Wilczy gang i inne opowieści Kazimierza Nóżki

Wydawnictwo: Oficyna 4eM
Data wydania: 2020-06-17
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 978-83-66242-38-8
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski

Tom 2 cyklu Inne historie Kazimierza Nóżki

Ocena: 5 (5 głosów)

Wilczy gang i nowe historie Kazimierza Nóżki.

To drugi, po beststllerowej „Niedźwiedzicy z Baligrodu”, tom opowieści o Bieszczadach. Tym razem motywem przewodnim książki Marcina Szumowskiego są wilki. Odkrywamy ich zwyczaje, śledzimy pasjonujące przygody i przełomowe życiowe momenty. Unikalna relacja z życia zwierząt w Bieszczadach staje przed nami otworem. Spotykamy niedźwiedzie kradnące pszczelarzom miód, wilki jedzące jabłka, sprytne dziki, dostojne puszczyki i inne, małe i duże zwierzęta, których leśne życie widoczne jest tylko dla doświadczonych obserwatorów.
Przewodnikiem autora jest Kazimierz Nóżka, najbardziej znany polski leśnik, który po bieszczadzkich lasach wędruje od tak dawna, że stał się kopalnią niezwykłych górskich anegdot, historii z dreszczykiem, wzruszających opowieści o relacjach rodzinnych zwierząt. Marcin Szumowski poznał Kazka kilka lat temu przy okazji swojej pracy dziennikarskiej. Postanowił przekazać szerszemu gronu odbiorców wiedzę i doświadczenie tego nietuzinkowego człowieka.

Wilki to groźne, tajemnicze i intrygujące zwierzęta. Na czele wileczego gangu stoi Zołza, stara, piękna wilczyca, która niejedno już w życiu widziała. Przy jej boku trwa młodszy od niej samiec alfa, wspólnie sprawują rządy nad wilczą rodziną. Można ich zaobserwować nawet kilkanaście, skupionych w jednym miejscu. To ewenement, zazwyczaj wilcza wataha liczy sobie od 6 do 8, maksymalnie 10 osobników. Zgraje liczące po kilkanaście wilków pojawiają się od niedawna. Dowodzi to dużego sukcesu rozrodczego i dostępności pokarmu, bo przecież drapieżniki muszą jeść, żeby wykarmić tak liczną rodzinę.

„Wilczy Gang i nowe historie Kazimierza Nóżki” to zajmująca lektura, którą można potraktować zarówno jak opowiastkę do poduszki, jak i poważny przewodnik po Bieszczadach. Mimo, że nie znajdziemy tu konkretnych szlaków, dowiemy się jak reagować w sytuacji spotkania z dzikim zwierzęciem, na co zwracać uwagę by znaleźć trop oraz jak się poruszać i patrzeć, by dostrzec to, co w tym regionie najpiękniejsze i niepowtarzalne.

Tagi: zwierzęta góry przyroda zdjęcia Kazimierz Nóżka las Bieszczady opowieści leśniczy leśne zwierzęta turyści w lesie

Kup książkę Wilczy gang i inne opowieści Kazimierza Nóżki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wilczy gang i inne opowieści Kazimierza Nóżki

Marcin Szumowski po raz kolejny zabiera czytelników w barwną podróż po bieszczadzkich lasach w celu poznania ich prawowitych mieszkańców. Książka pełna jest zdjęć bohaterów krótkich opowieści Kazimierza Nóżki oraz Marcina Szumowskiego. Przeczytałam pierwszą z książek z tej serii i gdy tylko kolejna ukazała się w nakładzie wiedziałam, że koniecznie muszę po nią sięgnąć. Nie żałowałam swojej decyzji nawet przez chwilę, ponieważ opisywane historie pozwalają nam lepiej zrozumieć świat przyrody, która rządzi się własnymi prawami.

W książce sporo jest zabawnych opowieści przy których nie sposób się nie zaśmiać, ale znajdziemy tutaj także chwile grozy, które towarzyszyły ludziom podczas spotkania z leśnymi mieszkańcami. Kazimierz Nóżka niejednokrotnie przestrzega nas, że nie powinniśmy kierować się stereotypami, w których niedźwiedzie to śliczne i słodkie misiaczki, a wilki są złymi bestiami, ponieważ każde z tych zwierząt napotkane w leśnej dziczy czujące zagrożenie może zaatakować. Dlatego zawsze należy pamiętać, że osoby niedoświadczone powinny unikać bliskiego kontaktu z mieszkańcami bieszczadzkich lasów i nie tylko, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich instynktownych zachowań.

Autor radzi także, jak zachować się spotykając małe zwierzątka, które wydają się porzucone oraz jak zachowywać się na dzikich szlakach. Jeszcze wiele innych porad znajdziemy w tej książce, a każda historia jest na swój sposób urokliwa i wciągająca. Autor ma bardzo przyjemny styl pisania, lekki i obrazowy, co pozwala czytelnikowi poczuć, jakby sam znalazł się w opisywanych miejscach.

