Za każdą cenę

Tom 6 cyklu Tracy Crosswhite

Powieść autora książek dwukrotnie nominowanych do nagrody Harper Lee i Nagrody Edgara Allana Poe.

Dwie kobiety – jedna zaginiona, druga zamordowana – gotowe zapłacić najwyższą cenę za swoje ideały i marzenia.

Dwoje policjantów, dla których żadna cena nie jest zbyt wysoka za odkrycie prawdy i wymierzenie sprawiedliwości.

Kavita, młoda mieszkająca w Seattle Hinduska, ma marzenia jak wiele Amerykanek w jej wieku – skończyć studia, zrobić karierę. Tradycjonalistyczna rodzina dziewczyny ma jednak wobec niej zupełnie inne plany. Czy właśnie dlatego Kavita znika bez śladu? Bo chce się odciąć od rodziny?

Mimo że śledztwo w sprawie jej zaginięcia nie leży w gestii wydziału zabójstw, Tracy Crosswhite zajmuje się nim, ponieważ czuje, że za zniknięciem dziewczyny kryje się coś znacznie bardziej mrocznego niż ucieczka. I wkrótce znajduje tropy, które mogą na to wskazywać.

Tymczasem jej kolega Vic Fazzio, zajmujący się zamordowaniem miejscowej aktywistki próbującej oczyścić swoją dzielnicę z narkotyków, zostaje oskarżony o spowodowanie śmierci jedynego świadka. Tracy będzie próbowała mu pomóc, mimo że ma własne problemy – jej pozycja w wydziale nigdy jeszcze nie była zagrożona tak jak teraz. Ale choć ich kłopoty są innego rodzaju, to wygląda na to, że mają wspólne źródło.

Nikt nie zaprzeczy, że Robert Dugoni pisze świetne opowieści. Ale tym, co go absolutnie wyróżnia, jest umiejętność tworzenia niezwykłego obrazu pracy policji w wielkim mieście.

Associated Press

Informacje dodatkowe o Za każdą cenę:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2021-06-02
Tytuł oryginału: A steep price
Tłumaczenie: Lech Z. Żołędziowski

Kup książkę Za każdą cenę

Za każdą cenę - opinie o książce

Roberto Dugoni po raz kolejny ma okazję pochwalić się swoim kunsztem literackim. Również tym razem nas nie zawiódł. Każda jego kolejna lektura jest pełna emocji i napięcia, autor ani na chwilę nie wypuszcza nas z objęć ekscytujących przeżyć. Za każdą cenę to kolejna odsłona przygód zawodowych detektyw Tracy Crosswhite, ale też mamy okazję być obecni w jej życiu prywatny i dopingować, aby sprawy osobiste ułożyły się po jej myśli.

W biały dzień zostaje zamordowana młoda aktywistka, odważnie walczącą z mafią narkotykową. Oczywiście nie ma świadków jej zabójstwa, a czyn wygląda jak zaplanowana egzekucja. Sprawą tą zajmuje się Vic Fazzio ze swoim partnerem. Uderzają w krąg osób zajmujących się handlem narkotykami i rozbojami. W czasie jednej z akcji mającej na celu poszukiwanie sprawcy morderstwa, zostaje zastrzelony prawdopodobny świadek. Czy to Fazzio strzelał czy jego nowa koleżanka z pracy, która uczestniczyła z nim w tej akcji. Mogą się pojawić problemy z wydziałem spraw wewnętrznych i skomplikowane dochodzenie. Jeszcze tylko detektywowi brakuje takich problemów. Czyżby jego pozycja w firmie była zagrożona. Czy się wszystko wyjaśni? Czy Fazzio padnie ofiarą spisku? A może to była celowo zaplanowana prowokacja?

Tracy zostaje poproszona o pomoc w odnalezieniu zaginionej Hinduski, przyszłej studentki medycyny, która marzy o karierze w Ameryce. Nagle i niespodziewanie znika, a jej współlokatorka podejrzewa ją o ucieczkę. Nie ukrywa też, że Kavita chciała się uniezależnić od rodziny i odciąć od tradycji. Ale czy to jest realne i możliwe? Rodzina nie miała z nią ostatnio kontaktu i oczywiście nie ma pojęcia, co się mogło z nią stać. Może kogoś poznała i wyjechała z kraju? Może zamierzała rozpocząć nowe życie i realizować swoje marzenia zawodowe z dala od znajomych? Tracy drążąc krok po kroku jest coraz bliżej rozwiązania zagadki jej zniknięcia. Nie do końca też przyjmuje wyjaśnienia najbliższych i właśnie w tym kręgu postanawia skupić swoją uwagę. Jest przekonana, że ta sprawa ma drugie dno i pojawiające się ślady nie są tymi właściwymi, ale raczej mają na celu odwrócenie uwagi od sedna sprawy. Czy ma rację? Przekonajcie się sami, gdzie Tracy zaprowadzi jej intuicja …

