Z Polski Ludowej do wolnej Europy

Młodziutki harcerz z Szarych Szeregów, uciekinier z komunistycznej Polski i emigrant, wieloletni radiowiec przekazujący informacje z wolnego świata do kraju, ale nade wszystko polski patriota  - Marek Walicki swoim życiorysem mógłby obdzielić kilku ludzi.

Urodził się w 1931 roku. W czasie II wojny światowej jako dwunastolatek wstąpił do tajnego harcerstwa. Po wojnie, nie chcąc żyć w komuniźmie, wraz z kolegą przedarł się przez żelazną kurtynę do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech Zachodnich. W 1952 roku został przyjęty do Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium.

Informacje dodatkowe o Z Polski Ludowej do wolnej Europy :

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: II wojna światowa okupacja niemiecka Radio Wolna Europa Komunizm w Polsce

Kup książkę Z Polski Ludowej do wolnej Europy

Z Polski Ludowej do wolnej Europy - opinie o książce

Marek Walicki urodził się w 1931 roku. Przed wybuchem II wojny światowej żyło mu się bardzo dobrze z rodzicami i młodszym bratem w wielkim mieszkaniu w Warszawie. W czasie wojny był jeszcze dzieckiem, ale już jako dwunastolatek wstąpił do Szarych Szeregów.

Ciekawa autobiografia pana Marka Walickiego. Na początku książki poznajemy jego dzieciństwo, wybuch wojny, powstanie warszawskie oraz bardzo trudną i niebezpieczną ucieczkę z komunistycznej Polski. Większą część książki zajmuje już praca w Radiu Wolna Europa. Autor przybliża nam takie postacie jak Jan Nowak - Jeziorański, Zofia i Stefan Korbońscy.

Jest też mały wątek w czasie wojny, jak matka pana Marka przechowywała w domu żydowskiego chłopca.

Ogólnie warta przeczytania mimo, iż to wydawnictwo BELLONA.