Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu

Z miłości? To współczuję to opowieść o współczesnym Omanie. O kobietach i mężczyznach, którzy skrywają namiętności pod diszdaszami i abajami, a potajemnie korzystają z Tindera. O umowach przedślubnych, do których warto wpisać sumę, jaką dostanie żona za urodzenie każdego dziecka, a także obietnice finansowania przez męża studiów medycznych. O kraju, w którym kobiety wolą się zaszyć przed ślubem, żeby udawać dziewice. Jest to wreszcie reportaż o miejscu, w którym kontraktowe małżeństwa wciąż są codziennością, a zakochani wbrew woli rodziców mogą zwrócić się do sułtana Kabusa Ibn Sa’ida z prośbą o błogosławieństwo.

Agata Romaniuk z dużą wnikliwością i wrażliwością przygląda się ludziom, którymi rządzi wiekowy, bezdzietny i samotny sułtan. Jedyny taki władca w krajach Zatoki Perskiej.

[Wydawnictwo Poznańskie]

ISBN: 978-83-66278-41-7

Tagi: prawa kobiet Oman

Kup książkę Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu

Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu - opinie o książce

To druga książka z tej serii reporterskiej jaką przeczytałam. Pierwsza była „A co wyście myślały?” I obie bardzo przypadły mi do gustu. Poza tym uwielbiam czytać książki z tematyki arabskiej. O ich obyczajach, funkcjonowaniu, zaściankowym (oficjalnym) myśleniu i tym co dzieje się za kotarą. Tajemnicach, których Allah nie widzi i sposób bycia kobiet. Oman w ostatnim czasie stał się bardzo popularnym kierunkiem destynacji urlopowych. Choć wcześniej mało się o nim słyszało teraz zaczyna wieść prym w turystyce. Dlaczego tak się stało? Bogactwo, rozwój kraju zachwyca. Jednak na jak długo? Nowoczesność ściera się z tradycją. Jak bardzo kraj zmienił się na potrzeby turystów? Jak sama autorka mówi nie jest to typowy poradnik turystyczny, ale bardziej wycieczka po obyczajowości i kulturze. To tam kobiety za pośrednictwem mężczyzn negocjują swoje małżeństwa i zabezpieczają się finansowo w przypadku rozwodu. Współczują nam Europejkom, że wychodzimy za mąż z miłości. Świetnie napisana, piórem Polki, która mieszkając w Omanie poznała ten świat od podszewki. Czyta się rewelacyjnie. Książka stanie się na pewno jedną z moich ulubionych. Ciężko nie zgodzić się w wielu momentach z postrzeganiem małżeństwa przez współczesne mieszkanki Omanu. Choć u nas takie zasady są nie do przyjęcia. Zdecydowanie polecam. Poszerzanie horyzontów dzięki tej książce jak dla mnie zaliczone 👌🏻
—————————

Obiecałam sobie, że już nie będę więcej sięgać po książki opisujące życie kobiet w krajach muzułmańskich. Ale jak książka trafiła do mojego domu to nie umiałam jej oddać do biblioteki bez przeczytania. Ale tak naprawdę szkoda było mojego czasu, nic nowego ani odkrywczego tam nie znalazłam. Cieszę się niezmiennie, że urodziłam się w cywilizowanym kraju i nikt i nic nie zmusiłoby mnie do wyjazdu do któregoś z muzułmańskich państw. Jak ktoś , a szczególnie kobieta na coś takiego się decyduje to sama kuje swój los. Gorzej mają osoby tam urodzone ale im pomóc nie mogę.

Z jednej strony szalenie ciekawa historia nieprzeciętnej kobiety, z drugiej - głównej bohaterki nie polubiłam, ponieważ musiała się wykazać niezłym charakterkiem i sprytem, że zdobyła swoją pozycję. Gdyby jeszcze na zdobyciu pozycji kończyłoby się, moja sympatia byłaby większa. Niestety skrytobójstwo potwierdza tylko, że niestety mimo ciekawego życiorysu, Aleksandra szlachetna i dobra nie była.
Książkę warto przeczytać i zapoznać się z historią życia tej niesamowitej osoby i otoczenia w jakim przyszło jej żyć.

Reportaz o zyciu kobiet w Omamie w Arabii. Autorka pokazuje zycie kobiet ktore nadal mimo tego ,ze w wielu krajach kobiety decyduja same o sobie tu nadal sa pod wladza mezczyzn. Od dnia narodzin sa przypisane do zycia pod ich dyktando ,wydawane za maz wbrew wlasnej woli a malzenstwo jest aranzowane i spisywane jak umowa ktora bedzie najkozystniejsza dla meza i jego rodziny. Koszmar. Po lektorze takich ksiazek dziekuje ,ze zyje w kraju gdzie mam prawo wyboru .Swietna ksiazka warta przeczytania.

Książka jest trochę nie równa. Ostrzeżenie od autorki jest rzeczywiście zrealizowane. Wywiady z kobietami żyjącymi w Omanie mają różne znaczenie i początki, nie łączą się między sobą. Jedynym wspólnym spojrzeniem jest kobieca perspektywa. Nie jestem pewna czy jest to świetna książka, ale na pewno jest ciekawa. Mnie głównie nauczyła tego, że trzeba doceniać to gdzie jesteśmy. Bo wiele kobiet żyję mając jeszcze mniej praw niż kobiety mają w Europie. Mam takie poczucie, że taka książka powinna być obowiązkową lekturą przy nauce świata. Nadaję nowego sensu w patrzeniu na problemy. Historię różnie oddziaływują na mnie, ale ostatecznie bardzo jestem zadowolona, że trafiłam na tę książkę.

Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości
Agata Romaniuk0
Okładka ksiązki - Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości

O pierwszych miłościach powiedziano prawie wszystko - powstało już wiele filmów, piosenek i wierszy. O miłościach ostatnich nie mówi się dużo, a jeśli...

Kocia Szajka i duchy w teatrze
Agata Romaniuk0
Okładka ksiązki - Kocia Szajka i duchy w teatrze

Pazury naostrzone, ogony w szpic - Kocia Szajka wraca do akcji! Dołącz do kocich detektywów, przeżyj porywającą przygodę i pomóż Morfeuszowi rozwiązać...