Zabić posłańca

Całe Los Angeles z zapartym tchem śledzi spektakularny proces podrzędnego aktora Roba Cole`a, na którym ciąży zarzut brutalnego zamordowania żony, córki znanego milionera. Wiele osób liczy na wyrok skazujący od wyniku procesu zależy niejedna kariera w biurze policji i prokuratora. W tej sytuacji zabójstwo niewiele znaczącego prawnika obracającego się w świecie ciemnych interesów przechodzi niemal niezauważone. Pozornie prostą sprawę jego śmierci prowadzi detektyw Kev Parker. Doświadczony i obdarzony niezwykłą przenikliwością, nie daje się zwieść pozorom okazuje się, że sprawa ma drugie dno... Wbrew woli przełożonych zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Wkrótce zabójca pojawia się w firmie kurierskiej, z której skorzystał tuż przed śmiercią zamordowany prawnik. Elementy przerażającej układanki zaczynają do siebie pasować. Co może łączyć szanowanych i zamożnych obywateli Los Angeles z podejrzanym prawnikiem? Komu i dlaczego zależy na ukryciu prawdy?

Informacje dodatkowe o Zabić posłańca:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7384-504-6

Kup książkę Zabić posłańca

Zabić posłańca - opinie o książce

„Zabić posłańca” to wielowątkowa powieść rozgrywająca się w Los Angeles – zarówno tym luksusowym, z wyższych sfer, jak i tym mniej lśniącym, ale na pewno nie mniej ciekawym: Chinatown.

Książka wciągnęła mnie na początku bardzo – do tego stopnia, że pierwszych pięćdziesiąt stron pochłonęłam błyskawicznie, myśląc: „Ale jazda!”. Ale póxniej, niestety, wszystko trochę się rozmyło, wyhamowało – i zamiast wielkiego WOW jest tylko zwyczajne: Może być. Co nie znaczy, że mi się nie podobało – po prostu początek stawia wysoko poprzeczkę i rozwój akcji tego nie wytrzymuje.

Zacznę od tego, co mi się podobało: a raczej – co mnie tak zachwyciło na początku? Otóż na początku poznajemy Los Angeles za sprawą Jace’a – kuriera rowerowego, który przemierza ulice, starając się zarobić na przyzwoite życie dla siebie i brata. Jace i jego brat to najciekawsze postacie w tej powieści, wprowadzają dużo życia, rozczulają swoim oddaniem i solidarnością, zaradnością i wspieraniem się. Kiedy więc Jace zaczyna mieś kłopoty – i to takie przez naprawdę duże K, bo ściga go bezwzględny zabójca, kibicujemy mu ze wszystkich sił.

Podobała mi się też specyfika dzielnicy Chinatown – choć mam wrażenie, że tutaj autorka jakoś nie bardzo miała pomysł na opisanie tego miejsca tak barwnie, jak zrobiła to w przypadku innych części Los Angeles. Wielka szkoda, że bo to na pewno sprawiłoby, że powieść miałaby niesamowity klimat.

Policjant prowadzący sprawę – Kev Parker – jednocześnie mi się podobał i nie podobał. Jakoś mnie drażniła ta jego doskonałość, te włoskie superdrogie garnitury, ta elegancja z wyższej półki. Zupełnie mi to nie pasowało do wielkiego zaangażowania w sprawę i do niesztampowego podejścia zarówno do świadków, jak i w ogóle pracy policjanta. To połączenie sprawia jednak, że postać policjanta jest intrygująca (ciągle się zastanawiamy, skąd bierze na te wszystkie rzeczy z pensji gliniarza), choć nie musimy go lubić.

Zupełnie natomiast nie przemawiała do mnie postać jego partnerki – stażystki Ruiz. Nie wiem, po co autorka wyposażała ją w takie atrybuty jak seksowny wygląd, wyzywające ciuchy i sposób bycia, za bardzo mi to pachniało stereotypowym obrazem Latynoski.

Sama akcja także wciąga tylko za sprawą Jace’a – a już drugi wątek, ten, który na pozór powinien mieć większe znaczenie, a więc proces sądowy aktora oskarżonego o zabicie żony, jest właściwie tak mało wyrazisty, że nie angażuje czytelnika w ogóle. Trochę to zaskakujące, ale coś w sposobie opisywania tych spraw sprawia, że interesuje nas tylko czy Jace uniknie więzienia i czy nie dopadnie go zabójca – a to, dlaczego ktoś zabił prawnika, albo czy aktor zostanie skazany za śmierć żony – to sprawy drugorzędne. Dlatego zakończenie, w którym te wątki się łączą – wydało mi się nieco sztuczne i przerysowane. Miało być pewnie wielkim zaskoczeniem ,ale było tylko takim sobie chwytem, który specjalnie mnie nie poruszył.

Komu ta książka się spodoba? Jeśli lubicie powieści, w których sporo jest pościgów, w których różne wątki splatają się ze sobą i w których dobry policjant musi zmagać się z systemem – to jest to książka dla Was. Choć nie oczekujcie akcji, która wbije w fotel – raczej po prostu przygotujcie się na lekką lekturę, z którą nie będziecie się nudzić, ale i nie pochłonie Was bez reszty.

Podsumowując: dość ciekawa książka, która nie powaliła mnie na kolana, mimo początkowego entuzjazmu. Niemniej na tyle ciekawa, że nie czuję, że zmarnowałam czas.

Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2014-12-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Pożyczone,
Po tej autorce spodziewałam się dużo lepszej lektury. Było znośnie i nic lepszego nie można powiedzieć. Nie mamy tutaj Liski i Kovaca, czyli sympatycznej pary detektywów, znanych z poprzednich powieści, występuje tutaj za to detektyw Kev Parker. Akcja dzieje się w słonecznym Los Angeles, gdzie dochodzi do zabójstwa prawnika, mamy tutaj także proces podrzędnego aktora, który podejrzany jest o zamordowanie swojej żony. Te dwa morderstwa, początkowo całkowicie ze sobą niepowiązane, zaczynają się łączyć. Detektyw Parker jest coraz bliższy odkrycia prawdy, gdy wydział specjalny odbiera mu prowadzoną sprawę, wówczas na własna rękę, usiłuje rozwikłać zagadkę. A końcówka, powiem tak -nie spodziewałam się takiego zakończenia. Podsumowując - można przeczytać, ale nie obowiązkowo.
Alibi
Tami Hoag0
Okładka ksiązki - Alibi

Detektyw Helena Ester, znana z powieści Czarny koń, szuka mordercy Iriny Markowej, z którą pracowała w stadninie koni. W śledztwie pomaga jej były kochanek...

Nocne grzechy
Tami Hoag0
Okładka ksiązki - Nocne grzechy

Oto małe miasteczko w stanie Minnesota. Przestępstwo jest tu tym, co po prostu się nie zdarza. Jego mieszkańcy właśnie mają przeżyć swój najgorszy...