Okładka książki - Zabójca

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-01-15
ISBN: 978-83-240-2873-3
Dodał/a książkę: czytam

Maria Nurowska, pisząc tę powieść, czerpała inspirację z prawdziwych historii, które zdarzyły się na Podhalu. "Zabójca" to historia Joanny Padlewskiej, młodej dziennikarki, w drodze do Zakopanego spotykającej tajemniczego mężczyznę. Zaintrygowana zachowaniem współpasażera kobieta, pod pretekstem pisania reportażu o Polakach, którzy wrócili z Ameryki, postanawia za wszelką cenę poznać historię Adama Madeja.

Wkrótce dowiaduje się, że spędził wiele lat w więzieniu San Quentin, które jest jednym z najcięższych więzień w USA. Trafił tam za zabójstwo, ale czy na pewno?
Z czasem Joanna zaprzyjaźnia się z Adamem, pomaga mu odbudować dom i stopniowo odkrywa, dlaczego trafił do więzienia i co tam przeżył. Adam powierza jej prowadzone przez lata zapiski więzienne, których lektura pozwala jej poznać prawdę o tym wyjątkowym człowieku. Wkrótce Joanna uświadamia sobie, że to, co czuje do Adama, to nie tylko przyjaźń.

Czy będzie potrafiła przekonać go, że ktoś taki jak on jest zdolny do miłości?
Niespodziewanie jednak sprawy się komplikują, wydawca Joanny publikuje nieautoryzowany wywiad, a zraniony Adam postanawia zerwać z Joanną wszelkie kontakty.
Czy Joannie uda się go odszukać?
Czy po tym, co się stało, potrafią jeszcze być razem?

Historia miłosna, jakiej jeszcze nie było.

