Włochy nieoczywiste. Cz. 1. Północ

Czy w doskonale znanych Włoszech znajdziemy jakieś nieodkryte miejsca? Czy w tym tak często odwiedzanym przez turystów kraju są zakątki, w które nikt się nie zapuszcza? Zabieramy Państwa w podróż po nieoczywistych Włoszech północnych, gdzie odwiedzimy klimatyczne miasteczka z eleganckimi placami lub otoczone masywnymi murami obronnymi. Wstąpimy do majestatycznych zamków i klasztorów, a także... fabryk, które słynęły z wyjątkowych produktów. Zanurzymy się w artystyczny świat wielkich mistrzów pędzla oraz pióra i poznamy miejsca, które ukształtowały ich charakter oraz sztukę. Będziemy w górach i nad morzem, ale także w sadach jabłkowych. Zajrzymy do studni, która zdaje się nie mieć dna (ale my na to dno w końcu zejdziemy!), poznamy moc Longobardów i umiejętności starożytnych Rzymian. Dekoracja z majoliki, kościół zbudowany dzięki koralowcom, dom rodzinny królowej Bony i biblioteka z książkami na łańcuchach są na wyciągnięcie ręki! Przekonamy się też, że obok doskonale rozpoznawalnych i przyciągających tłumy zabytków stoją takie, których piękno będziemy odkrywać w całkowitej samotności, ciszy i spokoju.

Informacje dodatkowe o Włochy nieoczywiste. Cz. 1. Północ:

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2023-07-07
Kategoria: Przewodniki turystyczne

Tagi: Northern Italy: Places of interest

Kup książkę Włochy nieoczywiste. Cz. 1. Północ

Włochy nieoczywiste. Cz. 1. Północ - opinie o książce

„Miliony turystów ciągną do ściśle określonych miejsc, a tymczasem tuż obok wielkich i znanych arcydzieł stoją nie mniej piękne i wartościowe, a zupełnie pomijane perełki.”

Z reguły, gdy planujemy zwiedzanie Włoch, mamy na myśli Rzym, Wenecję, Pompeje, Weronę, Turyn, Capri czy Neapol, gdzie pragniemy zobaczyć znane z folderów i przewodników słynne zabytki i zakątki. Na zorganizowanych wycieczkach nie ma czasu, by zobaczyć coś więcej, niż to, co zostało zaplanowane w programie. Autorzy przewodnika „Włochy nieoczywiste” zachęcają do zagłębienia się w ten piękny kraj w nietypowy sposób, pokazując go od strony mało znanej. Zabierają nas w miejsca, do których, jako turyści nie zaglądamy, gdyż po prostu o nich nie wiemy.

Beatę i Pawła Pomykalskich połączyła wspólna pasja do podróżowania. Pochodzą ze Górnego Śląska, ale poza nim ich ogromną miłością są Włochy i Bałkany, ale też Czechy i Niemcy. Zawsze w swoich podróżach szukają w znanych rejonach nieoczywiste i mało znane miejsca. Mają na swoim koncie mnóstwo poradników opowiadających o niezwykłych zakątkach naszego kraju, ale też leżących poza granicami Polski. Ich pierwszy album był poświęcony dziedzictwie rodziny von Bollestrem. Razem z nimi, w ich wspólnie napisanym przewodniku „Włochy nieoczywiste” oglądamy ten kraj ich oczami, skupiając się na jego północnej części.

W pierwszych słowach piszą, to, co wydaje się nam oczywiste, że Włochy to kraj każdemu doskonale znany, ale zamieszczonymi w swojej publikacji informacjami, pokazują, że tak do końca nie jest. Opowiadają o nich z pasją, pokazując, że często tuż obok znanego zabytku, słynnej uliczki czy fontanny znajdują się przepiękne i fascynujące miejsca z niezwykłymi historiami.

Swoją książką pragną zachęcić do odkrywania znanych miejsc na nowo, podążania nieoczywistymi trasami, szukania ciekawostek, o których nie przeczytamy w przewodnikach. Pokazują, że czasami wystarczy nieco zejść z głównego szlaku, głośnego i pełnego turystów, by dostrzec perełki tego miejsca, poczuć jego klimat, piękno, spokój i doświadczyć, chociaż odrobinę włoskiej aury. Oczywiście zabierają nas także do popularnych miejsc, ale zawsze tam, gdzie się nie spodziewamy.

Ogromnym plusem wydania są autorskie, kolorowe fotografie pochodzące z ich wojaży. Materiał został podzielony na pięć części, w których poznajemy pięć różnych regionów północnych Włoch. Zaczynamy wyprawę od Fruili, Wenecji Julijskiej, Riviery del Brenta, Chioggii zwanej „Małą Wenecją” i otoczonej murem Montagnani poprzez Lombardię, Mediolan, Vigevano, Piemont, Ligurię, Bolonię, Urbino aż po Toskanię, Umbrię, Lacjum wraz ze słynną Pizą, Perugię i Todi.

Na początku każdej części została zamieszczona mapka ukazująca omawiany obszar i odwiedzane miasta, wioski i miasteczka. Wystarczy wziąć ten przewodnik ze sobą i kierować się wskazówkami zawartymi w poszczególnych rozdziałach, gdyż autorzy prowadzą nas krok po kroku uliczkami prowadzącymi na niezwykłe place, do monumentalnych katedr, klasztorów, sanktuariów, kawiarenek, ale też muzeów, zamków, przepięknych mostów takich jak Diabelski Most z XV wieku, oraz fabryk, takich jak firma Olivetti produkującej maszyny do pisania, czy arsenału weneckiego i najsłynniejszej studni zwaną studnią św. Patryka. Odwiedzamy też miejsca związane ze sztuką, znanymi malarzami, pisarzami i muzykami, z którymi kojarzony jest artystyczny klimat danego miejsca. Wszystko jest tak zachęcająco przedstawione, że budzi się pragnienie zobaczenia opisywanych miejsc na własne oczy.

„Włochy nieoczywiste” to pierwsza część poświęcona Italii i jej fascynującym, często oszałamiającym, tajemniczym i klimatycznym zakątkom, więc mam nadzieję, że wkrótce zajrzymy do innych miejsc w kolejnym poradniku. Opowieści oraz ścieżki, jakimi nas prowadzą autorzy, pokazują nam znane miejsca od mniej znanej strony. Publikacja nie jest zbyt gruba, bo ma tylko 240 stron, lekko usztywnioną okładkę oraz poręczny format, więc z pewnością będzie nieobciążającym towarzyszem w plecaku każdego podróżnika.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater

Dolny Śląsk. Travelbook
Beata i Paweł Pomykalscy0
Okładka ksiązki - Dolny Śląsk. Travelbook

Większe zagęszczenie zamków i pałaców niż na Dolnym Śląsku, można znaleźć podobno tylko w Dolinie Loary we Francji. Wspaniałych zabytków...

Mediolan i Lombardia. Travelbook. Wydanie 3
Beata i Paweł Pomykalscy0
Okładka ksiązki - Mediolan i Lombardia. Travelbook. Wydanie 3

Lombardia to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów Włoch północnych. Znajduje się tu Mediolan - nowoczesna metropolia zwana drugą stolicą...