Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach

To będzie wyjątkowy rok!

Wiosną z pierwiosnkiem zagramy w zielone i zajrzymy do sklepu z piegami. Latem pobiegamy na bosaka po kałużach, przygotujemy najprawdziwsze baby piaskowe i przy ognisku obejrzymy gwiazdy.

Jesienią sprawdzimy, czy parasol lilipucik urośnie od deszczu, dowiemy się, co zgubił kasztan i gdzie zamierza przespać zimę pewien niedźwiedź. Zimą usłyszymy żale schowanej w kufrze mufki i otulimy się szalikiem pełnym nut, by zakończyć rok balem w Balbalonii.

Niezwykłe wydanie zupełnie nowych i tych dobrze znanych wierszy uwielbianej przez wiele pokoleń Polaków wybitnej poetki przepięknie zilustrowane przez Ewę Poklewską-Koziełło, którego nie może zabraknąć na półce z książkami.

Tutaj wyznanie uczynię

ze wszystkich wyznań najszczersze -

że u mnie, w moim domu

rosną wyłącznie wiersze.

Wszędzie rosną -

w całym mieszkaniu,

we framugach, futrynach, wnękach -

każda ściana rymami kwitnie,

każda ściana od wierszy pęka.

Wanda Chotomska jest autorką ponad dwustu książek - wierszy i prozy, piosenek, audycji radiowych i utworów scenicznych. Wymyśliła najpopularniejsze postaci telewizyjnych Dobranocek - Jacka i Agatkę - sławny Order Uśmiechu, a także Dzień Taty i Dzień Dziadka. Jej imię noszą biblioteki, szkoły i przedszkola. A twórczość znają wszyscy, niezależnie od wieku. Opowiadanie ,,Drzewo z czerwonym żaglem" trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, pisane wierszem ,,Dzieci pana Astronoma" od lat są lekturą szkolną. I choć autorka najbardziej znana jest z poezji i pełnych poetyckiej magii opowiadań, napisała też kilka świetnych powieści z ,,Pięciopsiaczkami" i ,,Kluczami do jelenia" na czele. Piosenki do słów Wandy Chotomskiej śpiewały dzieci w znakomitym telewizyjnym teatrze piosenki dziecięcej Wiolinek (muzykę do nich komponował m.in. ,,Starszy Pan" Jerzy Wasowski), a trochę później - w cieszącym się wielką sławą i uznaniem harcerskim zespole tańca i śpiewu Gawęda. Ostatnio poetka pisze głównie dla poznańskich Łejerów, ale też organizuje własne widowiska dla dzieci, na przykład ogromnie popularne ,,Kabaret na jednej nodze" czy ,,Kabaret na kółkach - Chotomska i Spółka". Jej miłość do muzyki zaowocowała też m.in. książkami ,,Muzyka pana Chopina" i ,,Muzyka pana Szymanowskiego".

Urodziła się w 1929 r. w Warszawie, a większość dzieciństwa spędziła w wozie meblowym z wielkim napisem reklamującym firmę przewozową: ,,B-cia Chotomscy" (czyli ,,Bracia Chotomscy"), ciągnionym przez konie - jej pierwszych przyjaciół. Następnymi byli Cyganie, akrobaci, poeci. Chciała zostać aktorką, uczyła się muzyki, pracowała jako dziennikarka - ale zawsze i wszędzie była poetką. Przez kilka lat pisała razem z Mironem Białoszewskim - wiersze, scenki teatralno-kabaretowe - i pracowało się im tak dobrze, że tworzyli pod wspólnym pseudonimem: Wanda Miron. (Zofia Beszczyńska)

Ewa Poklewska-Koziełło urodziła się i wychowała w starym, zabytkowym Gdańsku. Tam też ukończyła architekturę. Uwielbia rysować właściwie wszystko, ale najbardziej dzieci. Zilustrowała dziesiątki książek i czasopism dla najmłodszych. O poranku biega nad Bałtykiem, a potem pracuje na sopockim strychu, zerkając przez okno na morze i Hel. Czasami stamtąd wychodzi, aby spotkać się z przyjaciółmi lub udać się na wyprawę do pięknych, niezwykłych i dzikich krain.

Informacje dodatkowe o Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-05-22

Kup książkę Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach

Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach - opinie o książce

Czy może być piękniejsze wspomnienie z dzieciństwa, niż to, zamknięte w strofach poezji ?
Chyba jestem szczęściarą, bo właśnie takie mam i związane jest właśnie z twórczością Wandy Chotomskiej, której książki towarzyszą mi od dziecięcych lat. Najnowsze wydanie jej poezji to wspaniały skarbiec, bogactwo kolorów, nastrojów pór roku. Każda z nich opisana jest przez autorkę najwspanialszymi barwami, tym co dla niej szczególnie charakterystyczne, oraz ważne w naszych wspomnieniach nie tylko z dzieciństwa. To cały rok zamknięty w subtelnych wersach pełnych również humoru i muzyki. Gdy zamkniemy na moment oczy nie sposób nie wyobrazić sobie np.wiosennego powiewu wiatru czy też jesiennego, szeleszczącego deszczu liści.
Książka jest pięknie, kolorowo ilustrowana przez Ewę Poklewską-Koziełło, której rysunki pełne prostoty doskonale ubarwiają treść.
Każda z pór roku ma swoje nastroje jak i przynosi również wiele atrakcji dla dzieci. Możliwość jazdy na sankach, rowerze czy pływanie, wielka ta różnorodność pozwala na fantastyczna spędzanie czasu obojętne na aurę nie tylko w domu lecz właśnie na zewnątrz. Poznawanie świata wraz z autorką to ogromnie wzruszające doświadczenie. Prostota wierszy pozwala na szybkie zapamiętanie i słowne zabawy. Osobiście jestem pod wielkim urokiem tej książki, dawno strofy poezji nie przyniosły mi tyle radości. Absolutnie nie ośmielę się oceniać twórczości Wandy Chotomskiej, mogę tylko cieszyć się, ze dane było mi ją poznać. O samej autorce pisze we wstępie jej córka, Ewa Chotomska. To dzięki niej dowiemy się jak lubiła pracować pani Wanda, co wspominała, jak patrzyła na rzeczywistość i jak ważny dla niej był młody czytelnik.
„Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach” to sympatyczna lektura na cały rok. Pełna ciepła, okryje nas kołderką w najzimniejsze wieczory a latem cudownie ochłodzi. Polecam z całego serca.

Wanda Chotomska dzieciom. Audiobook
Wanda Chotomska0
Okładka ksiązki - Wanda Chotomska dzieciom. Audiobook

Zbiór najlepszych utworów wybranych z bogatej twórczości ukochanej poetki dzieci i dorosłych. Posłuchajcie ,,Drzewa z czerwonym żaglem", opowiadania,...

Kaczki siedmioraczki
Wanda Chotomska0
Okładka ksiązki - Kaczki siedmioraczki

Pięknie ilustrowana książeczka dla dzieci, która pokazuje przygodę siedmiu kaczuszek....