Kup książkę Zabójca

Opinie o książce - Zabójca

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-07-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Więzienne historie Podróże inspirują – zapewne każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. W podróży nasze umysły i serca otwierają się na nowe doznania, nowe historie, nowe uczucia. Czy mogą także otworzyć się na miłość? On i ona. Pociąg. Przypadkowe spotkanie, które zmienia życie dwójki przypadkowych podróżników. To mógłby być scenariusz banalnej historii miłosnej. Mógłby, ale kiedy taka opowieść wychodzi spod pióra Marii Nurowskiej można być pewnym, że zyska ona nowy wymiar, głębię, która zmieni  ją w niezapomnianą opowieść. Niezapomnianą, ale niestety nie najlepszą… „Zabójca” to najnowsza książka autorki, opublikowana nakładem wydawnictwa ZNAK. Książka wyczekiwana przez miłośników pisarstwa Nurowskiej, książka wciągająca, ale mimo wszystko rozczarowująca. Po doskonałych powieściach „Drzwi do piekła” i kontynuacji historii, czyli „Domu na krawędzi”, spodziewałam się mocnego uderzenia, historii przenikające na wskroś nasze serca i duszę. Tymczasem splecione losy dziennikarki Joanny Padlewskiej i górala Adama Madeja intrygują, ale odnoszę wrażenie, że autorce zabrakło czasu, a może pomysłów, jak ta znajomość ma się rozwijać. W efekcie otrzymujemy opowieść o niezwykłym spotkaniu w pociągu jadącym do Zakopanego. Ona, pracownik cenionego tygodnika „Na Wprost” udaje się tam ...
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Maria Nurowska jest bezsprzecznie jedną z najbardziej znanych polskich pisarek. Na swoim koncie ma wiele książek, często o kontrowersyjnej tematyce.Panią Marię Nurowską znam, czytuje, kiedy nadarzy się ku temu okazja. "Zabójca" jest powieścią dosyć nową i uważam, że fani autorki czekali na nią z utęsknieniem. Mnie jest się trudno określić, czy jestem fanką autorki. Na pewno jestem ciekawa każdej jej nowej powieści, ale moja sympatia nie jest na tyle mocna, bym z kołataniem serca biegła od razu do księgarni, w dniu premiery. Od jakiegoś czasu zauważam, że tematyka książek autorstwa Marii Nurowskiej oscyluje wokół tematyce więziennictwa, a precyzyjniej można by to określić "życie po życiu". NIe inaczej jest w przypadku "Zabójcy".   Tytułowym zabójcą jest góral, Adam Madej. Adam wraca do rodzinnej miejscowości, bo dwudziestoletnim pobycie w więzieniu o zaostrzonym rygorze, w Stanach Zjednoczonych. Podróżuje pociągiem. To w nim zwraca na niego uwagę młoda dziennikarka, Joanna Padlewska. Mężczyzna wzbudza jej zainteresowanie, w sytuacji, gdy ucałował ziemie, gdy wysiadł z pociągu.  Joanna jest na tyle wścibska, że prosi taksówkarza, by śledził mężczyznę. Kobieta zaciąga języka na temat Madeja, lecz sąsiedzi Adama mogą jedynie powiedzieć jej tylko tyle, co wiedzą o nim, ale z czasów sprzed dwudziestu lat. A historia mężczyzny jest dosyć traumatyczna ...
Avatar użytkownika - madziusia
madziusia
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Kilka dni temu na blogu pojawiła się notka z moimi przemyśleniami na temat „Dziewczyn z Danbury” - relacji Piper Kerman z jej kilkumiesięcznego pobytu w żeńskim zakładzie karnym. Sięgając po kolejną książkę nie spodziewałam się, że pozostanę w temacie amerykańskiego sytemu więziennictwa. Najnowsza powieść Marii Nurowskiej przybliża warunki panujące w jednym z najcięższych więzień, jakim bez wątpienia jest Więzienie Stanowe San Quentin - miejsce odsiadki wielu najbardziej niebezpiecznych przestępców, gdzie swoje koncerty, ku uciesze osadzonych, zdecydowali się zagrać Johnny Cash oraz zespół Metallica. Joanna Padlewska jest dwudziestoczteroletnią dziennikarką, piszącą teksty dla popularnego tygodnika. Podczas jednego ze służbowych wyjazdów uwagę kobiety przykuwa nieznajomy pasażer pociągu do Zakopanego. Ciekawość młodej dziennikarki osiąga szczytowy punkt, gdy mężczyzna po opuszczeniu pociągu, nie zważając na innych podróżnych, klęka na peronie i wymawia po cichu niezrozumiałe słowa. Ten dziwny gest wykonany przez nieznajomego nie daje spokoju Joannie, która wiedziona dziennikarską intuicją postanawia śledzić mężczyznę. Trop wiedzie do starej, opuszczonej chaty góralskiej w Kościelisku, a nieznajomy okazuje się być Adamem Madejem, mężczyzną w średnim wieku, który przed wielu laty opuścił rodzinną miejscowość i wyruszył w poszukiwaniu szczęścia za ocean. Joanna pod przykrywką ...
