Wynalazki roślin

Czy wiesz, że rzepy w butach zawdzięczasz łopianowi; oddychasz dzięki glonom, a twój kask stworzono na wzór owocu pomelo? Rośliny ewoluowały przez miliony lat. Miały sporo czasu, by opracować skuteczne sposoby radzenia sobie z problemami. Nauczyły się wytwarzać materiały i struktury o niesamowitych właściwościach, leczyć choroby i produkować czystą energię. Ludzie mogliby się od roślin sporo nauczyć! Nic dziwnego, że naukowcy się na nich wzorują, opracowując nowoczesne roboty, bezpieczne budowle, skuteczne lekarstwa czy ekologiczne materiały. W książce ,,Wynalazki roślin" poznasz okazy, które zainspirowały ludzi do ważnych odkryć i dowiesz się, co i ty zawdzięczasz drzewom, krzewom i kwiatom! Dzięki przykładom z codziennego życia i zaskakującym ciekawostkom łatwiej jest zrozumieć fascynujące zagadnienia, które opisał Clive Gifford, autor bestsellerowych książek edukacyjnych dla dzieci. Treść dostosował do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale zachwycą się nią zarówno młodsi jak i starsi czytelnicy, bo zabawa zgrabnie przeplata się tu z edukacją. Książka doskonale wpisuje się w nurt STEAM, nowoczesne podejście do nauczania łączące naukę, technologię, inżynierię, matematykę oraz sztukę. Brawurowe ilustracje odgrywają w tej książce kluczową rolę - ożywiają tekst i pomagają go zrozumieć, rozbudzają wyobraźnię i podtrzymują zainteresowanie. Wykonała je Gosia Herba, światowej sławy polska artystka, autorka nagradzanych książek, m.in. ,,Balonowa 5" oraz ,,Van Dog". Książkę wydrukowano na wysokiej jakości papierze, w twardej oprawie. Aż 80 stron wiedzy i zabawy w najlepszym wydaniu!

Informacje dodatkowe o Wynalazki roślin:

Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 2023-04-11
Tytuł oryginału: Powered by plants

Kup książkę Wynalazki roślin

Wynalazki roślin - opinie o książce

Rośliny są niesamowite i to pod wieloma względami. Ludzie już dawno doszli do tego, że warto nie tylko korzystać z ich właściwości, ale równie je „podglądać”. To one zainspirowały do wielu ważnych odkryć i właśnie o tym jest najnowsza pozycja z serii Akademia Mądrego Dziecka wydana przez wydawnictwo HarperKids. Znajdziemy w niej odpowiedzi na wiele pytań, zaskakujące informacje o roślinach. Na przykład dowiemy się na wzór, jakiego owocu zbudowany został kask. Ciekawe prawda?

Zdecydowanie dużą zaletą jest wygląd wizualny książki. Jest ona bardzo kolorowa, z licznymi ilustracjami, rysunkami itp. Takie zdecydowanie zachęca do sięgania po nią i odkrywania wiedzy, jaką zawiera.

Tekst ciekawy i zrozumiały, „rozproszony” po stronie. To wszystko sprawia, że dziecko jest zainteresowane zarówno wtedy kiedy ktoś mu czyta, jak i podczas kiedy robi to sam.

Przeznaczona dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i moim zdaniem jest zdecydowanie do nich dostosowana. Wszystko jest ujęte dość zrozumiale, a tekst nie jest zbytnio rozwleczony, jednocześnie książka jest naprawdę bogata w wiedzę.

Muszę wspomnieć o spisie treści, który moim zdaniem jest zaletą w książce. Znajdziemy w nim nie tylko nazwy rozdziałów oraz tematów w nich, ale również dokładnie, o jakiej roślinie będzie mowa. To zdecydowanie ułatwia „poruszanie” się po niej.

Okładka w książce twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się zbyt szybko.

„Wynalazki roślin. Akademia Mądrego Dziecka” to kolejna genialna książka z serii Akademia Mądrego Dziecka, która moim zdanie powinna znaleźć się w każdej biblioteczce dziecka w wieku wczesnoszkolnym i starszym (im również przyda się wiedza w niej zawarta).

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Naukowcy i inżynierowie od lat inspirowali się budową roślin. Wynaleziono dzięki temu leki, konstrukcje stalowe, panele słonecznie i wiele więcej. Ale również wiele jeszcze przed nami jak np. nowe sposoby na naturalne pestycydy, magazyny wody, czy na naturalne tworzywa sztuczna.

Ta niezwykle kolorowa i wartościowa książka zainspiruje nie tylko dzieci, ale również nas dorosłych. Znajdziemy w niej wiele ciekawostek ze świata roślin, które rosną wszędzie. W Afryce, Azji, Australii, ale również u nas w Polsce. Niektóre z nich są w naszych ogródkach.

W książce z dużą dokładnością i w sposób zrozumiały do dzieci zostaną przedstawione wynalazki roślin, które my, ludzie potrafimy wykorzystać do własnych celów.

Ludzie zainspirowali się pnączami, by wyprodukować stalowe liny. Z pustych włókien pędów bambusa wytworzyli miękkie i ekologiczne tkaniny. Przyglądali się pewnym rośliną i wpadli na pomysł pozyskiwania energii ze świata słonecznego.

Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na

?       Ile zastosowań ma owoc kokosa?

?       Liście, której rośliny są wielkie jak samochód?

?        Która roślina porusza się? I jak stała się inspiracją do zaprojektowania łazika?

?       Co to są ROBOROŚLINY?

?        Co pachnie jak padlina?

?      Jakie rośliny są pogromcami zanieczyszczeń, a które odstrasza owady?

Ostatnio na rynku książkowym pojawiło się wiele publikacji o świecie zwierząt, roślin i ogólnie o przyrodzie. Myślę, że jest to bardzo fajny pomysł, by już od najmłodszych lat wspierać u dzieci poczucie odpowiedzialności za nasze środowisko naturalne. Dbać o nie i poznawać je. A jedną z książek, która jest świetnym narzędziem do tego, by zainteresować i zainspirować swoją treścią są ,,Wynalazki roślin". Wydawałoby się, że jest to cienka książeczka, która przeczyta się bardzo szybko.
Cienka jest, ale posiada tak wiele roślin i ich zdolności oraz ludzkich działań nawiązujących do tego co potrafią rośliny, że warto zatrzymać się na dłużej i zastanowić się nad tym jak potężną siłę ma przyroda, a my potrafimy ją tak łatwo niszczyć.
Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-12 lat , ale myślę, że nieco starsze dzieci również chętnie po nią sięgną. Jest ona pięknie wydana, posiada wiele, kolorowych ilustracji oraz jest prawdziwą kopalnią wiedzy o roślinach i ich umiejętnościach, o których nie jedne z nas nie wiedział.
Na szczególną uwagę zasługują tutaj ilustracje. Są niezwykle dokładnie wykonane, kolorowe, duże i przyciągną niejedno dziecko. Na pewno pomogą młodszym czytelnikom zrozumieć tekst czytany. Są świetnym uzupełnieniem tekstu. Bardzo polecam!

My, strażnicy planety
Clive Gifford0
Okładka ksiązki - My, strażnicy planety

Ziemi grozi niebezpieczeństwo! Pora się mu przeciwstawić. Czy podejmiesz to wyzwanie? Ratowanie planety to trudne zadanie, ale istnieją setki codziennych...

Outstanding Olympics
Clive Gifford0
Okładka ksiązki - Outstanding Olympics

The Olympics is with us at all times, with its build up, with vast coverage given to the competitors in over 30 different winter and summer sports looking...