Wielka ucieczka

Opowieść o religii, zemście i władzy. Oraz o cenie, jaką muszą zapłacić ci, którzy ją sprawują.

Historia największej nagonki w dziejach siedemnastowiecznej Anglii − polowania na zabójców Karola i Stewarta.

Autor bestsellerów „Vaterland”, „Monachium”, „Autor widmo” i „Konklawe” powraca z fascynującą powieścią historyczną osnutą wokół jednego z najsłynniejszych pościgów w historii − poszukiwania dwóch Anglików zamieszanych w zabójstwo króla Karola I − i nieprzejednanego wroga, który uparcie podąża tropem zbiegów.

Epicka podróż przez dzikie tereny siedemnastowiecznej Nowej Anglii i polowanie bez precedensu w historii świata.

Jedna z 10 najlepszych powieści historycznych 2022 roku wg „The New York Times Book Review”.

Książka znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Waltera Scotta, jednego z najważniejszych wyróżnień przyznawanych powieściom z gatunku fikcja historyczna.

„– Przed czym uciekają?
Odpowiedź zajęła mu chwilę. Gdy wreszcie przemówił, wyszli już na zewnątrz.
– Zabili króla – powiedział cicho.”

Anglia rok 1660. Generał Edward Whalley i jego zięć, pułkownik William Goffe, wchodzą na statek wyruszający do Nowego Świata. Są ścigani za zabójstwo króla Karola I – zuchwałą egzekucję, która była punktem kulminacyjnym angielskiej wojny domowej i zwycięskim zwieńczeniem walki parlamentarzystów z rojalistami.

Minęło dziesięć lat od ścięcia króla Karola, a rojaliści powrócili do władzy. Zgodnie z postanowieniami Aktu Zapomnienia 59 mężczyzn, którzy podpisali wyrok śmierci dla króla i uczestniczyli w jego egzekucji, zostało zaocznie uznanych za winnych zdrady stanu. Niektórzy Okrągłogłowi – purytańscy zwolennicy parlamentu, z Oliverem Cromwellem na czele – zdążyli już umrzeć śmiercią naturalną. Innych schwytano i powieszono, a ich ciała poćwiartowano. Kilku skazano na dożywotnie więzienie. Ale dwóm udało się uciec i dostać na pokład okrętu płynącego do Ameryki.

W Londynie Richard Nayler, sekretarz ścigającego królobójców komitetu Tajnej Rady, zostaje zobowiązany do postawienia zdrajców przed wymiarem sprawiedliwości. Nayler nie cofnie się przed niczym, by należycie wykonać swoją powinność. Za schwytanie zbiegów − żywych lub martwych − właśnie wyznaczono nieprzyzwoicie hojną nagrodę…

Pierwsza powieść historyczna Roberta Harrisa, której akcja rozgrywa się głównie w Ameryce.

„Akt zapomnienia” to powieść z wartką akcją, niezwykłymi bohaterami i historią w tle.

Informacje dodatkowe o Wielka ucieczka:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2023-09-06

Tagi: kryminał sensacja

Kup książkę Wielka ucieczka

Wielka ucieczka - opinie o książce

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-09-20, Ocena: 5, Przeczytałem,

Powieść historyczna? Thriller? Może połączenie jednego i drugiego? U Roberta Harrisa jak najbardziej jest to możliwe co udowadnia w swojej ,,Wielkiej ucieczce".

Powieść opiera się o prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w XVII wieku, a dokładnie do roku 1964 kiedy to Król Karol I zostaje skazany na śmierć, a jego syn poprzysięga zemstę na królobójcach. Jednak czy Król zasługiwał na śmierć? Czy zemsta była potrzebna? Czy każdego królobójcę udało się schwytać? To tylko nieliczne pytania, które pojawiają się podczas lektury ,,Wielkiej ucieczki".

Podoba mi się jak Autor miesza fikcję z historycznymi detalami. To z jakim szacunkiem podchodzi do historii i nie stara się jej zbędnie kolorować zasługuje na dużą pochwałę. Pomimo, że na kanwie prawdziwych wydarzeń tworzy coś zupełnie nowego to nie zaburza on odbioru tego co naprawdę się wydarzyło. Widać, że w napisanie książki włożył ogrom pracy, a przeprowadzony research był bardzo dokładny. Mało mówi się o królobójcach, dlatego cieszę się, że Harris postanowił nam ukazać ich historię.