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Maria Nurowska jest jedną z najbardziej znanych polskich pisarek. Zadebiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika „Literatura”, a popularność przyniósł jej zbiór opowiadań „Nie strzelać do organisty” oraz powieść „Moje życie z Marlonem Brando”. Jej książki cieszą się powodzeniem wśród czytelników nie tylko w Polsce, ale też na świecie; zostały przetłumaczone na szesnaście języków. „Zabójca” to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Opis okładkowy „ obiecywał” wiele, ale chyba pierwszy raz boleśnie odczułam prawdziwość stwierdzenia „nie sądź książki po okładce”, a raczej po opisie. Główną bohaterką powieści jest dwudziestoczteroletnia dziennikarka Joanna Padlewska, którą poznajemy podczas podróży do Zakopanego. Kobieta jedzie tam w celu przeprowadzenia wywiadu z salową, która stała się pionkiem w rozgrywkach CBA. W pociągu jej uwagę przykuwa tajemniczy i milczący mężczyzna. Zainteresowanie reporterki potęguje się, kiedy po opuszczeniu środka lokomocji człowiek ten wykonuje na peronie bardzo dziwny gest. Wiedziona dziennikarskim przeczuciem postanawia go śledzić, ciekawość staje się motorem do działania, ale czy Joanna jest przygotowana na niespodziankę, jaką szykuje jej los? Joanny życie nie rozpieszczało i chyba najbardziej zawiedli ją mężczyźni. Najpierw ojciec ...
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książka Marii Nurowskiej przedstawia historię Joanny, dziennikarki, która podczas podróży pociągiem do Zakopanego spotyka zagadkowego mężczyznę. Zaciekawiona jego niespotykanym postępowaniem, postanawia go śledzić i poznać jego historię. Nasza bohaterka pomaga mu w remoncie jego bardzo zniszczonego domu i dzięki rozmowom w trakcie prac lepiej poznaje jego przeszłość. Z czasem zaprzyjaźniają się. Mężczyzna daje jej do przeczytania pamiętnik. Z niego Joanna dowiaduje się, że Adam jest sam na świecie. To były więzień. Spędził 20 lat w federalnym więzieniu San Quentin w USA. Został skazany za zabójstwo. Po pewnym czasie kobieta zdaje sobie sprawę, że czuje do mężczyzny coś więcej niż tylko przyjaźń. Ich uczucie zostaje poddane próbie, gdy gazeta w której pracuje Joanny drukuje wywiad z Adamem bez jego zgody. Mężczyzna zrywa wszelki kontakt z naszą bohaterką... To pierwsza książka tej autorki w moim życiu. Przeczytałam ją w ciągu jednego wieczora. Tak mi się spodobała, że postanowiłam w niedalekiej przyszłości zapoznać się z pozostałymi powieściami pisarki. Powieść posiada ciekawą fabułę, wciągającą od początku do końca, oraz nietuzinkowych bohaterów. W książce znajdziemy namiętność i tajemnicę. Szczególnie interesujący jest dziennik Adama z amerykańskiego więzienia, który opisuje piekło jakie przeżył młody skazaniec, który musiał zmierzyć się z bezwzględnym światem ...
Avatar użytkownika - Sweetcoala
Sweetcoala
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek - 2016, Mam,
Chociaż przy czytaniu tej książki spędziłam zaledwie kilka (ale za to naprawdę wyjątkowych) godzin, zachwyt i refleksje po lekturze wciąż nie mogą mnie opuścić. ,,Zabójca" Marii Nurowskiej to wciągająca, niebanalna i całkiem zgrabnie napisana powieść obyczajowa, w której nie brakuje wnikliwego studium psychologicznego. Jeszcze przed lekturą dowiedziałam się, że autorkę do napisania ,,Zabójcy" zainspirowały autentyczne wydarzenia na Podhalu, co bardzo podsycało moją ciekawość. Dlatego kiedy główna bohaterka, młoda dziennikarka z powołania, postanawia śledzić tajemniczego mężczyznę z pociągu, rozumiałam ją całkowicie. Też bardzo chciałam dowiedzieć się, kim jest ten milczący człowiek i jaki sekret skrywa. Powieść Nurowskiej czyta się szybko, namiętnie i z wypiekami na twarzy. Jest tu zbrodnia i niewinność, obojętność i namiętność, kłamstwa i prawda. Smaku dodaje wplecenie do narracji więziennych zapisków mężczyzny z pociągu. To jedne z najlepszych fragmentów w całej powieści - ciekawe i pełne emocji z jednej strony pomogły poznać głównego bohatera, z drugiej doprowadzały mnie do jeszcze większych rozterek. ,,Zabójca" to moja pierwsza przygoda z pisarstwem Nurowskiej i jestem przekonana, że nie ostatnia.
