "Annę Kareninę" (na szczęście bez tych długich opisów polowań, czy żniw), bo mamy tutaj trójkąt miłosny (jeden mężczyzna i dwie kobiety), który jest jednak tylko tłem, aby pokazać amerykańską elitę drugiej połowy XIX wieku. Autorka oczywiście nie kreśli pochlebnego obrazu owych elit, które są zakłamane, pełne hipokryzji, a czas głównie mija im na chodzeniu do teatru, organizowaniu przyjęć i bywaniu na nich. Najbardziej zaś obawiają się skandalu, czy wykluczenia z towarzystwa.

Podobało mi się jak autorka poprowadziła wątek miłosny, ale zakończenie niestety trochę pozostawiło niedosyt. Ogólnie oceniam bardzo pozytywnie.

Na minus wersja papierowa Wydawnictwa wab. Niby twarda oprawa, ale okładka się ściera, a czcionka jak w wydaniach kieszonkowych.

Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2023-03-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Chyba każdego, a zwłaszcza escetę okładka wprawia w zachwyt! Dzieło sztuki, obraz martwej natury na okładce! Jakob Bogdani,, Martwa natura z kwiatami, wiewiórką i papugą.''

Treść przypomina mi Damę kameliową A.D. Archer Newland zaręczony z May Welland poznając rodzinę narzeczonej i chcąc pomóc w rozwiązaniu rodzinnego skandalu ulega urokowi Hrabiny Ellen Oleńskiej. Język i stylistyka E.W - są piękne i wyszukane.

Smutne love story, bez euforii. Archer ożenił się z May, a Ellen wróciła do męża. Pomimo tego mile mnie zakoczył ,,Wiek niewinności'' jako doskonałe remedium po sadze rodu Forsyte'ów!

Dodatkowym miłym zaskoczeniem poza fabułą się ciekawe smaczki, których dowiedziałam się dzięki tej książce.

,,Patrzył na swoją przeszłość z szacunkiem i bolał nad przemijaniem. Koniec końców dobre miał życie, dobre jak dawniej życie mogło być.''

wyd. Hachette prosi osoby posiadające wiedzę o spadkobiercach tłumaczki Ewy Mikiny o kontakt.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-06-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

Z jednej strony to nie jest jakaś pasjonująca lektura - opis banalnych wydarzeń w światku nowojorskiej "arystokracji". Z drugiej jednak to fantastyczny opis hipokryzji, bezsensownych zasad i ograniczeń, podporządkowanie swojego życia i siebie normom społecznym, poświęcenie dla tzw. dobra dzieci. I oczywiście w książce jest czysta manipulacja - ta rezygnacja jest przecież opłacalna. To nieważne, że nasz bohater przeżył swoje życie w chłodzie emocjonalnym, przecież ma teraz szczęśliwe, cudowne dzieci. Takim obrazkiem karmiono nas przez stulecia. W rzeczywistości wcale nie wygląda to tak różowo. To w dużej mierze stąd biorą sie dysfunkcyjne rodziny, sfrustrowani rodzice. A dzieci to widzą i czują. No cóż, ale zgodnie z obowiązującymi normami na tamte czasy, trzeba było uczyć maluczkich właściwych postaw. Iluż tradycjonalistów i konserwatystów wzdycha za takimi czasami.

Avatar użytkownika - Roksana
Przeczytane:2020-12-22, Ocena: 3, Przeczytałam,
Lśnienie księżyca
Edith Wharton0
Okładka ksiązki - Lśnienie księżyca

Europa, lata dwudzieste XX wieku. Głównymi bohaterami jest kochające się małżeństwo: oboje dobrze urodzeni, ale biedni. Zakochanie się przeszkodziło...

Wiek niewinności
Edith Wharton0
Okładka ksiązki - Wiek niewinności

Nowy Jork, lata 70. XIX wieku. Newland Archer zaręczony jest z piękną i dobrze urodzoną May Welland - w ten sposób mają się połączyć dwie z najbardziej...