Wystarczy, że jesteś

Ocena: 4.6 (10 głosów)

Weronika jest z natury pesymistką. Nie wierzy w siebie ani w to, że odnajdzie w życiu szczęście i miłość. Zapamiętale czyta "Zmierzch" i skrycie marzy o wielkim, wyjątkowym uczuciu oraz księciu, zbyt doskonałym, by mógł być prawdziwy. Idealny chłopak rodzi się w wyobraźni dziewczyny i żyje w świecie wirtualnym, w prowadzonym przez nią blogu.

Czy rzeczywistość może się upodobnić do marzeń?

Najnowsza powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk opowiada o dojrzewaniu do miłości, potrzebie kochania i bycia kochanym, pierwszych rozczarowaniach oraz trudnej drodze do zrozumienia, co jest naprawdę wartościowe.

Autorka jest laureatką nagrody "Książka Roku 2008", przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY, za powieść "13. Poprzeczna". W 2009 roku była nominowana do tej nagrody za książkę Wystarczy, że jesteś.

Informacje dodatkowe o Wystarczy, że jesteś:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2010-05-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788310118981
Liczba stron: 296

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wystarczy, że jesteś

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wystarczy, że jesteś - opinie o książce

Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2016-05-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku :),
Ciekawie napisana powieść. Mimo że o życiu nastolatki, to jednak starsze czytelniczki także znajdą w niej coś dla siebie.
Link do opinii
"Wymyśliła go od stóp do głów. Wymyśliła mu życie i charakter. Pan W. był po prostu cudowny." Główną bohaterką książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk jest licealistka Weronika. Dziewczynie brak pewności siebie a w szkole przypięto jej etykietkę szarej myszki. Będąc bardzo dobrą uczennicą zauważana jest jedynie wtedy, gdy trzeba odpisać zadania. Odkąd sięgnęła po sagę "Zmierzch" zaczytuje się w niej bez końca. Marzy o poznaniu chłopaka, który niczym bohater z ulubionej powieści, chroniłby ją przed całym złem tego świata. Na razie jednak musi wystarczyć jej blog, w którym opisuje większość swoich miłosnych fantazji. Główną rolę gra tam niejaki Pan W...."Wyśniony"... "Wymarzony"... I całkowicie wirtualny. Nie trudno się domyślić, że na bieli ekranu jej związek z Panem W. jest po prostu idealny. Pewnego dnia w pociągu poznaje Filipa, studenta aktorstwa, w którego towarzystwie miło spędza podróż. Dziewczyna pomaga mu w przygotowaniu do kolejnego castingu, a on odwdzięcza się zaproszeniem na przedstawienie, w którym bierze udział. Nagle w życiu Weroniki następują wielkie zmiany. Staje się ono niczym kalejdoskop, pełne różnych kolorów i zmieniających się obrazów. Z jednej strony kocha i marzy o ukochanym, z drugiej, cierpi i czeka aż znajdzie dla niej czas w swoim mocno napiętym grafiku. Choć podświadomie wie, że znajomość z Filipem nie do końca odpowiada jej wyobrażeniom kurczowo się jej trzyma. Na szczęście w życiu dziewczyny znów pojawia się Marek, który kiedyś bezinteresownie jej pomógł. Może dzięki niemu zrozumie, że miłość to nie modna torebka, którą chciałoby się mieć by imponować innym lecz uczucie, do którego najpierw trzeba dojrzeć. "Wystarczy, że jesteś" jest pozycją, która w prosty sposób opisuje świat dzisiejszej młodzieży. Kultura masowa na każdym kroku wpaja młodym ludziom potrzebę bycia "kimś" w oczach innych. Choć z okładek magazynów spoglądają kobiety, których wizerunki niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, uparcie dąży się do tych "ideałów", czasem wielkim kosztem. Posiadanie chłopaka czy dziewczyny bardzo często podyktowane jest presją otoczenia niż własnym pragnieniem. Jakikolwiek związek ma pomóc w dowartościowaniu i pokazaniu innym, że "ja też mogę być z kimś", też wzbudzam swoją osobą zainteresowanie, nie jestem gorszy od innych. Autorka w ciepły sposób pokazuje, że nie do końca tak jest. Ze zrozumieniem podchodzi do problemów nastolatków. Swoich bohaterów przedstawia w znanych im realiach by to, co chce przekazać było bardziej wiarygodne. Również zachowanie Weroniki, które często wzbudza irytację dowodzi, że autorce nie obcy jest świat młodego pokolenia. Dodatkowo "plusuje" brakiem długich opisów. Śledząc losy bohaterów czytelnik uświadamia sobie, że nie warto szukać szczęścia "na siłę", bo w odpowiednim momencie przyjdzie samo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, pożyczone ;),
Uwielbiam tą książkę. Z początku myślałam że jest to kolejna książka z cyklu zakompleksiona dziewczyna poznaje księcia z bajki, zakochują się w sobie i żyją długo i szczęśliwie. Książka okazała się jednak bardzo dobrą lekturą którą powinna przeczytać wg mnie każda nastolatka i jej mama. Książkę uważam za bardzo mądrą i jak ja to lubię określać bardzo życiową. Autorka w książce zawarła kilka ważnych "zjawisk". Mamy tu doczynienia z chorobą babci która jest wynikiem samotności, miłością do chłopaka którego bohaterka wyidealizowała sobie, przyjaźnią damsko męską która przeradza się w uczucie, ukrywaniem choroby (padaczki) zabawnie nazywanej Patrycja. Książkę naprawdę dobrze się czyta chociaż z początku szło mnie to dość opornie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2013-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Typowa książka dla młodzieży. Jednak jestem mamą nastolatki i czasami warto sprawdzić co się teraz czyta, a nawet podyskutować o bohaterach. Weronika chce przeżyć wielką miłość, ale nieśmiałość czy niewiara w siebie pozwala jej tylko przeżywanie tego uczucia wraz z bohaterami "Zmierzchu". Czy odkryje wartościowych ludzi? Czy spełnią się jej marzenia? Wystarczy przeczytać tę pozycję
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2018-11-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Książka przeznaczona jest dla młodego odbiorcy. Chociaż porusza tematy związane z pierwszą miłością, nie jest cukierkowa ani naiwna. Autorka pokazuje, że "nie wszystko złoto, co się świeci", a na prawdziwe uczucie warto czasami poczekać. W książce porusza też ważne problemy dotyczące samoakceptacji i padaczki, choroby, która potrafi uprzykrzyć życie.

Link do opinii

Ciepła opowieść o pierwszych zakochaniach, które duży procent młodzieży myli z miłością. Autorka świetnie opisała emocje targające główną bohaterką oraz trwającą przez całą książkę wewnętrzną przemianę Weroniki. Cóż dużo mówić... znam tego typu uczucia i wiem, czym to najczęściej się kończy, więc tym bardziej mogę stwierdzić, że książka dobrze odwzorowuje autentyczne zachowania nastolatków. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - majeczka79
majeczka79
Przeczytane:2016-08-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane 2016 r.,
Avatar użytkownika - Inka
Inka
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy

"Zajezierscy" to pierwsza część sagi o Gutowie. Losy kilku pokoleń kobiet w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji...

Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie

Drugi tom sagi o Gutowie. Piękne, silne, zdecydowane kobiety, przełomowe wydarzenia z dziejów Polski i ekscytujące historie miłosne w nie zawsze sprzyjających...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy