Wykresy fal środkowej Wołgi

Wołga - nieodgadniona niebieska trasa nieśpiesznego ruchu. Biegnie od drewnianych cerkiewek przez meandry komarowych rozlewisk, rosyjskie miasta i miasteczka, święte puszcze i pozostałości Bułgarii Wołżańsko-Kamskiej aż po białe budowle z kredy, klify i wąwozy, zmurszałe przystanie i wielkie radzieckie hydroelektrownie. Tatarskie chatki i pasieki na jednym brzegu, deweloperskie kilkunastopiętrowce na drugim. Kazań, Samara, Joszkar-Oła, Nabierieżnyje Czełny... To tutaj tak naprawdę kończy się Europa, a w nadwołżańskim tyglu mieszają się dziesiątki kultur, historii i wierzeń.

Konstanty Usenko, którego korzenie sięgają Koźmodiemiańska w autonomicznej Republice Mari El, zabiera nas w podróż po peryferiach Europy, nie porzucając przy tym muzycznych fascynacji. Rytm marszruty wyznaczają pradawne pentatoniczne melodie pomieszane z elektronicznym radzieckim industrialem, a magicznej podróży do źródeł towarzyszy atmosfera snu na jawie.

Wykresy fal środkowej Wołgi to brawurowy przykład punkowej etnografii i wyznanie wiary nowofalowca, próbującego poskładać swoją nomadyczną tożsamość.

,,To już trzecia książka Kostka Usenki, nomady ,,dumnego z bycia kundlem", muzyka i pisarza. Nie użyję terminu ,,dziennikarz", ponieważ siłą jego rosyjskich opowieści jest to, że ogląda i rozmawia jako swój, a nie turysta, korespondent. Przypomina Chlebnikowa, poetę futurystę, dla którego antropologia nie była nauką, lecz przeżyciem.

Usenko wspomina swoje koncerty w Tatarstanie i Republice Maryjskiej, a także dzieciństwo i utwory, których uczył się w szkole muzycznej. Historyczne rozważania o skrzydlatych irbisach i świętych drzewach mieszają się z notatkami o muzyce alternatywnej oraz analizą gangów upadającego ZSRR tańczących w sakralnych kręgach do italo disco Sabriny. Punkowa etnografia w szalonym wydaniu."

Max Cegielski

Kup książkę Wykresy fal środkowej Wołgi

Wykresy fal środkowej Wołgi - opinie o książce

Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji
Konstanty Usenko0
Okładka ksiązki - Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji

Od egzystencjalnej garażowej nuty przez hip-hop aż po fotogeniczną i ironiczną ,,traszkulturę" - ,,Buszujący w barszczu" to mapa nowej rosyjskiej kontrkultury...

Oczami radzieckiej zabawki
Konstanty Usenko0
Okładka ksiązki - Oczami radzieckiej zabawki

Usenko opisuje undergroundową muzykęw Rosji radzieckiej z e szczególnym uwzględnieniem lat 80-tych i 90-tych. Dodatkowo wykorzystuje klimatyczne...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;