Link do opinii

„Wilczy gang i nowe historie Kazimierza Nóżki” to druga część cyklu „Inne historie Kazimierza Nóżki”. Pierwszej części niestety nie czytałam, ale mam w planach to zmienić, bo jej kontynuacja bardzo mi się spodobała. W książce dziennikarz Marcin Szumowski wraz ze swoim dobrym przyjacielem, Kazimierzem Nóżką, czyli Kazkiem, zabierają nas w bieszczadzkie lasy. Wraz z nimi jesteśmy świadkami wielu ciekawych, niebezpiecznych i niecodziennych sytuacji , mających miejsce w Bieszczadach.

Kazek jest leśniczym w jednym z leśnictw w Bieszczadach, dlatego jak mało kto zna wiele tajemnic, ciekawostek i anegdot, których głównymi bohaterami są zwierzęta mieszkające w tamtejszych lasach. Autor wraz z leśniczym przemierza dzikie lasy i przygląda się zwierzętom, które budzą strach i szacunek. Dzięki temu udajemy się tropem wilczej watahy i podglądamy niedźwiedzie kradnące słodki miód z pasiek. Poznajemy też zwyczaje innych leśnych mieszkańców Bieszczad: dzików, borsuków, sójek,

Autor potrafi świetnie wprowadzić czytelnika w klimat panujący w bieszczadzkich lasach. Widać, że posiada sporą wiedzę na temat tamtych rejonów, ale też wielu rzeczy jeszcze nie wie, dlatego z chęcią poszerza swoją wiedzę, prowadząc rozmowy z Kazkiem. Ten z kolei jest skarbnicą wiedzy o Bieszczadach i chętnie się nią dzieli. Bardzo podobało mi się podejście obu panów do przyrody, którą widać, że bardzo cenią i szanują. Pokazują, jak zachowywać się w lasach, aby nie wyrządzić zwierzętom, ani sobie żadnej krzywdy. Całej opowieści smaku dodają liczne fotografie, ukazujące zwierzęta w ich dzikim, naturalnym środowisku. Czytając tę książkę przeniosłam się na nieznane dotąd bieszczadzkie szlaki górskie, które przyniosły mi sporo ciekawych i nietypowych przygód. Ta książka będzie świetną alternatywą dla osób, które chcą z bliska przypatrywać się przyrodzie Bieszczad, jednak nie mają możliwości się tam udać.

Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy. 

Link do opinii

Bieszczady to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi, tam można wypocząć jak nigdzie indziej i zobaczyć tak piękne widoki, że będzie chciało się tam zostać na zawsze.
Marcin i jego kolega Krzysiek wybierają się w Bieszczady w odwiedziny u Kazimierza Nóżki, tam polski leśnik oprowadza ich po lasach i opowiada ciekawe historie, jakie mu się w życiu przydarzyły. Już w pierwszym rozdziale poznajemy uroczą niedźwiedzice Age oraz jej dzieci Grzesia i Lesia, oraz kolejne młode Jasia i Małgosie, leśnik opowiada o nich tak, jakby to nie były duże, groźne zwierzęta a jego przyjaciele. Dalej robi się coraz ciekawie, dostajemy tutaj ogrom Bieszczad i moc ciekawych opowieści o człowieku, którego pasja stała się całym życiem.
Ta książka zdecydowanie ma w sobie swojski klimat, bije od niej spokój i harmonia, od samego początku czułam się jakbym tam była z bohaterami i zwiedzała Bieszczady z grupą przyjaciół. Oprócz tego, że dostajemy dużo ciekawostek to również mamy tutaj naukę jak zachowywać się w górach, leśnik przestrzega przed zostawianiem śmieci, ponieważ przyciągają one zwierzęta oraz zaśmiecają środowisko, każdy z nas chce zwiedzać piękne miejsca, a nie co chwila patrzeć na butelki i plastikowe opakowania. Takie zachowanie niestety można spotkać wszędzie, ludziom ciężko zabrać z powrotem śmieci, które sami przynieśli, nie za dobrze to o nich świadczy i mam nadzieję, że kiedyś zmienią swoje zachowanie.
Oprócz tego, że mamy tutaj dużo opowiadań mamy też wiele cudownych grafik, zdjęcia są naprawdę piękne i każde jest odpowiednio podpisane tak, żeby czytelnik wiedział, co na nim jest, ja oglądałam je już kilka razy, a nawet poszukałem też innych zdjęć tych fotografów.
Czytając, aż żałuję, że nie mam części pierwszej, muszę ją koniecznie zdobyć, bo historie z Bieszczad według Kazimierza Nóżki są tak piękne, że chce poznać ich jeszcze więcej, a widoki tak cudowne, że ma się je ochotę zobaczyć na żywo.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ilona001
ilona001
Przeczytane:,

