Wierzenia i zwyczaje. Diabeł w kulturze polskiej

Obszerne i solidne kompendium wiedzy na temat motywu diabła w kulturze polskiej

(...)co by się stało z naszymi dziełami sztuki i katedrami, gdyby wszystko, co się do diabła odnosi, nagle z nich znikło. Leszek Kołakowski

Diabeł w kulturze polskiej zajmuje bardzo ważne miejsce. W podaniach ludowych oraz legendach czartów nie brakuje - włóczyły się po pustkowiach, czyhały na rozstajach dróg, przemierzały mokradła, zajmowały opuszczone młyny, domy, a nawet całe dwory i zamczyska. Nie pogardzały też wiatrakami i wiekowymi wierzbami.

Jak pisze Michał Rożek, w niniejszej książce koncentrujący się na różnych aspektach istnienia wysłannika piekieł: Diabły, lęgnące się na polskiej ziemi z przeróżnych opowieści i podań, zawsze napawały pobożny lud przerażeniem. Zło, którego symbolem jest szatan, zawsze ekscytowało, a czasem też przerażało.

Autor pokazuje, jak mocno postać i motyw diabła zakorzenione są w kulturze śródziemnomorskiej i w tradycji judeochrześcijańskiej, z elementami zapożyczonymi z Persji. Przedstawia historię czarta dosłownie, począwszy od ustaleń kulturowych, historię diabła ,,na etacie", a także dzieje motywów diabelskich i postawy czarciej w wyobrażeniach życia społecznego.

Diabeł w kulturze polskiej to książka, która dokładnie wyczerpuje temat, a przy okazji pochłania bez reszty.

Informacje dodatkowe o Wierzenia i zwyczaje. Diabeł w kulturze polskiej:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2021-11-23
Kategoria: Socjologia, filozofia

Tagi: Popularne wierzenia i wiedza nienaukowa bóg

Kup książkę Wierzenia i zwyczaje. Diabeł w kulturze polskiej

Wierzenia i zwyczaje. Diabeł w kulturze polskiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-04-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 2022, Popularnonaukowe,
Święte miejsca Krakowa
Michał Rożek0
Okładka ksiązki - Święte miejsca Krakowa

Zabytkowe świątynie. Znane miejsca kultu. To Kraków. Drugi Rzym. Kraków jest syntezą tego, co polskie. To symbol polskiej tożsamości, kolebka polskiej...

Mężowie niezłomni. Kardynał Adam Stefan Sapieha, Kardynał Karol Wojtyła
Michał Rożek0
Okładka ksiązki - Mężowie niezłomni. Kardynał Adam Stefan Sapieha, Kardynał Karol Wojtyła

Mężowie niezłomni to dokumentalna opowieść o dwóch wielkich Polakach, metropolitach krakowskich, którzy swoim życiem i dokonaniami, zapisali piękne karty...