Za kogo ty się uważasz?

Rose pochodzi z biedniejszej części Ontario. Mieszka z ojcem i macochą Flo w domu na tyłach należącego do rodziny sklepu meblowego. Jako dziecko z niechęcią i strachem obserwuje życie mieszkańców swojego miasta. Potem ucieka, by zacząć studia w Toronto, wyjść za mąż i podjąć pracę zawodową. I przez cały czas próbuje odpowiedzieć na zawarte w tytule książki pytanie, które w dzieciństwie usłyszała od macochy. Dziesięć powiązanych ze sobą opowiadań, z których każde tworzy samodzielną, kunsztownie zbudowaną całość, składa się na poruszającą i przenikliwą opowieść o dojrzewaniu.

Informacje dodatkowe o Za kogo ty się uważasz?:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-09-26
ISBN: 978-83-7747-720-5
Tytuł oryginału: Who Do You Think You Are?
Tłumaczenie: Elżbieta Zychowicz

Kup książkę Za kogo ty się uważasz?

Za kogo ty się uważasz? - opinie o książce

Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2015-10-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Bardzo dobrze napisana książka. Alice Munro jak zawsze po mistrzowsku opowiada problemach zwykłych ludzi, w sposób tak niewiarygodnie lekki a jednocześnie prawdziwy. Jakby sama przeżyła każdą z opisywanych chwil, a jednocześnie miała do nich dystans niewzruszonego obserwatora. Prawdziwa sztuka. Niestety nie jest to książka, która wstrząsa na tyle, by pamiętać o niej przez wiele kolejnych dni. Niedługo po odłożeniu lektury, przestajemy odczuwać upokorzenia i wstyd bohaterów powieści Munro. Możliwe, że właśnie takie zakończenie jest dla czytelnika najszczęśliwszym.
Avatar użytkownika - CicheBaBum
CicheBaBum
Przeczytane:2015-08-30, Ocena: 4, Przeczytałam,
Nie polubiłam Rose, ale kunszt Noblistki zachwyca! Polecam.
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-08-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Powieść przedstawia prawdziwą kobietę z prawdziwymi rozterkami. Znajdziemy gąszcz kobiecych myśli. Po skończeniu czytania czułam się przytłoczona. A to dlatego, że autorce udało się stworzyć świetny klimat powieści, przytłaczające perypetie głównej bohaterki i toksyczność relacji. Dużym plusem dla mnie jest to, że autorka nie mówi wyraźnie, co ktoś czuje, robi czy myśli, lecz tylko to opisuje. Dzięki temu zabiegowi sami dochodzimy do pewnych refleksji i uczuć. Dość mocno uderzyło mnie to, jak traktowane są w Hanratty osoby niepełnosprawne. Sam obraz prowincji jest surowy i pełen przemocy. A relacje międzyludzkie opisywane są bez odrobiny ciepła. Pierwsze wydanie "Za kogo ty się uważasz?" ukazało się w 1978 roku. Myślę, że przetrwało próbę czasu i nadal jest na topie.
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2014-12-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Powoli przekonuję się do Alice Munro. Uważam jednak, że trzeba się w nią wczytać:) nie udaje mi się czytać jej z doskoku. "Za kogo ty się uważasz" to zbiór opowiadań z bohaterką Rose, każde opowiadanie to inny etap jej życia, od młodości do kobiety dojrzałej. Od braku miłości do jej nadmiaru. Od miłości do nienawiści. Od Ontario do Toronto. Obraz dojrzewania opisany dobrym językiem literackim.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-02-04, Czytam regularnie 2014,
Wciągnął mnie ten zbiór opowidań pomimo swojej nieskomplikowanej treści. Spodobała mi się również konstrukcja książki: 10 opowiadań, w których poznajemy Rose-główną bohaterkę w różnych okresach jej życia i w różnych sytuacjach emocjonalnych. Mamy tutaj Rose: córkę, przyjaciółkę, matkę, kochankę itd. Opowiadania mają formę niedopowiedzeń, dzięki czemu możemy sami analizować, zastanawiać się, a wreszcie odpowiedzieć na pytanie tytułowe. Ta historia mogłaby dziać się prawie wszędzie, bo wiele takich Rose jest wokół nas. Wydawałoby się, że historia jest banalna, jednak Alice Munro mistrzowsko prowadziła mnie przez karty książki, tak, że czytało mi się ją z zaciekawieniem.
Avatar użytkownika - Sardegna
Sardegna
Przeczytane:2014-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam, kolejne 52 książki 2013,
http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2014/01/za-kogo-ty-sie-uwazasz-alice-munro.html Rose od najmłodszych lat próbuje wyrwać się z domu, gdzie niepodzielnie króluje jej macocha. Mimo że łączą ich dość poprawne relacje, Rose nie do końca angażuje się w sprawy codzienne i życie rodzinne, bowiem pragnie dla siebie czegoś więcej. Od dzieciństwa czuje się zakompleksioną, małomiasteczkową dziewczyną, a uczucie to nasila się w wieku dojrzewania. Kiedy więc tylko nadarza się okazja, Rose opuszcza dom rodzinny na czas studiów, i wyrusza na poszukiwanie lepszego dla siebie, świata.

Ten zbiór opowiadań nie przypadł mi do gustu. Mimo tego, iż tę książkę można interpretować dosłownie i w przenośni, czytając ją odnosiłam wrażenie, że historia Rose jest "płaskodenna". Teoretycznie opowiada o dziewczynie, która próbuje odkryć siebie i znaleźć swoje miejsce na ziemi, dokonuje wielu prób i poznaje świat z nieco innej strony, ale w rzeczywistości uważam, że czegoś tutaj brakuje. Prosta, wręcz ulotna fabuła (chociaż nie o nią tu chodzi) chwilami przynudzała. Nie rozumiem fenomenu tej książki, ponieważ według mnie było w niej mnóstwo niepotrzebnych informacji, a główny wątek był nijaki. Nie potrafiłam się "wgryźć" w opowieści Munro. Pomimo mojej niepozytywnej opinii, sięgnę po inne dzieło Alice Munro, może ono mnie zaciekawi.

Avatar użytkownika - ewelinalacheta
ewelinalacheta
Przeczytane:2019-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

10 opowiadań zawartych w książce przedstawia nam życie Rose. Pochodzącą z wioski dziewczynę, która wyjeżdża z myślą o sukcesie jaki chciałaby odnieść. Każde z opowiadań przytacza nam inny okres życia Rose i rozterki jakie nią kierują. Opisywane są jej relacje z ludźmi, z którymi jej losy związane były na dłużej oraz krótkie znajomości mające wpływ na jej późniejsze decyzję. Myślę, że pomimo wielu lat jakie minęły od pierwszego wydania książki jest ona nadal aktualna.

W 2018 roku postanowiłam czytać więcej Noblistów. I tak dni mijały, a ja nie zwracałam uwagi na moje wcześniejsze postanowienia. Aż do dnia, kiedy w moje ręce wpadła książka „Za kogo ty się uważasz” Alice Munro. I tak powoli strona, za stroną zanurzałam się w świat Rose-obserwując, jak dorasta, jak zmienia się pod wpływem doświadczenia, które nabywa. Może Rose nie jest i nie będzie moją ulubioną bohaterką literacką. Drażniło mnie czasem jej podejście do pewnych spraw, to, w jaki sposób się zachowywała, stosunek do osób bliskich. Jednak każde jej zachowanie było uwarunkowane jakimś wcześniejszym przeżyciem.

Dziesięć opowiadań pokazuje nam dziesięć różnych twarzy Rose. Każde z nich jest subtelną, prostą historią, która nie tylko pokazuje nam, jak kształtuje się nasza główna bohaterka, ale pozwala również obserwować jej otoczenie, jej środowisko.

To, co jak dla mnie jest największą zaletą tej książki to sposób pisania i kreowania akcji. Nie jest to pozycja, dla osób, które z niecierpliwością wyczekują zwrotów akcji i niesamowitych wydarzeń. To raczej prosta historia dziewczyny, którą moglibyśmy minąć na korytarzu, w sklepie, w kościele i nie zwrócić na nią uwagi. To historia prostego człowieka, którego życie obfituje w smutki, żale, radości, chwile ciepła, ale również te przepełnione chłodem, historia życia składającego się z drobnych przeżyć, ulotnych chwil, które dla obcych nic nie znaczą. Napisana w sposób delikatny, kobiecy, płynny.

Aczkolwiek, jak dla mnie czegoś tutaj zabrakło. Już pod koniec książki, zauważyłam, że losy Rose, nie robią na mnie większego wrażenia, a sama bohaterka nie wzbudza we mnie emocji. Początkowo byłam oczarowana, z zachwytem czytałam kolejne opowiadanie. Potem mój zapał trochę opadł i pojawiło się delikatne znużenie. Po kilku dniach od przeczytania zauważyłam, że niestety obojętnie patrzę na „Za kogo ty się uważasz". Być może powinnam sięgnąć kiedyś ponownie po ten zbiór opowiadań. Na pewno jednak muszę sięgnąć po kolejną książkę Alice Munro.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021, Literatura piękna, E-booki,
Avatar użytkownika - stokrotka__
stokrotka__
Przeczytane:2017-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
A Love of a good woman
Alice Munro0
Okładka ksiązki - A Love of a good woman

Alice Munro has a genius for entering the lives of ordinary people and capturing the passions and contradictions that lie just below the surface. In this...

Za kogo ty się uważasz? Audiobook
Alice Munro0
Okładka ksiązki - Za kogo ty się uważasz? Audiobook

Rose mieszka w niezamożnej części prowincji Ontario w domu na tyłach należącego do rodziny sklepu. Wyjeżdża, a właściwie ucieka, by zacząć studia w Toronto...