Władca Barcelony

Ocena: 5.3 (10 głosów)

Barcelona, rok 1052. Wychowany w skrajnej nędzy Marti Barbany ma 19 lat, gdy trafia do pysznego i dumnego miasta. Oszołomiony możliwościami, jakie niesie ze sobą życie w metropolii, zrobi wszystko, aby stać się pełnoprawnym obywatelem, zasłużyć na miłość dziewczyny z bogatego rodu i odmienić swój los. Dzięki inteligencji i odwadze, a także smykałce do handlu stopniowo buduje fortunę i zyskuje powszechny szacunek. Są tacy, których bolą sukcesy odnoszone przez wiejskiego przybłędę, którzy nie cofną się przed niczym, by upokorzyć i zniszczyć Martiego. Jego historia splata się z dziejami hrabiego Ramóna Berenguera I, darzącego występną miłością Almodis z Marchii, hrabinę Tuluzy, który wciąga miasto w niebezpieczny konflikt.

Informacje dodatkowe o Władca Barcelony:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009-09-01
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-7359-859-1
Liczba stron: 736
Tytuł oryginału: Te Dare La Tierra
Język oryginału: hiszpański
Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Ilustracje:Andrzej Kuryłowicz

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Władca Barcelony

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Władca Barcelony - opinie o książce

Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Historyczno-przygodowa powieść, wciągająca zdecydowanie czytelnika w świat Barcelony XI wieku. Poznajemy ród hrabiów Barcelony, żyjemy życiem hrabiny Almodis, która walczy o uznanie jej za hrabinę Barcelony, prowadząc swoje działania z inteligencją godną podziwu. Zaprzyjaźniamy się z Martim Barbany, zwykłym młodzieńcem, który dzięki sile swojego charakteru, uporowi, inteligencji i szczęściu buduje swoje imperium i zostaje zaszczycony otrzymaniem tytułu obywatela Barcelony. Miłość, zbrodnia, interesy, kościół rządzący życiem wszystkich obywateli, tworzą tygiel rozmaitości, z którym naprawdę warto się zapoznać. Idę czytać drugą część :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - kropka27
kropka27
Przeczytane:2011-07-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Ksiazka godna polecenia,wciagajace watki,dodatkowym plusem jest roznorodnosc postaci. Fajnie przenosi w klimat Barcelony i momentami na prawde trzyma w napieciu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - claracorelli
claracorelli
Przeczytane:2010-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ciekawa powieść historyczna.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-06-11, Ocena: 6, Przeczytałam, ***Czasy średniowiecza,

„Władca Barcelony” to niezwykle ciekawa i intrygująca powieść Chufo Llorensa, w której autor przenosi czytelnika w odległe czasy średniowiecza umieszczając akcję książki w XI w. Katalonii.

Główny bohater Marti Barbany to prosty, młody chłopak wywodzący się z pospólstwa. Osiągnąwszy pełnoletność bohater otrzymał w testamencie od swojego zmarłego ojca cały dorobek jego życia, który ten gromadził przez lata, a którego dorobił się na wojnach w służbie hrabiom – władcom Katalonii. W ten sposób młodzieniec zostaje bardzo zamożnym człowiekiem. Marti stara się wykonywać wolę swego zmarłego ojca pomnażając odziedziczone w spadku dobra. Nie udałoby mu się to bez pomocy wiernych przyjaciół jego ojca, którzy, niczym dobre duchy, czuwali nad kolejnymi posunięciami młodzieńca służąc mu radą i pomocą. Umiejętnego gospodarowania i zarządzania otrzymanym majątkiem chłopak uczył się w Barcelonie pod okiem księdza Eudalda Llobeta – dawnego towarzysza ojca i Barucha Benvenista – żydowskiego bankiera. Dzięki wrodzonej wrażliwości, przedsiębiorczości i odwadze oraz postępowaniu w imię ogólnie pojętej sprawiedliwości Marti zyskał sobie wielu nowych przyjaciół. To oni sprawiali, że jego interesy świetnie prosperowały, a majątek stale się powiększał. Niestety życie osobiste młodzieńca nie układało się tak wspaniale, wybranka jego serca nie mogła dać mu szczęścia, a pewna wpływowa osoba – człowiek, który początkowo miał być dla Martiego kompanem i partnerem w interesach, stał się jego największym wrogiem.

Czy sprawiedliwość pokona zawiść i rządzę bogacenia się za wszelką cenę? Czy ogólnie pojęte dobro zwycięży nad złem?

Warto wspomnieć, że powołany przez autora do życia Marti Barbany to nikt inny, tylko Ricard Guillem – kataloński rycerz, który odegrał znaczącą rolę w historii średniowiecznej Barcelony i o którym wspominają stare pisma zachowane do dziś.

„Władca Barcelony” to powieść, w której autor przedstawił nam różne oblicza władzy, a prawość i sprawiedliwość przeciwstawił podłości, kłamstwu i obłudzie. Co ciekawe, prawa i obyczaje panujące w średniowieczu, a tak świetnie opisane przez Chufo Llorensa, możemy bez trudu odnieść do czasów nam współczesnych. Autor bardzo trafnie ujął aspekt przedstawiający wspólnotę żydowską zamieszkującą odrębną dzielnicę, potocznie określaną jako „Call”. Zestawił go z chrześcijańską Barceloną, gdzie ówcześni władcy korzystali z doświadczeń i pomocy finansowej bankierów wyznania mojżeszowego. Ponadto umiejętnie połączył elementy powieści historycznej z przygodami bohaterów, które stanowią w dużej części fikcję literacką. Pewna dowolność w przekazaniu prawdy historycznej powoduje, że książka obfituje w różne, chwilami skrajne emocje począwszy od miłości i namiętności po zawiść, zazdrość i zemstę. Dramatyczne wydarzenia, których uczestnikami są powołani do życia bohaterowie sprawiają, że od powieści nie sposób się oderwać, a przeczytanie ponad 700 stron nie stanowi żadnego problemu, nie jest ani przez chwilę nużące, czy nudne. Po zakończonej lekturze „Katedry w Barcelonie” mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że „Władca Barcelony” zainteresuje wszystkich, którzy lubią takie średniowieczne klimaty – przygody okraszone smakiem dawnych wieków, obyczajów i tradycji.

Szczerze polecam i życzę miłej lektury.

Dalsze losy bohaterów możecie śledzić w powieści „Morze ognia.”

Link do opinii
Avatar użytkownika - Wiala
Wiala
Przeczytane:2020-01-02, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Atka0606
Atka0606
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Saga wyklętych
Chufo Llorens0
Okładka ksiązki - Saga wyklętych

Saga wyklętych, powieść historyczna katalońskiego pisarza Chufo Llorénsa, opowiada o prześladowaniach Żydów w średniowiecznej Hiszpanii i nazistowskiej...

Uciekinierka z San Benito
Chufo Llorens0
Okładka ksiązki - Uciekinierka z San Benito

Znakomita powieść historyczna hiszpańskiego pisarza, autora bestsellerowego, wydanego w Polsce w 2009 roku „Władcy Barcelony”. „Uciekinierka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Szepty
Ashley Audrain
Szepty
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy