Wymarzony dom Ani

Tom 5 cyklu Ania z Zielonego Wzgórza

W życiu Ani nastąpiły istotne zmiany - zaręczyny z Gilbertem i uzyskanie tytułu magistra nauk humanistycznych. Solidne wykształcenie umożliwiło jej objęcie posady dyrektorki szkoły w Summerside. Niestety, z tym wiązały się pewne nieprzyjemności - walka z klanem Pringle`ów. Na szczęście Ania potrafiła stopić lód w najtwardszych sercach i wkrótce stała się powierniczką wielu mieszkańców miasteczka. Jak potoczą się jej dalsze losy? Czy ziszczą się dziecięce marzenia?

Informacje dodatkowe o Wymarzony dom Ani:

Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Stefan Fedyński

Kup książkę Wymarzony dom Ani

Wymarzony dom Ani - opinie o książce

Ania i Gilbert w końcu biorą ślub. Razem zamieszkują w miasteczku odległym od Avonlea o 60 mil. Ania nawiązuje tu nowe znajomości. Poznaje tam Ewę, której życie nie szczędziło smutków i trosk. Pragnie się zaprzyjaźnić z dziewczyną, lecz momentami ma wrażenie, że ta jej wprost nienawidzi. Muszę przyznać, że ten tom bardziej mnie zaciekawił niż poprzedni. O wiele lepiej mi się go czytało i nawet w pewnym miejscu akcja mnie zaskoczyła.
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Kiedy moja mama (polonistka do tego) widziała mnie z tą książką powiedziała do mnie "nie za stara jesteś na tę książkę?". No może i stara ze mnie baba, ale Ani nigdy się nie wyrzeknę! Jest to moja książka numer 1 i będzie widnieć na moich półkach aż do mojej śmierci. Jeśli zdarzy mi się mieć córkę, to dostanie ona w spadku książki po mamie, o :) A jeśli chodzi o tę część. No cóż.. ja jestem z tych, co marzą o posiadaniu własnego domku, męża i dzieci - dlatego ta część była dla mnie najbardziej wciągająca ;). Właściwie to wszystkie do momentu tej części są moimi ulubionymi, ale ta jest szczytem spełnień moich własnych marzeń ;)
Powieść ponadczasowa. Warto przeczytać wszystkie części przedstawiające życie rudowłosej wrażliwej dziewczyny.
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 4, Przeczytałam,
Jedyna książka z serii o Ani, która mnie naprawdę wymęczyła. Dobra, ale nie przypadła mi do gustu.
Avatar użytkownika - pinkcafe
pinkcafe
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Moja ukochana książka! Śledziłam losy Ani już od dzieciństwa lecz historia tej dziewczynki jest dla dzieci, młodzieży jak i zarówno dla dorosłych. Kultowa powieść o przygodach małej, rudowłosej dziewczynki, która zawsze wpakuje się w jakieś tarapaty.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2022-11-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Po ślubie Ania i Gilbert Blythe wprowadzają się do małego domku w Czterech Wiatrach. Tutaj przeżywają swój miesiąc miodowy, tu rodzi się ich pierwsze dziecko Joyce, która żyje zaledwie jeden dzień, a następnie rodzi się Jakub Mateusz.

Avatar użytkownika - czytajacamewa
czytajacamewa
Przeczytane:2022-03-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Współpraca,

Ania i Gilbert rozpoczynają wspólne życie w białym domku pośród baśniowej scenerii. Przez ogród płynie niewielki strumyk, a krótki spacer wystarczy, by zobaczyć morze. Lucy Maud Montgomery czaruje nas kolejnym miejscem, które nie ma w sobie nic nadprzyrodzonego, a jednak zdaje się być pełne magii. Niewątpliwie dzięki tym barwnym opisom prozę autorki darzę tak wielką sympatią, choć nie tylko one są tego zasługą.

Kolejny tom losów Ani to kolejne ciekawe persony. Barwni sąsiedzi mają swoje sekrety i kolorują nimi codzienność. Spotykamy chociażby latarnika z bogatą biografią, sąsiadkę, która pała nienawiścią do mężczyzn czy piękną kobietę z bardzo smutną codziennością. Lubię to, jak autorka ich kreuje, bo trudno znaleźć tu kogoś, wobec kogo mogłabym pozostać obojętna, a co dobieto mogłabym nie polubić.

Sielski krajobraz i sielskie życie nie jest jednak wolne od trosk. Teoretycznie o każdym tomie Ani można tak powiedzieć, ale zawsze miałam wrażenie, że losy rudowłosej sieroty smakują lukrem i dopiero ten tom przyniósł ziarna prawdziwej goryczy. Dzieją się bowiem rzeczy, które osiadają w oczach Ani, a to wcale nie jej los najbardziej łapie tutaj za serce.

Czwarty tom poziomem był znacznie słabszy niż wszystko, do czego Montgomery mnie przyzwyczaiła, a przez to tom piąty wydawał mi się być jeszcze lepszy. Sądziłam, że już dawno wybrałam ulubieńców serii, ale teraz... Nic nie jest pewne.

Psst, nie żartowałam co do tego, że za każdym razem będę zachwalać nowe wydania od Wilgi. To moi ulubieńcy!

przekł. Maria Borzobohata-Sawicka

Kolejna - V już- część opowiadająca o losach państwa Blythe. Ania i Gilbert pobierają się i wyprowadzają do Wymarzonego Domku Ani leżącego na wybrzeżu Przystani Czterech Wiatrów. Poznają tam ciekawych sąsiadów - m.in. Kapitana Jakuba oraz piękną Leslie Moore.
Po raz kolejny autorka w niesamowity sposób opisuje przyrodę i krajobrazy.
Jest czasem zabawnie, a czasem smutno i nostalgicznie.
Ciekawa lektura, którą czyta się szybko i przyjemnie. Polecam.

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Olimpiada czytelnicza 2020" org.przez Pośredniczkę książek.

Kolejna część przygód Ani za mną. Tytułowa bohaterka nie jest już dzieckiem. Wykształcona, urodziwa i dorosła wychodzi za mąż za Gilberta i razem przeprowadzają się do urokliwej Przystani Czterech Wiatrów, gdzie poznają nowych ludzi, zawiązują kolejne przyjaźnie. To tam, czekają ich pierwsze radości i smutki, kłótnie i swady.

Piąta część przygód o Ani jest przykładem typowej literatury obyczajowej. Brakowało mi tych porywów młodzieńczego serca, które miałam okazję podziwiać w poprzednich częściach. Ania, jako mężatka i pani domu, doskonale wpasowuje się w swoją rolę. Koniec z wygłupami i wpadaniem w czarną otchłań. Koniec z szaleństwami. Muszę przyznać, że momentami mnie to nużyło. Zamiast przygód dostałam sporą porcję dialogów, typowo obyczajowych, o sąsiadach i innych nowinkach z zamieszkiwanej przez świeżo poślubionych małżonków wsi. Niezbyt ciekawe wydawały mi się początkowo dłużące się rozmowy kapitana Jima z panną Kornelią i ich docinki. Nie spodobała mi się postać pani Moore, która była postacią tak rozchwianą psychologicznie, że aż dziwiłam się, że Ania miała do niej tyle cierpliwości. Bardzo brakowało mi też Toli i Tadzia oraz Maryli, pani Linde i Diany. Postacie dobrze znane z pierwszych tomów gdzieś tam przewijały się na kartach powieści, ale raczej wzmiankowo. Lucy Maud Montgomery oszczędziła nam też fragmentów, w których Ania poinformowała Gilberta, Marylę i swoich bliskim o tym, że spodziewa się dziecka. Żałuję, że potraktowała to po macoszemu. O drugiej ciąży Ani dowiadujemy się w momencie rozwiązania. Nie wiem, czy czytałam tak słabe wydanie, w którym to pominięto, czy autorka nam tego poskąpiła, ale wielka szkoda, że zabrakło takich nowin.

Muszę też po raz kolejny ponarzekać na wydanie całej serii przez Wydawnictwo Bellona. Piękna okładka, twarda oprawa i dobry rodzaj papieru to nie wszystko. Kolejne literówki, a nawet - można już powiedzieć - byki, bardzo mnie rozczarowały. Pozbawiały mnie tej czystej przyjemności, jaką jest lektura dobrej książki. Wszystko to sprowadziło się do małej konkluzji, czy wydawnictwo naprawdę nie stać na korektę? Liczba błędów w książce przyprawiała o zawrót głowy. Tym bardziej rozczarowujące było dla mnie odkrycie, że pani Moore, zwana w książce Ewą, w oryginale nosi imię Leslie. Czy nie można było tego tak zostawić? I dlaczego kapitan Jim raz jest Jimem, za chwilę Jamesem, a potem Jakubem? Bardzo niekonsekwentne tłumaczenie! Rozumiem, że kapitan nazywał się Jamesem "Kapitanem Jimem" Boydem, ale naprawdę nie można było zostawić tego w spokoju? Po co cały czas pisać Kapitan Jim, dwa razy mówiąc o nim jako o Jamesie, aby potem bezsensownie to przetłumaczyć na Jakuba. Albo posługujemy się oryginalnymi imionami, albo tłumaczymy. Wydawnictwo Bellona - jestem naprawdę niezadowolona z waszej pracy! Mam jeszcze dwie książki z tej serii, bo niestety nie udało mi się już zdobyć "Doliny tęczy", ale... aż strach się bać, co może tam na mnie czekać!

Podsumowując, wszystkim fanom Ani polecam książkę serdecznie - na pewno będą chcieli wiedzieć, co dalej - jednakże... ostrzegam, jeśli macie możliwość sięgnięcia po inne wydanie, nie kuście się na książki z Bellony! Nie warto strzępić nerwów i języka!

Rilla ze Złotego Brzegu
Lucy Maud Montgomery0
Okładka ksiązki - Rilla ze Złotego Brzegu

Dzieci Ani i Gliberta są już dorosłe: kształcą się, zaręczają, myślą o pracy. Za wyjątkiem ślicznej Rilli, która myśli jedynie o rozrywkach i wiedzie...

Okruchy światła
Lucy Maud Montgomery 0
Okładka ksiązki - Okruchy światła

"Okruchy światła" to pierwszy na polskim rynku wydawniczym zbiór opowiadań L.M.Montgomery. W mistrzowski sposób napisane miniatury zawierają...