Wyspa

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-05-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-6988-0
Liczba stron: 272

Ocena: 2 (1 głosów)

Na wyspie na północy Europy mężczyzna spotyka kobietę.

I zaczyna się dziać coś niezwykłego. Bo na tej wyspie można przeżyć rzeczy, które nie mogłyby przydarzyć się nigdzie indziej.

Dawid, czterdziestoletni pisarz, myśli o sobie z czymś w rodzaju politowania. Wie, że żyje, ale od dawna niewiele czuje. Właśnie przyjechał na wyspę. Chce skończyć powieść

Domem pracy twórczej opiekuje się Muriel. Początkowo Dawid nie widzi w niej nic więcej niż w tych, od których chce uciec. Na wyspie jest jednak trochę jak w sanatorium Berghof – czuje się mocniej, widzi się wyraźniej, rzeczywistość jest intensywniejsza.

Ale lato i stypendium się kończą. A w domu czekają żona i córka.

Opowiedziane czterema porami roku zaskakujące literackie love story o powrotach i rozstaniach bez pożegnań.

Żanna Słoniowska – ur. w 1978 roku we Lwowie. Ukrainka o polskich korzeniach, pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Zadebiutowała książką Dom z witrażem, która wygrała konkurs Wydawnictwa Znak Literanova na najlepszą powieść. Książka otrzymała Nagrodę Conrada, była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, ukazała się w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, na Ukrainie i w Rosji. Znalazła się na krótkiej liście brytyjskiej nagrody The Warwick Prize for Women in Translation. Krytycy uznają Żannę Słoniowską za jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury europejskiej. Wyspa to jej druga powieść.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Wyspa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Po świetnym debiucie Domem z witrażem, wydanym przez Znak Literanova, Żanna Słoniowska powróciła z Wyspą. Już od pierwszych stron skojarzenie z Czarodziejską górą Tomasza Manna ustawia nam optykę odbioru dzieła. Zamknięty świat, mnóstwo oryginałów, którzy wypełniają tę wąską przestrzeń, to życie w szczelinie czasu lub poza nim, paralelnie do tego, który płynie gdzieś tam, w Polsce, Hiszpanii, Grecji i Bułgarii, skąd pochodzą pozostali mieszkańcy Domu Literatury na wyspie. Wyspa wyostrza ich rysy – zarówno te, które określają ich wygląd, jak i te, które naznaczają osobowość. Nikt tu nie jest zwyczajny, nikt nie jest banalny, każdy gest zostaje zwielokrotniony przez mgłę i kolor morza, powietrze filtrujące odczucia odbiorców. Wyspa zachęca do tworzenia, oddziela bohaterów od ich banalnej codzienności, która atakuje i niszczy z każdym wyjazdem. Odwraca to proporcje: neurotyczna, pełna dramatyzmu niespełniona miłość na wyspie staje się wyzwaniem, natomiast codzienność, naznaczona relacjami rodzinnymi i towarzyskimi poza wyspą, przynosi jedynie rozczarowania. Wyspa jest jest jak puchar z zatrutym narkotykiem winem. Kto raz spróbuje, nie zdoła już nigdy wrócić do normalności. Fabułą snuje się i zapętla, nużąc i drażniąc czytelnika. Nie przynosi rozwiązań, powoli gubiąc swoje atuty w postaci magicznego świata odległej mitycznej ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wyspa

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Aleksandra Struska-Musiał;
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Pokaż wszystkie recenzje