Wszystkie twoje kłamstwa

Szokująco mroczna i uzależniająca. Fascynujący nowy thriller psychologiczny Harriet Tyce, autorki światowego bestsellera ,,Krwawa pomarańcza".

Czy zostawiła dziecko pod opieką seryjnej morderczyni?

Sadie wróciła do Londynu, aby jej córka mogła uczęszczać do ekskluzywnej szkoły, którą wybrał dla niej apodyktyczny ojciec i która jest nie tylko niezwykle pożądana, ale także wprowadza dzieci w świat bezwzględnej rywalizacji - o czym Sadie, podobnie jak inne matki, szybko się przekonuje.

Tymczasem stara się pomóc córce zaaklimatyzować w nowym miejscu i zrozumieć obowiązujące w szkole zasady. Jednocześnie próbuje odzyskać pozycję w swojej dawnej firmie, gdzie pracowała jako adwokatka. Prowadzi skandaliczną sprawę dotyczącą nauczyciela i uczennicy. To szansa, aby pokazać, co potrafi.

Czy jednak lekkomyślny flirt nie zwiedzie jej na manowce?

Czy przyjaźń nie zmąci obiektywizmu?

Czy dostrzeże, gdy niebezpieczeństwo sięgnie jej domu?

Informacje dodatkowe o Wszystkie twoje kłamstwa:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2022-04-27
Tytuł oryginału: The Lies You Told

Tagi: Thrillery psychologiczne

Kup książkę Wszystkie twoje kłamstwa

Wszystkie twoje kłamstwa - opinie o książce

"Wszystkie twoje kłamstwa" to druga powieść Harriet Tyce, ale moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Pisarka obiecuje nam szokujący, mroczny thriller psychologiczny, od którego ciężko się będzie oderwać. Czy rzeczywiście te obietnice zostały spełnione?
Sadie Roper po burzliwym rozstaniu z mężem wracam razem z córką Robin do Londynu i zamieszkuje w swoim dawnym domu. Do przeprowadzki i posłania córki do prestiżowej szkoły dla dziewcząt do której sama kiedyś chodziła i szczerze jej nienawidziła zmusza ją mąż i testament zmarłej matki. Jednak nic nie idzie łatwo - dom jest zapuszczony i potrzebuje remontu, w szkole Robin spotyka się z wykluczeniem z grupy rówieśników, a Sadie z wrogością innych matek. Wśród uczniów i rodziców panuje niezdrowa atmosfera rywalizacji związana z egzaminami do szkoły średniej i otrzymaniem stypendium. Gdy po początkowych trudnościach wszystko zaczyna się układać dochodzi do tragedii.
Główną bohaterką jest Sadie - prawniczka, która poświęciła swoją karierę dla zawodowej realizacji męża i opieki nad córką. Poznajemy ją w momencie, gdy jej małżeństwo się rozpadło, a ona sama została zmuszona do powrotu do domu, którego nienawidzi. Autorka stworzyła ciekawą i realistyczną postać, która się boi ale jednocześnie walczy, próbuje zmierzyć się z przeszłością i ogarnąć życie teraźniejsze. Sadie jest również narratorem tej powieści. Razem z nią mierzymy się z ostracyzmem i dylematami moralnymi. Postać jest autentyczna, przekonująca i wzbudzająca w czytelniku sympatię oraz współczucie.
Przewodnim motywem tej powieści są tytułowe kłamstwa. Przewijają się one przez całą powieść i w dużym stopniu wpływają na losy bohaterów. Autorka zgrabnie manipuluje słowem, wzbudza w nas poczucie, że wszyscy bohaterowie kłamią i mają nieczyste intencje. Powieść porusza ciekawy i nie tak bardzo popularny temat rywalizacji szkolnej. W ciekawy sposób autorka pokazuje jaki wpływ na dziecko mają chore ambicje rodziców. Oprócz głównego wątku związanego ze szkołą mamy jeszcze jeden poboczny, który zasługuje na szczególną uwagę - proces sądowy nauczyciela oskarżonego o wykorzystanie uczennicy. Choć początkowo temat procesu wydawał mi się nudny i mało atrakcyjny to z biegem stron co raz bardziej wciąga i sprawia,że powieść staje się bardziej interesująca i zaskakująca.
"Wszystkie twoje kłamstwa" jest reklamowana jako mroczny i uzależniający thriller, niestety moim zdaniem obietnice te są trochę przesadzone. Powieść, przynajmniej na początku nie trzyma w napięciu, a bardziej przypomina powieść obyczajową. Bierząca akcja przeplatana jest relacją Sadie, która sugeruje, że jej córka zaginęła. To właśnie te rozdziały miały wywołać napięcie i dreszcze, jednak nie do końca zamierzony efekt został osiągnięty. Wprowadzają one trochę niepewności, jednak nie wywołują pożądanego efektu napięcia. Na szczęście dużym plusem tej książki jest zakończenie, w którym autorka do ostatniej strony nas zwodzi i zaskakuje.
"Wszystkie twoje kłamstwa" zaliczyłabym jako połączenie powieści obyczajowej z thrillerem. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, jednak nie jest na tyle wciągająca, by nie móc się od niej oderwać. Fabuła jest dobrze przemyślana i dopracowana, a akcja ciekawie zbudowana, jednak toczy się zbyt wolno szczególnie na początku powieści. Pomimo drobnych niedoskonałości jest warta uwagi, a czas z nią spędzony nie będzie zmarnowany. Polecam ją szczególnie fanom obyczajówek i lżejszych thrillerów, bo ci, którzy lubią mocne wrażenia w tej powieści ich nie znajdą.

Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2022-05-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

Kłamstwa. To motyw przewodni tej powieści i to one dominują fabułę. Wszyscy tam kłamią.

W tej niespiesznej opowieści podążamy za Sadie Roper, córką, żoną, matką, przyjaciółką, adwokatką, i to jej oczami „oglądamy” wydarzenia. Po burzliwym rozstaniu z mężem Sadie postanawia wrócić ze Stanów do Londynu i przyjąć kłopotliwy spadek po zmarłej matce. Spadek jest obarczony niemal zaporowymi obwarowaniami i niosący za sobą konieczność zmierzenia się z traumami przeszłości. Sadie zgodnie z wolą matki zawartą w testamencie zapisuje swoją jedenastoletnią córkę Robin do ekskluzywnej szkoły dla dziewcząt, do której sama kiedyś uczęszczała i której szczerze nienawidziła. I wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty. Nieświadome zagrożenia zostają wciągnięte w morderczą rywalizację o palmę pierwszeństwa i stypendium.

Bardzo ciekawie zbudowany jest tutaj wątek rywalizacji między dziećmi, ale przede wszystkim między rodzicami przerzucającymi własne, niespełnione ambicje i doświadczenia z przeszłości na swoje dzieci. Zmuszanie ich do wytężonej pracy, często ponad siły i możliwości, nieustająca presja, ciągłe podnoszenie poprzeczki i wmawianie im, że to wszystko dla ich dobra. Wszystko to podszyte jest zawoalowanymi pretensjami, poczuciem niezadowolenia z niespełnionych oczekiwań, a kończy się wypaczeniem umysłu i charakteru młodego człowieka, a w konsekwencji prowadzi do tragedii.

Obok toczą się jeszcze dwa wątki poboczne: sytuacja związana z małżeństwem Sadie oraz proces o molestowanie uczennicy przez nauczyciela, w którym Sadie jest jednym z adwokatów obrony. W tych epizodach również roi się od kłamstw.

Zakończenie otrzymujemy na kilku ostatnich stronach. Jest ono nieco powierzchowne, wygląda trochę jakby bohaterowie ot tak przeszli nad wszystkimi zdarzeniami do porządku dziennego ciesząc się, że nie było większych szkód. Zdecydowanie zabrakło mi dogłębniejszej analizy zagadki i motywów. Finalnie stawiałam na kogoś innego więc byłam trochę zaskoczona ostatecznym rozwiązaniem, z którego i tak nie wynika, czy prawdziwy winny poniesie karę.

Nie powiedziałabym, że jest to thriller, który przyprawia o gęsią skórkę, ale na pewno ma wiele elementów, które napawają solidnym niepokojem. Akcja budowana jest powoli, a napięcie dawkowane zdanie po zdaniu. Nie ma w tej książce gwałtownych zwrotów akcji, ale zastąpiono je niespodziewanie wślizgującymi się nowymi tropami. Duża część historii rozgrywa się w aspekcie psychologicznym, w sferze domysłów i niedopowiedzeń. W gęstym sosie kłamstw. Niewątpliwie jest w tej powieści coś takiego, że nie można jej porzucić. Dominująca atmosfera cichej przemocy, sekretów i poczucia, że wszystko jest nieprawdą, iluzją, mocno oblepia i wciąga niczym bagna Everglades.

Za wszystkie kłamstwa Harriet Tyce dziękuję wydawnictwu Świat Książki :)

"Wszystkie Twoje kłamstwa" jakiś czas temu wygrałam w konkursie na Lubimy Czytać. Wylosowałam ją w TBR Kalendarzu Adwentowym 2023 i w końcu nadszedł jej czas.

