Wiewiórczy zakątek

Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 978-83-66297-13-5

Poznajcie Tolę, dziewczynkę, która chce dostawać lajki. Mnóstwo lajków. W tej historii będzie też dużo wiewiórek i jedna piła mechaniczna. Pojawi się również król Hugon, piękne księżniczki i bardzo rozkojarzony krawiec.

"Wiewiórczy Z@kątek" to opowieść o mediach społecznościowych. O tym, jak dzięki nim można zmieniać świat na lepszy, ale i o tym, jak poprzez nieumiejętne korzystanie z nich można wpaść w poważne kłopoty.

"Wiewiórczy Z@kątek" to lektura obowiązkowa przed pierwszym zalogowaniem się do jakiegokolwiek serwisu społecznościowego!

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Wiewiórczy zakątek

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Rodzice wcześnie rano wyjechali do wujka Bogdana. Wrócą dopiero wieczorem. – Cały dzień laby! Ileż to możliwości! Ile pomysłów można zrealizować! Rodzice wyjechali – nareszcie! Ale w domu pozostała Milena, starsza siostra Toli, doskonale znająca się na organizacji wolnego czasu – rower, piknik, zabawy – i już przebieg Siostrzanego Dnia w miejskim parku zaplanowany został co do joty. Pod czujnym okiem Mileny, pedałując, ile sił w łydkach, Tola zmierzała w stronę Wiewiórczego Zakątka. Sceneria godna pozazdroszczenia: bezchmurne niebo, przyjemne ciepełko, woń kwitnących lip. A w piknikowym koszyku – tam to dopiero specjały: świeży chleb, różne serki, dżemy, jajka na twardo, kabanosy, płatki śniadaniowe, babka cytrynowa, sok pomarańczowy i jeszcze parę innych pyszności. Wydawnictwo Dreams wyszło naprzeciw oczekiwaniom naszych czasów, proponując godną uwagi lekturę Wiewiórczy z@kątek. Bajki o mediach społecznościowych. Adam Studziński, wykorzystując zagrożenia czyhające na współczesnego człowieka, kieruje w stronę najmłodszych czytelników pozytywny przekaz ukryty w bajce. Pisząc językiem prostym i zrozumiałym, trafia w głębię dziecięcej wyobraźni, pobudzając do działania nie tylko umysły, ale także serca. Poruszona zostaje również pamięć, dzięki której przekazywane treści z pewnością przyczynią się do pogłębienia mądrości. Udajmy się ...

Opinie o książce - Wiewiórczy zakątek

Miałam już okazję spotkać się z twórczością Adama Studzińskiego i przyznam, że było to zachwycające. Autor stara się docierać do młodych ludzi w bardzo przyjazny i metaforyczny sposób. Jego lektury są tak mądre i potrzebne, że dziękuję, że takie lektury się pojawiają …

Siostry, Tola i Milena, postanawiają razem spędzić dzień i wybierają się na piknik. W pięknym otoczeniu, przy towarzystwie zaprzyjaźnionych wiewiórek, dobrze się bawią. Jednak ich błogi spokój zakłócają robotnicy z piłami, którzy mają za zadanie wyciąć drzewa. W ich miejscu ma powstać parking. Siostry nie chcą się z tym zgodzić i postanawiają zawalczyć o piękną przyrodę …

Starsza siostra opowiada młodszej świetne i mądre historie o królach, księżniczkach i rycerzach. A tak naprawdę te opowieści są niesamowitą metaforą i w bardzo przystępny sposób opowiadają o mediach społecznościowych, uzyskiwaniu lajków czy hejtowaniu. A wszystko dzięki Społkowi, portalowi społecznościowemu. Starsza siostra stara się uzmysłowić Toli, aby z dystansem i rozwagą używała Społka, aby nie chwaliła się wszystkim, co posiada, gdzie przebywa czy też nie podawała nigdzie swoich danych osobowych.

„- Morał? Żeby … nie wierzyć we wszystko, co się widzi na Społku?

Brawo! Zdjęcia i filmy, które ludzie tam wstawiają, niekoniecznie pokazują to, jak naprawdę wygląda ich życie. Czasami zmyślają po to, by wzbudzić zazdrość innych albo samemu poczuć się lepiej”.

Wiewiórczy Zakątek to wyśmienita i bardzo mądra książeczka o mediach społecznościowych. O zagrożeniach związanych z ich używaniem, wystawianiem zdjęć czy obnażaniem swojej prywatności. Przestrzega dzieci, aby używały wszelkich portali z rozwagą i ostrożnością, gdyż obecność na nich może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Często ludzie chwalą się na portalu tym co posiadają lub gdzie byli, co często nie jest zgodne z prawdą. Ale pragną za wszelką cenę się pochwalić, obedrzeć z prywatności i pragną, aby inni im zazdrościli. Może mają taki sposób na podniesienie swojej wartości? A rzeczywiście to wyrządzają wielką krzywdę sobie i swoim najbliższym, o czym być może nie mają pojęcia.

„ - Jak można być ofiarą mody?

- Zwyczajnie. Wystarczy nosić coś tylko dlatego, że inni to noszą. Naśladować, szpanować i nie widzieć przy tym, że to coś jest brzydkie, drogie i że zupełnie do nas nie pasuje”.

Po tę książeczkę powinno obowiązkowo sięgnąć każde dziecko, które rozpoczyna korzystanie z mediów społecznościowych. Opowiedziane historie uzmysłowią młodym ludziom, gdzie tkwi zagrożenie przy korzystaniu z różnych portali. Ale też wskażą im drogę, którą należy iść, aby nie dać się zwieść różnym osobom i nie ufać im bezgranicznie.

Postuluję, aby ta książeczka była obowiązkową lekturą w szkole podstawowej. Niech dzieci wkraczają w dorosły świat pełni wiedzy o czyhających na nie zagrożeniach i niebezpieczeństwach. Ostrożności nigdy za wiele!

Muszę przy okazji dodać, że ta książeczka jest cudnie wydana. Twarda oprawa, w środku mnóstwo przemawiających do dzieci kolorowych obrazków i miękkie w dotyku stronice. Nie sposób obok niej przejść obojętnie, ona sama wpada w oko. Odpowiednia na prezent!

Każdy rodzic powinien tę książeczkę dać swoim dzieciom do przeczytania. Morały z niej płynące dotrą do każdej pociechy. Gwarantuję, że po jej przeczytaniu dziecko zarzuci rodziców masą pytań na temat korzystania z mediów społecznościowych. Więc najlepiej warto uzbroić się cierpliwość i wyposażyć w odpowiednią wiedzę, aby być wiarygodnym i aby nasze wyjaśnienia zostały przez nich przyjęte.

Czarująca lektura, prawdziwa i bardzo mądra!

Adam Studziński; 0
Okładka ksiązki - Czwarta władza szóstej B

Szkolny portal informacyjny? Ale nuda! Kto by chciał go prowadzić? Nowy! On jeden wiedział, jaką władzę dają media. Można mieć wpływ nie tylko na sprawy...

Wizna
Jacek Komuda