Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-03-27
Kategoria: b.d

Fanni podała cyjanek swojemu synowi Jurkowi. Mama Biety, dziewczynki urodzonej w warszawskim getcie, uśpiła ją luminalem, umieściła w drewnianej skrzynce i w ten sposób przemyciła na aryjską stronę. Do skrzynki włożyła jeszcze srebrną łyżeczkę z wygrawerowanym imieniem i datą urodzin. Inna matka w czasie likwidacji łódzkiego getta zażyła cyjanek, a córkę wyrzuciła za okno - miała tylko jedną porcję trucizny.

Dziewczynka przeżyła, bo spódniczką zahaczyła o latarnię. Hanę trzy razy ratowała służąca rodziców, Zosia. Potem, gdy dobrze sytuowani krewni chcieli wziąć Hanę do siebie, nie potrafiła porzucić polskiej matki.

Patrycja Dołowy wydobywa - bo kopanie w takich wspomnieniach to ciężka praca - historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami, przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi, i dzieci, często już na zawsze rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami, między poczuciem winy, wdzięcznością i żalem.

Kup książkę Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu

Opinie o książce - Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu

Spodziewałam się trochę czegoś innego. Ksiazka to opowieści kilku osób, zazwyczaj o swoich mamach i odnajdywaniu rodziny, która po wojnie znajduje się w różnych cześciach świata.

Avatar użytkownika - beatkatka
beatkatka