Czytając tę opowieść o świecie zwierząt czułam się jakbym zwiedzała Bieszczady w towarzystwie dobrego przewodnika., który potrafi zainteresować i przekazać najbardziej ciekawe szczegóły, które nie znajdziemy w żadnych książkach. Całość wzbogacona została mnóstwem kolorowych i czarno-białych ilustracji - to uczta także dla naszego oka. Razem z Kazimierzem Nóżką dajemy się zabrać w najgłębsze i najdziksze zakątki bieszczadzkiej puszczy i zostajemy zapoznani z wieloma szczegółami dotyczącymi życia wilków, borsuków, czy kruków. Autor jest znakomitym obserwatorem przyrody i świetnie tę wiedzę przekłada czytelnikom. Klimat niespiesznej gawędy sprawia, że to idealna lektura do poduszki.
Polecam wszystkim wielbicielom przyrody zapatrzonym z bieszczadzki krajobraz. 

mniej 

Link do opinii

Kazimierz Nóżka jest kopalnią niezwykłych opowieści o Bieszczadach, którymi sypie jak z rękawa. Wystarczy jedno zdjęcie, film czy suszone grzyby, a już zaczyna się opowieść, potem drugą. Mnóstwo tych historii, do których autor dodaje swoje. Wśród nich są przerażające, zabawne i rozczulające. Zwierzęta są takie jak my – odczuwają emocje, bawią się, troszczą o młode, kochają, przeżywają żałobę. Szczególnie poruszyła mnie wielka miłość kaczora do kaczki. Bohaterami są też ludzie gór: Edward od siekier i Józef smolarz. Kazek wspomina historie ze swej młodości i czasów, gdy do leśnictwa przyjeżdżały czarne wołgi. Często przy tym raczy Marcina Szumowskiego specjałami swojej żony. Rozbudza apetyt nie tylko na historie, ale i bieszczadzkie smaki: gotowane rydze, proziaki, stolniki, placki z makiem, pastę z niedźwiedziego czosnku, kiełbasę z dzika, smakowicie rozprawiając o jedzeniu.

Tematem przewodnim książki są wilki. Taktyka łowiecka, współpraca, zasadzka na jelenie zrobiły na mnie wrażenie. Wilki to brutalne zwierzęta. Jedna scena zmroziła mi krew w żyłach, kiedy to wilki pokazały swoją zajadłość. Sceny mlaskania pod jabłonkami i wilcza sjesta pokazały ludzkie oblicze tych intrygujących zwierząt. Wilczym gangiem twardą łapą rządzi Zołza, a to nie jedyny gang opisany w książce. Leśniczemu bliskie są niedźwiedzie, szczególnie Aga i jej młode, które kiedyś odstawiły cyrk na jabłonce. Moją uwagę przykuł zawodowy złodziej, psotnik, niedźwiedź Józefek. Rozrabiaka i leń jakich mało. Podziw wzbudził Ferdek, baligrodzki superdzik. Dowiedziałam się, jak mądre są kruki, skąd się biorą świecące drzewa, jak wygląda zombie osa i borsucze zamczysko. Poznałam ciekawskiego jelonka, nałogi zwierząt, więź między nimi, wojowniczość matek. Zaskoczył mnie wspólny mianownik niedźwiedziej kupy i motyli! Prawda o tych pięknych owadach, wróblach i bocianach nieco zbiła mnie z tropu. Dużo się dowiedziałam i przeżyłam niejedną przygodę.

Opowieści czyta się jak leśne bajki, a to za sprawą gawędziarskiego stylu Kazka i  jego wiedzy. Leśniczy umie dzielić się z innymi swoimi historiami, jest otwarty na ludzi, lecz piętnuje ich głupotę. Edukuje ludzi wybierających się w góry.

„Wilczy gang” to literatura faktu – przewodnik po życiu leśnych zwierząt i Bieszczadach, poradnik o dzikich zwierzętach i książka do poduszki, która bywa obyczajówką, horrorem lub komedią. Treść wzbogacają czarno-białe zdjęcia. Zagłębiłam się w leśne ostępy z Kazimierzem Nóżką i Marcinem Szumowskim i przeczytałam książkę jednym tchem.

Link do opinii

 

W książce Wilczy gang i nowe historie Kazimierza Nóżki Marcin Szumowski razem z polskim leśnikiem zabierają nas w podróż po Bieszczadach, pięknych górach pełnych tajemnic, legend, anegdot i ciekawostek. Podczas tej wyprawy sporo dowiemy się o mieszkających tutaj zwierzętach, przede wszystkim wilkach, ale też jeleniach, ptakach czy niedźwiedziej rodzince. Wspaniałym dodatkiem są liczne fotografie mieszańców gór, które umilą lekturę.

 

Jest to przyjemna i ciekawa książka, dzięki której można przenieść się samemu na łono natury i przeżywać przygody razem z bohaterami opowieści, a także dowiedzieć się sporo na temat flory i fauny Bieszczad oraz tym, jak pomagać, a nie szkodzić zwierzętom.

 

Link do opinii

Kup książkę Wilczy gang i inne opowieści Kazimierza Nóżki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki
Marcin Szumowski0
Okładka ksiązki - Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki

Wszyscy chyba znają historie, jak leśniczy Kazimierz Nóżka ratował niedźwiadki przed wilkami? Albo rozmawiał z niedźwiedziami Grzesiem i Lesiem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Pokaż wszystkie recenzje