Akcja książki jest naprawdę fascynująca i dynamiczna. Pełno tutaj emocji, a sami zastanawiamy się czy to co się wydarzyło faktycznie było potrzebne. Autor stawia przed naszymi bohaterami wiele dylematów i trudnych decyzji. Muszą oni mierzyć się ze śmiercią, żałobą, ucieczką... Muszą wybierać czy chcą żyć z dala od rodziny, czy umierać...

Bardzo spodobała mi się kreacja bohaterów zarówno tych fikcyjnych, jak i rzeczywistych. Zapytacie skąd wiedzieć który to który? Autor już na samym początku zadbał o to, abyśmy mieli co do tego pewność. Richard Nayler to idealny przykład człowieka, który zbyt mocno zafiksował się na tym co robi. Jest to ucieleśnienie chciwości, zachłanności, osobowości z totalną obsesją, która nie cofnie się przed niczym póki nie osiągnie tego co zaplanowała.

,,Wielka ucieczka" to powieść przenosząca nas w klimat XVII-wiecznej Anglii, ale i historia o fanatyzmie oraz wielkich emocjach. Jest to jedna z lepszych książek Harrisa i cieszę się, że wpadła ona w moje ręce. Autor udowodnił, że na kanwie prawdziwych wydarzeń można stworzyć świetny thriller, który trzyma czytelnika w napięciu od samego początku do końca. Polecam ?

Czy z powieści historycznej można stworzyć wspaniały thriller? Na to pytanie w doskonały sposób odpowiada Robert Harris w swojej książce "Wielka ucieczka". Ta historia spowodowała, że szczęka mi się nie zamykała. Nie mogłam przestać czytać. Końcówka książki spowodowała u mnie wstrzymanie oddechu. Nie obyło się bez łez i przerażenia.
Robert Harris w idealny sposób zrekonstruował prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w XVII wieku. W 1649 roku na śmierć zostaje skazany król Karol I. Te wydarzenia mocno wpłynęły na jego syna Karola II, który poprzysięgł zemstę na królobójcach. W 1660 roku zaczęły się wyłapywania pięćdziesięciu dziewięciu mężczyzn, którzy podpisali wyrok skazujący króla Karola I na śmierć. Czy wszystkich "królobójców" złapano? Czy faktycznie król zasłużył na śmierć?
Nie podobało mi się to, co robili ze schwytanymi, a nawet i ze zwłokami. Nie polubiłam Richarda Naylera. Dlaczego? Przez jego zachłanność, chciwość i dążenie do celu po trupach. Za mocno zafiksował się na tym co robi. Popadł w totalną obsesję. Kiedy powinien się zatrzymać, nie potrafił odpuścić. Czy osiągnął upragniony cel? Mocno kibicowałam dwójce innych bohaterów. Oczywiście ich historie poznacie, czytając "Wielką ucieczkę".
Przyznam szczerze, że przed przeczytaniem tej książki nie pamiętałam lub nie znałam historii królobójców. Dziękuję, że autor stworzył tak emocjonujące dzieło i przypomniał nam te straszne wydarzenia, które miały miejsce w XVII wieku. Czy musiało do tego dojść?
Oprócz postaci, które żyły/ istniały naprawdę, spotkałam także postacie fikcyjne, stworzone tylko na potrzeby tej ekscytującej powieści. Kto jest prawdziwy, a kto fikcyjny doskonale wyjaśnia sam autor na początku książki.
Co zrobilibyście, wiedząc, że grozi wam śmierć? Zostawilibyście własne rodziny, byleby tylko przeżyć? Czy raczej byście się poddali? Na takie pytania odpowiedzieć muszą sobie nasi bohaterowie.
Czytając tę powieść, będziecie mieli do czynienia z fanatyzmem, obsesją, rozłąką i wielkim pościgiem.
Zachęcam was do przeczytania całej tej historii.
Chętnie bym ją zobaczyła na dużym ekranie. To byłby wspaniały film.
Jeżeli lubicie klimat XVII wiecznej Anglii, to koniecznie przeczytajcie "Wielką ucieczkę".
Ta książka będzie idealna dla wszystkich fanów thrillerów.

V2
Robert Harris0
Okładka ksiązki - V2

Niemiecki fizyk, który marzył o locie na Księżyc, lecz zamiast odkrywać świat, jest zmuszony go niszczyć. Angielska archeolożka, która zamiast badać starożytne...

Oficer i szpieg
Robert Harris0
Okładka ksiązki - Oficer i szpieg

To była naprawdę głośna sprawa! Alfred Dreyfus był żyjącym na przełomie XIX i XX wieku francuskim oficerem, niesprawiedliwie oskarżonym o zdradę swego...