Główną bohaterką jest Sadie,która wróciła do Londynu i razem z córką Robin zaczynają wszystko od nowa. Wprowadzają się do domu rodzinnego Sadie, a dziewczynka idzie do ekskluzywnej szkoły do której chodziła jej matka.  W szkole panują bezwzględne zasady i okropna rywalizacja. Niektóre matki mają pretensje, że Robin dołączyła do szkoły w środku roku szkolnego. Dom do którego się wprowadzają jest przerażający, a Robin odkrywa wiele sekretów związanych z jej matką.

Sadie stara się jak może pomóc córce zaaklimatyzować się w nowy  miejscu ale sama musi się zmierzyć też z demonami przeszłości. Wraca do swojej starej firmy, w której pracowała jako młodszy adwokat. Zostaje pomocniczym adwokatem w sprawie dotyczącej nauczyciela i uczennicy.

"Nie wiem, co nas czeka. Chcę zachować spokój, lecz nie mogę wyzbyć się strachu, który zalega mi w brzuchu ciężki jak nasze kroki na chodniku"

"Wszystkie twoje kłamstwa" to wielopoziomowy, pełny tajemnice kryminał, który bardzo mnie zaskoczył. Z każdą stroną odkrywamy kolejne sekrety i zasady rządzące elitarną szkołą, mamy też do rozwiązania sprawę, nad którą pracuje Sadie oraz zagadkę związaną z jej mężem. Niestety właśnie ten ostatni wątek jest dla mnie dużym minusem, bo został zdecydowanie za słabo rozwinięty.

Jeśli mogłabym cofnąć czas to zdecydowanie jeszcze raz sięgnęłabym po "Wszystkie twoje kłamstwa".

Sadie ucieka do Londynu z córką i od nowa próbuje budować swój świat. Mąż kazał jej się wynosić, od dawna im się nie układało. Córka została przyjęta do ekskluzywnej szkoły, w której nie czuje się dobrze.

Książka ma swój mroczny klimat, świetnie się czyta, historia wciąga od pierwszej kartki.

Avatar użytkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2022-06-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Mistrzowsko nakreślone tło psychologiczne, otumaniający, naszpikowany mrocznymi sekretami klimat, dopieszczony nietuzinkowymi szkolnymi zasadami i chorobliwą rywalizacją matek uczennic, a wszystko to dopełnione bezbłędnie naszkicowanymi kreacjami bohaterów, obok których nie sposób przejść obojętnie! Powieść  Harriet Tyce zafunduje wam odurzającą, pełną niepokoju podróż, po której pozostaniecie w całkowitej rozsypce, jeszcze długo po odłożeniu książki na półkę!

Fundamentem tej porywającej historii są fenomenalnie nakreślone, wyjątkowo złożone i nieprzeniknione postacie. Autorka zafundowała czytelnikom całą plejadę barwnych bohaterów, a każdy z nich skrywa swoje sekrety, walczy z własnymi demonami, ukrywa się pod starannie dobraną maską. Wspaniałym elementem, dodatkowo podsycającym już i tak duszną oraz napiętą atmosferę, są dołączone retrospekcje, wspomnienia, jakie wyjątkowo silnie mącą w głowie, w efekcie czego kartki przelatują przez palce w jeszcze szybszym tempie.

Harriet Tyce udowodniła, iż potrafi grać na czytelniczych emocjach niczym prawdziwy wirtuoz, a nakreślenie hipnotyzującego klimatu to dla niej drobnostka. Fabuła jest nieobliczalna, niemożliwa do przewidzenia, dlatego nie daje czytającemu ani chwili wytchnienia. Liczne zwroty akcji przyprawiają o szybsze bicie serca, podsycają już i tak rozszalałą podejrzliwość i nie pozwalają na odłożenie książki, nawet na sekundę. Tak, to jedna z tych pozycji, jaką nie sposób się spokojnie delektować.

"Wszystkie twoje kłamstwa" jest mroczną, nastrojową, silnie mącącą w głowie opowieścią, która odurza i uzależnia niczym silny narkotyk. Bezbłędnie  nakreślone, przemawiające portrety psychologiczne, nietuzinkowa, nasiąknięta niepokojącymi przypadkami, przemyślana fabuła, złowrogi, przeszywający klimat, a w tle skrajna szkolna rywalizacja, wykraczająca poza wszelkie zasady. Fani mocnych wrażeń będą oczarowani! Polecam gorąco!

Krwawa pomarańcza
Harriet Tyce0
Okładka ksiązki - Krwawa pomarańcza

Wiem, że to co robię, jest złe. Ale nie umiem się powstrzymać. Alison ma wszystko: kochającego męża, córkę i kwitnącą karierę – właśnie będzie...