Avatar użytkownika - joanna1908
joanna1908
Przeczytane:2015-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Daje szóstkę i guzik mnie obchodzi, co ktoś sobie o tym pomyśli. Dawno nie spotkałam się z bohaterką, z którą mogę się aż tak utożsamić. Miłość, góry, chata w lesie, cisza, święty spokój, cukiernia Samanta i wszystko, co się z nią wiąże. Ksiązka, która boli. Po prostu.
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Pozycja "na jeden wieczór" . Mam tutaj na myśli, że książkę bardzo szybko się czyta. Oczekiwałam kryminału, lecz przewodnim wątkiem okazała się miłość.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2014-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
"Zabójca" to historia młodej, dociekliwej dziennikarki Joanny, która w pociągu do Zakopanego, rozpoczyna rozmowę z mężczyzną, który po wielu latach wraca z Ameryki, dla dziennikarki jest to doskonała okazja do napisania reportażu. Mężczyzna jest zamknięty w sobie, Joanna czuje, że skrywa jakaś tajemnicę, ale nie domyśla się, że może ona być tak tragiczna. Mężczyzna nie potrafi opowiedzieć o swoich przeżyciach, pozwala jej natomiast przeczytać swoje zapiski, które obnażają go całkowicie. Jaką prawdę odkryje Joanna? Czy niewinne spotkania przerodzą się w coś więcej?
Opowieść o tym, jak życie potrafi nas zaskoczyć. Opowieść o przyjaźni, miłości, budowaniu relacji, zaufaniu, przewrotności losu, młodości. To historia dwojga ludzi, których połączył przypadek. Joanna Padlewska- młoda dziennikarka, która podczas jednej ze swoich podróży służbowych spotyka mężczyznę, który ją intryguję. Adam Madej- góral, który wraca do Polski po tym jak odsiedział karę za zabójstwo w najcięższym więzieniu w USA- San Quentin. Ona zaciekawiona jego dziwnym zachowaniem na peronie, postanawia go śledzić i dowiedzieć się jaką tajemnice skrywa. Aby zbliżyć się do niego podejmuje się pisania artykułu o ludziach powracających do kraju.Udaje się jej nawiązać relacje z Adamem. Poznaje jego historię dzięki zapiskom więziennym, które prowadził przez długie lata odsiadki, gdyż on sam jest raczej powściągliwy i nie chcą rozmawiać na temat swojej przeszłości. Wraz, z coraz częstszymi, wizytami Joanny w Zakopanem rodzi się między nimi uczucie. Jak trudno zbudować związek, gdy jedna ze stron zakłada, że nie jest zdolna do uczuć? Joanna nie rezygnuje tak łatwo.Na przeszkodzie stanie im zburzone zaufanie, a nie- jak można by się spodziewać- różnica wieku czy przeszłość. Czy znajdą w sobie siłę by przetrwać tą próbę? Pięknie opowiedziana historia o tym jak ważne jest wzajemnie zaufanie w związku,o tym jak trudno wrócić do normalnego życia po wyjściu z więzienia, a także o tym, że pozory bardzo często mylę i warto zaufać podszeptom serca by znaleźć swoje miejsce na ziemi. Wciąga, wręcz porywa. Ciekawie skonstruowana.Treściwa i pełna emocji.Bardzo dobrze się ją czyta.Polecam :)
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-10-05, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Bardzo miła lektura - dobry pomysł na książkę w połączeniu z dobrym piórem dało świetny efekt. Już zaczynam się rozglądać za kolejną książkę tej autorki.
Avatar użytkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Zakochałam się. Zakochałam się w naszej rodaczce, Pani Marii. To moja druga jej książka i będzie ich więcej. Przeczytam wszystkie choćbym miała rzucić cały stos innych ,które na mnie czekają. Cudowna książka,cudowna historia ,choć tak prosta... Cudowne góry, cudowne Zakopane ,cudowny facet ,jeszcze lepsza kobieta.Cudowna miłość i cudowny morał - nic nie jest takie jakim my widzimy. Jaka jest książka? CUDOWNA.
Avatar użytkownika - basiekgo
basiekgo
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
Joanna młoda dziennikarka zafascynowana Adamem którego pierwszy raz widzi w pociągu, chce poznać jego dzieje .Poznaje Adama Madeja ,który wrecza jej dzienniki pisane w więzieniu, zafascynowana jego życiem jedzie do ameryki. znajomość przeradza się w miłośc. Przyjemne czytanie
Avatar użytkownika - sabja
sabja
Przeczytane:2014-06-27, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Pretensjonalna, pensjonarska, nudna. Książka "o miłości" jakich tysiące. Równie dobrze można sięgnąć po pierwszego z brzegu Harlequina. Fabuła jest tak płytka, że aż boli. Wątki skopiowane z lichych historyjek dla podlotków. Szczerze powiedziawszy jestem zniesmaczona. To moja pierwsza książka tej autorki i zapewne ostatnia. Pozostanie tylko zdziwienie odnośnie zdania, że to jedna z najlepszych polskich autorek.
Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Moja biblioteczka,
Joanna jest młodą, niezależną dziennikarką. Pewnego dnia, gdy udaje się na Podhale w celu zebrania informacji do kolejnego reportażu, jej uwagę zwraca mężczyzna, który po wyjściu z pociągu pada na kolana i całuje ziemię. Zaintrygowana kobieta postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o swoim współpasażerze. Sięgnęłam po tę książkę na dobrą sprawę z powodu jej okładki - ma w sobie coś hipnotycznego, odrobinę niepokojącego. Opis również obiecywał atmosferę rodem z "Wichrowych wzgórz". Niestety, zawiodłam się. Dzieje Adama i jego rodziny są co prawda dość zaskakujące, jednak miałam wrażenie, jakby zostały przedstawione bez emocji. "Zabójcę" czyta się szybko, pomysłowa była koncepcja autorki dotycząca przedstawienia historii Adama w jego pamiętnikach, jednak brakowało mi takiego szczególnego nastroju, jakiejś grozy, na którą tak liczyłam. Całość przypomina mi "Bezdomną" Katarzyny Michalak, może z powodu podobieństwa tematów? Jeśli komuś się podobała, niech sięgnie i po "Zabójcę".
Avatar użytkownika - hania22
hania22
Przeczytane:2014-05-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wszystkim osobom chcącym przeczytać tę książkę szczerze ja polecam i proponuje zarezerwować sobiecały wieczór bo trudno się od niej oderwać.
Chcę mieć tę pozycję w swojej biblioteczka. Maria Nurowska czaruje mnie swoim opisem rzeczywistości. Jest bezpośrednia i zaskakująca!! Zawsze porusza najciekawsze tematy!
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Naprawdę dobra książka, wciągająca, poruszająca trudne tematy, ciekawie zarysowująca bohaterów, łącząca w sobie powieść kobiecą i kryminał. Nurowska jest jak zwykle w formie i podoba mi się, że jej najnowsze książki osadzone są w górach, bo to dodaje im niepowtarzalnej atmosfery. No i do tego wszystkiego śliczna okładka. Warto przeczytać!
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Jako wielka fanka Tatr, cieszę się, że scenerię, do której powrócił jeden z bohaterów książki, Adam, porównuje się do „Wichrowych wzgórz”. Wszystkie fragmenty, które dotyczyły Zakopanego, czytałam z ogromną żarłocznością, wyobrażając sobie niemal każdą chwilę. Zostałam oczarowana specyficznym, trochę ponurym, ale fascynującym klimatem. Cała historia od początku do końca trzymała w napięciu, ciągle byłam ciekawa, co z niej ostatecznie wyniknie. Bo z jednej strony młoda dziewczyna upiera się, by zgłębić tajemnicę skrytego przybysza z zagranicy, z drugiej – pomimo tego, co się przed nią okrywa – coraz częściej zauważa ciepło w jego oczach… Znakomita rzecz, chyba najlepsza (po „Matce i córce”) z tych dzieł Nurowskiej, z jakimi miałam przyjemność się zetknąć. Serdecznie polecam!
Avatar użytkownika - gosia_gosia16
Przeczytane:2014-03-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014 r,
Requiem dla wilka
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Requiem dla wilka

Młoda reżyserka Joanna przyjeżdża w Bieszczady, aby spotkać się ze swoim idolem, wybitnym filmowcem, który po czterdziestu latach wraca do Polski i buduje...

Sprawa Niny S.
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Sprawa Niny S.

Radca prawny Jerzy Baran zostaje zastrzelony w swoim warszawskim mieszkaniu. Śledztwo prowadzi komisarz Zawadka, doświadczony policjant, wciąż szukający...

Dobry pies
Rafał Witek