Wigilia Wszystkich Świętych

Tom 36 cyklu Seria z Gawronem

- W jakimś szalonym umyśle mogła zrodzić się myśl, że zamordowanie kogoś na przyjęciu w wieczór Hallowe'en to wspaniały pomysł, zupełnie jak z powieści. I to wszystko, od czego może pan zacząć. To po prostu ktoś, kto był na przyjęciu. – Pod krzaczastymi brwiami para oczu błysnęła w stronę Poirota. – Ja też tam byłem – powiedział. – Przyszedłem później, żeby popatrzeć, co się dzieje. – Energicznie kiwnął głową. – Tak, to dopiero problem, prawda? Jak ogłoszenie w gazetowej rubryce towarzyskiej: „Wśród obecnych był m o r d e r c a”.

Informacje dodatkowe o Wigilia Wszystkich Świętych:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Hallowe
Tłumaczenie: Krzysztof Masłowski

Tagi: Agatha Christie powieść angielska

Kup książkę Wigilia Wszystkich Świętych

Wigilia Wszystkich Świętych - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Tym razem Poirot zajmuje się sprawą morderstwa podczas wieczoru Halloween. Trzynastoletnia dziewczynka zostaje utopiona w wiadrze z wodą, z którego dzieci wyławiały jabłka. Kto i dlaczego ją zamordował? Jaki był motyw? Na te pytania szuka odpowiedzi Hercules Poirot. Trzeba przyznać, że ma nie łatwe zadanie.

Po tytule można wywnioskować, że morderstwo będzie popełnione z zimną krwią a zagadka na pozór nie do rozwiązania. Do samego końca nie wiadomo, kogo oskarżyć. Czytelnik razem z bohaterami stara się wytypować mordercę, lecz to nie jest proste zadanie. Ukłony w stronę Królowej Kryminałów za naprawdę zawiłą zagadkę.

Irytują tu trochę wypowiedzi bohaterów, które wydają się być zbyt poetyckie. Mamy wrażenie, że występują tu w sztuce teatralnej. Może to zamysł samej autorki, aby ukazać je w takim świetle?

Powieść świetnie się prezentuje. Agatha Christie w swoim świetnym stylu dała nam możliwość przeczytania świetnego kryminału. Polecam ją miłośnikom tego gatunku jak i tym, którzy nie zaczęli przygody z książkami Christie.

I pomyśleć, ze Halloween, a co z tym związane przyjęcie dla dzieci i młodzieży powinno być dniem zabaw i uciech. Psikusy oczywiście także są elementem tego dnia. Ale nikt ze zgromadzonych gości, w domu pani Drake nie spodziewał się, że psikus będzie tak dramatyczny. Niespodzianką dla wszystkich było zabójstwo nastoletniej mieszkanki miasteczka -Joyce. Dziewczynkę utopiono we wiadrze z jabłkami. Ironia polega na tym, że na przyjęciu jest pani Olivier, która jabłka jada tonami i jest autorką poczytnych powieści kryminalnych. Pani Oliwier tak wstrząśnięta tak dramatycznym finałem przyjęcia postanawia poprosić o pomoc swojego przyjaciela Herkulesa Poirot. Ten zaintrygowany owym wydarzeniem jedzie do miasteczka, by na miejscu odkryć kto i dlaczego zabił dziecko. Tropów jest kilkanaście, a nakreśla je ostatnie wyznanie denatki, która podczas przyjęcia wyznała, ze była świadkiem morderstwa. Ale czy to prawda? Kto został w tej okolicy zamordowany w ciągu ostatnich dwóch lat (a było ofiar kilka) i czy dziewczynka, która była uważana za notoryczną kłamczuchę nie zmyśliła tej bajeczki, by się popisać? Herkules Poirot jak zwykle to bywa w jego przypadku postanawia porozmawiać z każdym, kto może mu udzielić informacji na temat samej ofiary, ale i okolicznych relacji między mieszkańcami. Ten gentlemen przemierza w swoich eleganckich butach kilometry, od mieszkańca do mieszkańca, by wykryć morderce. Któż to? Nie powiem. Powieści Agathy Christie mają pewien wspólny mianownik. Jest nim obrane miejsce toczącej się fabuły. Pisarka zazwyczaj na miejsce zbrodni wybiera małą wieś lub malutkie miasteczko. Dodatkowo Herkules Poirot rzadko tak sam z siebie wkracza do akcji. Zawsze musi być jakiś impuls. Zazwyczaj jest nim jakaś starsza dama, która wpada do domu Poirota z nowinką oraz prośbą o pomoc w śledztwie. Pisarka umiejętnie wodzi za nos czytelnika. To jej cecha szczególna. Na próżno by liczyć, że się pierwszym odgadnie któż stoi za makabryczną zbrodnią. Herkules Poirot zawsze jest o krok bliżej od rozwiązania zagadki. Nie twierdzę, że personalia zabójcy zawsze pozostają zagadką do ostatniej strony książki, ale żeby go namierzyć trzeba wytężyć swój zmysł czytelniczego detektywa i ja to uczyniłam, z największą przyjemnością. A czy wy również ścigacie się z Herkulesem Poirotem?
Avatar użytkownika - teano
teano
Przeczytane:2014-01-01,
Do połknięcia w jeden wieczór. Genialna obserwatorka. Chociaż "pierwsza część" tj "Pani McGinty nie żyje" była lepsza. I nawet drobne niekonsekwencje tak łatwo jej wybaczyć, bo popełnia je z ogromnym wdziękiem.
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-09-24, Ocena: 4, Przeczytałam,