Za każdą cenę to kolejny znakomity i pełen napięcia thriller Roberta Dugoniego. Nie sposób się jemu oprzeć. Nie warto rezygnować z tak wielkiej przyjemności, jaką jest lektura jego powieści. Dwa odrębne wątki, dwa śledztwa, ale jeden wydział z miejscowej policji. Świetnie prowadzona akcja, z nieoczekiwanymi zwrotami akcji i zdecydowanie nieprzewidywalnym i satysfakcjonującym finałem. Takim, jakiego każdy czytelnik oczekuje i na jakie liczy. Autor bardzo dokładnie i drobiazgowo przedstawia nam pracę policjantów, ich metody pracy, codziennie zmagania się z przestępcami. Docieramy za kulisy ich pracy i widzimy od kuchni, jak wygląda ich dzień powszedni. Nic do pozazdroszczenia. Stres, emocje i ogromne niebezpieczeństwo czyhające na każdym kroku. Taka praca to powołanie i wielka misja do spełnienia.

Powieści tego autora czyta się z wielkim zainteresowanie i wypiekami na twarzy. Ma swój charakterystyczny styl, lekkie pióro i nietuzinkowy zmysł obserwacyjny. W tej historii autor doskonale połączył wątki kryminalne z wątkami osobistymi dotyczącymi życia bohaterów, te wątki wzajemnie się uzupełniają i przenikają. Każdy z nich jest dozowany w umiarkowany sposób. Ta spójna kompilacja sprawia, że ciekawość czytelnika jest zaspokojona, może czuć się usatysfakcjonowany i zadowolony.

Z przyjemnością śledzę losy Tracy od dłuższego czasu, mam znakomitą możliwość obserwacji, jak ta postać rozwija się z każdym nowym tomem, jak realizuje swoje plany i marzenia. Wszystkie sytuacje, w których występują takie rodzinno-zawodowe powiązania sprawiają, że bohaterowie stają się nam bliżsi, potrafimy zrozumieć i wytłumaczyć ich postępowanie, a nie tylko oceniać ich z boku, spoglądając przez pryzmat naszych subiektywnych obserwacji.

Żeby napisać dobry thriller potrzebują czegoś więcej niż tylko dobry pomysł na fabułę, konieczny jest jeszcze talent. A ten Robert Dugoni niewątpliwie posiada. Trzymające w napięciu tajemnice i mroczny klimat, który wnika w głąb czytelniczej wyobraźni. Nie mogłam przestać czytać.

„Za każdą cenę” to już 6 tom z cyklu Tracy Crosswhite i muszę przyznać, że bardzo miło było mi do niego wrócić. Często spotykam się z opinią, że książek Dugoni nie da się czytać przez jego styl pisania. Jednak osobiście uważam, że to właśnie on sprawia, że książki Dugoni są tak wyjątkowe. Autor pisze niebanalnie, oryginalnie, potrafi ponieść się wyobraźni, a czym dalej czytamy jego książki tym bardziej doceniamy tok myślenia pisarza.

„Za każdą cenę” dostarcza nam niesamowity klimat, ogromną dawkę tajemnic, nieprzewidziane zwroty akcji oraz świetnie wykreowanych bohaterów (w tym oczywiście Tracy Crosswhite). Książka wciąga od pierwszych stron i ciężko było mi się od niej oderwać. Akcja może nie jest bardzo szybka, jednak w zupełności mi to nie przeszkadzało, ponieważ w zamian otrzymujemy ogromną wnikliwość. Historię poznajemy z perspektywy dwóch czasów - teraźniejszości oraz przeszłości. Całość opisana jest ze szczegółami i nie pozostała pozbawiona realizmu. Autor prócz wątku kryminalnego opisuje także dylematy i problemy prywatne bohaterów, a także w świetny sposób opisuje techniki przesłuchać amerykańskiej policji.

„Za każdą cenę” to naprawdę bardzo dobrze skonstruowany kryminał, który polecam wszystkim fanom rozwiązywania zagadek kryminalnych.

P.S. Książkę możecie przeczytać bez znajomości poprzednich części, ponieważ każda z nich to nowa zagadka. Jednak jeżeli zależy Wam, aby dokładnie poznać główną bohaterkę to zacznijcie przygodę z cyklem od „Grobu mojej siostry”.

