reklama

Wnuczka Pana Linha

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-07-03054-4
Liczba stron: 134

Ocena: 6 (1 głosów)

Philippe Claudel - Wnuczka Pana Linha“Stary człowiek stoi na rufie statku. Przyciska do piersi lekką walizkę i niemowlę, jeszcze lżejsze niż walizka. Ten stary człowiek to Pan Linh. Tylko on wie, że się tak nazywa, gdyż wszyscy z jego otoczenia, którzy to wiedzieli, nie żyją”.Tak rozpoczyna się podróż Pana Linha, który przybywa do jednego z krajów Zachodu jako uchodźca (zapewne z Wietnamu), mając za cały dobytek wyblakłą fotografię, woreczek z ziemią oraz osieroconą wnuczkę. Sam w wielkim mieście, którego reguł nie rozumie, próbuje pokonać wyobcowanie i samotność. Siłę czerpie z nieoczekiwanie zawartej przyjaźni z “wielkim mężczyzną”, Panem Barkiem, również doświadczonym przez los, z którym rozumie się bez słów. Czy ta przyjaźń spełni nadzieje Pana Linha i pozwoli mu zbudować nowe życie dla siebie i wnuczki?Wnuczka Pana Linha, krótka powieść Philippe’ a Claudela, po publikacji we wrześniu 2005 r. odniosła sukces czytelniczy we Francji i przełożono ją na jedenaście języków. To istotnie książka dostarczająca wielu wrażeń: ujmuje prostotą, wzrusza humanitaryzmem, zaskakuje puentą, przemawia filmowymi obrazami. Sam autor określił ją jako “powiastkę ludzką”, co w pełni oddaje jej ducha.
Philippe Claudel urodził się w 1962 r. w Dombasle-sur-Meurthe w Lotaryngii, gdzie nadal mieszka z żoną i córką. Pisarz, scenarzysta filmowy, wykładowca na uniwersytecie w Nancy. Pierwsza powieść Claudela ukazała się w r. 1999. Rozgłos przyniosły mu Szare dusze, książka uhonorowana w 2003 r. nagrodą Renaudot.

Kup książkę Wnuczka Pana Linha

REKLAMA

Zobacz także

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Wnuczka Pana Linha

Avatar użytkownika - izus90
izus90
Przeczytane:,
W kraju pana Linha trwała wojna. Pewnego dnia po powrocie do domu zastał martwego syna, jego żonę, wielką dziurę, którą pozostawiła po sobie mina oraz swoją jedyną wnuczkę leżącą nieopodal tej dziury. Jego jedyną rodzinę, jedyny skarb. Cóż więc innego mu pozostało jeśli nie zabrać ten skarb, małą walizkę, trochę ziemi w woreczku i opuścić kraj w którym nie ma już dla niego nic. Po wielu dniach spędzonych na statku, opuszcza go, by zamieszkać w nowym, nieznanym mu kraju, w ośrodku dla uchodźców. Nie może odnaleźć się w nowej sytuacji, nie potrafi sobie znaleźć miejsca wśród młodych współlokatorów, którzy z resztą nie ułatwiają mu zadania, drwiąc sobie z niego. By dbać o zdrowie wnuczki zaczyna spacerować po mieście, aż pewnego dnia, niedaleko parku spotyka dużego mężczyznę. I tak zaczyna się przyjaźń, która nie potrzebuje słów. Kolejna cieniutka książeczka, naszpikowana emocjami aż do granic możliwości. I sama nie mogę się zdecydować czy wśród nich przeważa smutek czy jednak radość. Cudowny styl autora, który sprawił, że z pewnością sięgnę po inne jego książki jeśli tylko będę miała taką możliwość. Cudowna opowieść o przyjaźni, miłości i zagubieniu we współczesnym świecie. Zakończenie, które dla części czytelników na pewno będzie wielkim zaskoczeniem. Polecam, warto przeczytać.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje