Włochy jakich nie znacie

Kto uczył ars amandi Casanovę? Czy palio to tylko specjalność Sieny? Gdzie znajduje się podwodny pomnik Chrystusa? Skąd Galileusz spoglądał w niebo? Jak się ma św. Graal do Wenecji, a Greta Garbo do Wiecznego Miasta? Czy musujące Ferrari ma związek z Formułą 1? – na te i wiele innych pytań odpowiada przewodnik „Włochy jakich nie znacie” Anny Kłossowskiej.

To nieco przewrotna książka dziennikarki i podróżniczki, o której sama mówi we wstępie: - Pomysł zrodził się z mojej przekory. Znudziły mnie kolejne przewodniki po Włoszech, podające z wariacjami ciągle to samo. Zważywszy na rosnącą popularność Włoch wśród rodaków, zrozumiałam, że coraz częściej oczekują bardziej zróżnicowanych propozycji tras i miejsc, znajdujących się poza turystycznym, głównym traktem.

Każde ze wskazanych w publikacji miejsc wyróżnia intrygujący tytuł: „Bill Gates i Castel Thun”, „Kto zabił Elisę Claps” czy „Kot na diabła, albo o Cwaniakach z Cividale”, będący pretekstem do fascynującej opowieści, napisanej lekko i przyjemnie, ale z wyraźnym uwzględnieniem zarówno lokalnych legend i tradycji, jak i poważnych źródeł historycznych i literackich. Przewodnik zaludniają postacie historyczne jak Borgiowie, Matylda z Canossy, pisarze i poeci – w tym obok włoskich twórców – cudzoziemcy: Shelley, Byron, Hemingway, Goethe, Daphne du Maurier i Polacy – Konopnicka, Iwaszkiewicz, Żeromski, aktorzy i filmowcy: Fellini, Rosellini, bracia Taviani i, przekornie gorąca para Hollywood Angelina Jolie&Brad Pitt. Jest w nim też wiele miejsca poświęconego muzyce, w tym największym kompozytorom, muzykom i śpiewakom z „Big Luciano” na czele oraz rozkoszom stołu, ze wskazaniem, w którym regionie co warto skosztować i napić się (z procentami i bez). Przewodnik wzbogacają liczne wypowiedzi samych Włochów i cudzoziemców związanych w różny sposób z tym krajem, w tym: kard. Stanisława Dziwisza i Zbigniewa „Zibi” Bońka, Ferdinando Imposimato, włoskiego sędziego od lat tropiącego mocodawców zamachu na Jana Pawła II, autora wielu książek na ten temat i Marco Politiego – jednego z najwybitniejszych włoskich dziennikarzy, autor książek o Janie Pawle II oraz Gian Franco Svidercoschiego, dziennikarza o polskich korzeniach . Jest on autorem zapisu wspomnień papieża Jana Pawła II pod tytułem "Historia Karola Wojtyły", na podstawie których powstały scenariusze filmów "Karol. Człowiek, który został papieżem" oraz "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem". W przewodniku Svidercoschi tak pisze: „Miejscem, które odkryłem w czasie dziennikarskiej pracy jest Wenecja Euganejska, którą Włosi nazywają Veneto. Jej mieszkańcy bywają nazywani mangiagatti – to pozostałość po czasach II wojny światowej, kiedy z głodu rzeczywiście jedzono tu koty. Mówi się o nich także falsi e gentili, fałszywi, ale uprzejmi”.

Przewodnik jest kopalnią wiadomości o Italii, którą oglądamy od kulis, zapisem bardzo osobistych niekiedy związków Autorki z tym krajem.

- Na Italię byłam niejako „skazana” . Mój dziadek spędził w Wiecznym Mieście 12 lat przed II wojną światową studiując i pracując jako korespondent czołowych polskich mediów, co pozwoliło mu poznać m.in. Mussoliniego i papieża Piusa XI, który był wcześniej nuncauszem apostolskim w naszym kraju i jako jeden z dwóch dyplomatów nie uciekł ze stolicy podczas Bitwy Warszawskiej. Dziadek oprowadzał też wycieczki po Rzymie, w tym, osobiście Gretę Garbo. Włoskie tradycje i znajomość języka odziedziczyłam więc w spadku, choć był on również bolesny. Dziadek w czasach stalinowskich zapłacił wysoką cenę za bycie „szpiegiem Watykanu” - mówi autorka.

Anna Kłossowska – dziennikarka ze stażem (m.in. National Geographic, Traveler, Życie, Życie Warszawy, Prawo i Gospodarka) – obecnie współpracuje z Turystyką on-line Rzeczpospolitej oraz Dziennikiem Gazetą Prawną i Aktywną Mamą, gdzie prowadzi rubrykę podróżniczą. Poza tym tłumaczka języka włoskiego, pilotka grup turystycznych. Autorka przewodnika „Wakacje za pół ceny”. W czerwcu ukaże się jej przewodnik „Europa za pół ceny”.

Informacje dodatkowe o Włochy jakich nie znacie:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2012-04-18
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7596-366-3

Kup książkę Włochy jakich nie znacie

Włochy jakich nie znacie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Flavia
Flavia
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Wakacje za pół ceny
Anna Kłossowska0
Okładka ksiązki - Wakacje za pół ceny

W książce Wakacje za pół ceny autorka dzieli się swoimi doświadczeniami z wieloletniego podróżowania po świecie. Przekonuje, że skromne fundusze nie muszą...