Za każdym razem, gdy pobieramy gotówkę z bankomatu zamiast od kasjera bankowego, albo korzystamy z automatycznej budki do odprawienia się na lot samolotem, przed oczyma stają nam dowody na to, jak technologia zastępuje ludzką pracę.

Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee, naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT), przyglądają się amerykańskiemu kryzysowi na rynku pracy i stawiają pytania: czy na obecnym poziomie rozwoju technologii potrzebujemy coraz mniej pracowników, by wyprodukować dobra i usługi dla całej ludzkości? W jaki sposób technologia wpływa na to, jakimi ludzie dysponują umiejętnościami, ile zarabiają i jaki jest poziom bezrobocia?

Czy mamy do czynienia ze zjawiskiem ,,końca pracy"?

Co możemy zrobić, by zmienić wyścig z maszynami we wspólny sprint?

Postęp technologiczny jest tak szybki i zaskakujący, że nie nadążają za nim nie tylko ludzie - w tyle pozostaje nasze prawo, mentalność, organizacje i instytucje. Jednak nawet dzisiaj, w dobie niezwykle potężnych i użytecznych technologii cyfrowych, pewne ludzkie umiejętności są cenione wyżej niż kiedykolwiek wcześniej. Jest bardzo ważne, abyśmy zrozumieli te zjawiska, rozważyli ich konsekwencje i potrafili opracować strategie, które pozwolą ludziom stawić czoła wyzwaniu, jakim jest wysokie bezrobocie, i innym negatywnym konsekwencjom wyścigu z maszynami.

"Ekonomiczne aspekty technologii, produktywności oraz rynku pracy wydają się pełne paradoksów i coraz częściej stają się tematem debat. Jak to możliwe, że jednocześnie może powstawać tyle dóbr, i zachodzić tak dużo ekonomicznych niepowodzeń? Dlaczego rozwój technologiczny pędzi naprzód, a poziom zarobków stoi w miejscu? Te jawne paradoksy można wyjaśnić dzięki połączeniu pewnych dobrze poznanych zasad ekonomii z obserwacją, że zachodzi coraz większy rozdźwięk między szybko postępującymi technologiami cyfrowymi i nienadążającymi za nimi ludźmi."

Z tekstu

Informacje dodatkowe o Wyścig z maszynami. Jak cyfrowa rewolucja napędza innowacje, zwiększa wydajność i w nieodwracalny sposób zmienia rynek pracy?:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2020-02-20
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788301209476
Tytuł oryginału: Race against the machine

Tagi: Przemysłowe zastosowania badań naukowych i innowacje technologiczne

Kup książkę Wyścig z maszynami. Jak cyfrowa rewolucja napędza innowacje, zwiększa wydajność i w nieodwracalny sposób zmienia rynek pracy?

Wyścig z maszynami. Jak cyfrowa rewolucja napędza innowacje, zwiększa wydajność i w nieodwracalny sposób zmienia rynek pracy? - opinie o książce

Drugi wiek maszyny. Praca, postęp i dobrobyt w czasach genialnych technologii
Andrew McAfee0
Okładka ksiązki - Drugi wiek maszyny. Praca, postęp i dobrobyt w czasach genialnych technologii

Cyfrowy świat poszerza swoje granice. Czy jesteś na to gotowy? Technologie cyfrowe - bazujące oczywiście na sprzęcie, oprogramowaniu i dostępie do sieci...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;