Avatar użytkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2021-06-27,

Ponownie trafiła mi się książka, która jest kolejną z cyklu. I na szczęście ponownie zupełnie nie przeszkodziło mi to w lekturze.
Jest to szósta część cyklu o policjantach z wydziału zabójstw w Seattle, a główną bohaterką jest detektyw Tracy Crosswhite. Tym razem policjanci prowadzą jednocześnie dwa śledztwa. Jedna grupa zajmuje się zabójstwem młodej kobiety, która była aktywistką walczącą o bezpieczeństwo w dzielnicy, a dochodzenie prowadzi do szefa lokalnej mafii. Drugie śledztwo dotyczy zaginięcia młodej hinduski. Mimo, że jej rodzina mieszkała w Stanach, nadal prowadziła tradycyjnie hinduski model życia, gdzie zadaniem dziewczyny było poddanie się woli rodziców i wyjście za mąż za wybranego przez nich kandydata. Ta wizja była całkowicie niezgodna z marzeniem Vity, która chciała zostać pediatrą. Odcięta od rodziny i pieniędzy radziła sobie sama, nie ulegając naciskom. Przyznaję, że ta część była dla mnie dużo ciekawsza.
Autor w bardzo interesujący sposób prowadzi także wątki prywatne, dotyczące życia policjantów. Nie dominują one treści książki, ale możemy poczuć z bohaterami bliższą więź.
Książka jest świetnym kryminałem, a dzięki niej poznajemy zagadnienia związane ze zjawiskami społecznymi typu sponsoring czy aranżowane małżeństwa. Polecam, to naprawdę dobra lektura.

ZA KAZ?DA? CENE? to dobrze przemys?lany kryminał z mocno rozbudowanym wa?tkiem obyczajowym.Akcja biegnie tu dynamicznie i trzyma w napie?ciu do ostatniej strony.Autor ma lekkie pio?ro,kto?re urzeka a do tego swoja? historia? potrafi niesamowicie zainteresowac? nie jednego czytelnika.
7/10?
Dwie kobiety- jedna z nich zostaje uznana za zaginiona?,druga zostaje odnaleziona martwa.Jaka? cene? były w stanie pos?wie?cic? za swoje marzenia i ideały? I tu wkracza para rezolutnych policjanto?w,kto?ra nie cofnie sie? przed niczym,by dojs?c? do sedna prawdy,a cene? jaka? za to zapłaca? nie gra dla nich istotnej roli.
ZA KAZ?Da? CENA? to s?wietnie napisana wielowa?tkowa powies?c?,kto?ra podczas czytania dostarczy Ci z pewnos?cia? wielu niezapomnianych wraz?en?.W tej historii odnajdziesz nieoczekiwane zwroty akcji,ciekawych i wyrazistych bohatero?w,oraz niesamowity,tajemniczy klimat.Kaz?dy wa?tek biegnie tutaj w interesuja?cy sposo?b,rozbudzaja?c raz za razem nasze zainteresowanie.Z tej ksia?z?ki byłby dokonały scenariusz na is?cie dobry,kryminalny serial.Jestem ta? lektura? mile zaskoczona.
@wydawnictwoalbatros

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Za każdą cenę” to już szósty tom cyklu kryminalnego o Tracy Crosswhite pióra Roberta Dugoniego. Tym razem fabuła kręci się wokół dwóch spraw – jedna to zaginięcie młodej Hinduski, druga to zabójstwo pewnej aktywistki w szemranej dzielnicy, w której rządzą się gangi i handlarze narkotyków. Mamy więc tu i żywą, chwilami dosyć brutalną akcję, i zagadkę spokojniejszą, uważniejszą, wymagającą skupienia na aspektach psychologicznych i motywacjach osób w nią wplątanych. Do tego dochodzi też dobry wgląd w życie prywatne bohaterów serii, którzy z tomu na tom wzbudzają we mnie coraz większą sympatię oraz rewelacyjny styl autora, który sprawił, że i parkałam śmiechem i płakałam nad losem postaci. Dugoni nie boi się też poruszania trudnych społecznie tematów – tu zdarzamy się z ogromnymi różnicami kulturowymi osób żyjących w jednym mieście, a także z tak trudną chorobą jaką dla kobiet jest rak piersi. Obydwa tematy autor opisał z ogromnym wyczuciem przedstawiając racje wielu stron. Naprawdę kawał dobrego kryminału! Gorąco polecam!

Umiera się tylko raz
Robert Dugoni0
Okładka ksiązki - Umiera się tylko raz

NIEUSTRASZONA DETEKTYW PO RAZ KOLEJNY BĘDZIE MUSIAŁA POŁOŻYĆ NA SZALI SWOJE ŻYCIE, BY STAWIĆ CZOŁA PSYCHOPACIE. Kiedy w pozostawionej w chłodnych wodach...

Pan ławy przysięgłych
Robert Dugoni0
Okładka ksiązki - Pan ławy przysięgłych

Sensacyjny debiut na miarę Grishama i Turowa!!! Adwokat David Sloane uważa, że zawodowy sukces zawdzięcza nie tyle znajomości prawa, ile rzadkiemu darowi...