Nie jest to najlepsza powieść Agathy. Jednak zakończenie mnie zaskoczyło.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-11-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Typowy kryminał Agaty Christie.

Trzynastoletnia Joyce zostaje zamordowana podczas przyjęcia Halloweenowego. Na pomoc w rozwiązaniu zagadki zostaje wezwany Herkules Poirot.

Nie jest to jakiś porywający kryminał i specjalnie mnie nie wciągnął. Mnogość postaci sprawiła, że ciężko było spamiętać kto jest kim, no i nie domyśliłam się kto zabił. Dla fanów Agaty to pozycja obowiązkowa, a dla zaczynających przygodę z panią Christie raczej nie polecam. Jedna z tych książek, którą się czyta i szybko zapomina. Na minus również polski tytuł, który nijak się ma do treści.

Avatar użytkownika - Aneta2944
Aneta2944
Przeczytane:2022-10-03, Ocena: 4, Przeczytałam,

Kryminał Agathy Christie, w którym Autorka przedstawia morderstwo dokonane podczas Halloween. Ktoś ginie, ktoś jest mordercą. Kto dopuścił się tej tragedii? Rozwiązania zagadki podejmuje się Hercules Poirot przy niewielkiej pomocy jego przyjaciółki - autorki kryminałów - Ariadny Oliver. Czy detektyw Poirot rozwikła tajemnicę śmierci na zabawie halloweenowej? Tego należy dowiedzieć się z lektury książki.

"Wigilia Wszystkich Świętych" to zgrabnie poprowadzony kryminał, aczkolwiek czytałam już ciut lepsze. Nie ma tu nudy, jest kilka morderstw, poszczególne wydarzenia ładnie składają się w całość, a jednak pozostaje pewien niedosyt. Może chodzi o tempo wydarzeń, które jest wolne - nawet jak na Christie, wszak u niej przeważnie akcja rozgrywana jest nie za szybko. Jednak tutaj mam wrażenie, że to wszystko dzieje się tak pomału. Nie chłonęłam rozdziałów jeden po drugim z zainteresowaniem. Wolałam zostawić na inny czas. Może też dlatego czytałam "Wigilię Wszystkich Świętych" prawie miesiąc? Dopatrzyłam się jednego minusu - po stronie wydawnictw - czyli dość sporo jak na tak krótką książkę literówek. Da się ich dopatrzeć już od pierwszych rozdziałów.

Kryminał ten jest niezły, ale raczej do późniejszego zapoznania się z Autorką, aniżeli na początek - gdybyście chcieli zacząć przygodę z Christie.

Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-04-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

Niezawodny Herkules Poroit powraca. Przyjęcie z okazji Hallowen, to jak się okazuje doskonała okazja do popełnia zbrodni, tym bardziej, jeśli wszyscy goście obecni na przyjęciu są w przebraniach, albo też są zajęci czymś zupełnie innym, i nie zwracają uwagi na to co się dzieje wokół nich. Jednak dedektyw nie zamierza się poddawać, i odkryć co tak naprawdę się stało, w ten feralny wieczór.

Autorka po raz kolejny pokazuje nam nie tylko jak ważna jest umiejętność logicznego myślenia, i dostrzegania z pozoru nic nie znaczących faktów, ale co ważne, pokazuje, że każda zbrodnia ma swój początek, czasami gdzieś bardzo wiele lat wcześniej. Motyty morderstwa nie zawsze muszą być oczywiste od samego początku. Kolejne tropy, kolejne zeznania, które policję wyporowadzają w pole, stanowią atrakcyjne wyzwanie dla szarych komórek Poroita.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles

Komiks na podstawie pierwszej powieści Agaty Christie, publikowany w setną rocznicę jej wydania! Z powodu otrzymanej w czasie wojny rany kapitan Hastings...

Cyganka. Audiobook
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Cyganka. Audiobook

Dickie Carpenter odczuwał dziwną niechęć do Cyganów. Kiedy był dzieckiem ciągle śniła mu się Cyganka, obserwowała go, wyglądała jakby wiedziała coś, czego...