Zając o bursztynowych oczach to niezwykła synteza powieści detektywistycznej, rodzinnych wspomnień i wykładu z historii sztuki. Odziedziczywszy po wujecznym dziadku wyjątkowy zbiór 264 maleńkich japońskich figurek, autor rozpoczyna pasjonujące śledztwo. Zgłębiając historię tej szczególnej kolekcji, poznaje dzieje swoich przodków -- kilku pokoleń arystokratycznej rodziny Ephrussich. Nurtuje go pytanie, jak to się stało, że z całej ogromnej fortuny właśnie te drobne i kruche przedmioty przetrwały kataklizmy XX wieku.

Książka otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Literacką Costa, Nagrodę Galaxy, Nagrodę Brytyjskich Księgarzy i Nagrodę im. Christophera Ondaatje przyznawaną przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Literackie. Była także nominowana do Nagrody im. Harolda Hyama Wingate'a, Nagrody BBC im. Samuela Johnsona i Nagrody PEN/Ackerley.

,,De Waal wyrusza w podróż, która zaprowadzi go do nieoczekiwanych miejsc i odciśnie na nim piętno, jakiego się nie spodziewał. Podążając tropem kolekcji netsuke, dotrze nie tylko do paryskich i wiedeńskich salonów, lecz i do ubogiego pokoju starej służącej. W trakcie swej wędrówki przeżyje sprawę Dreyfusa i narodziny antysemityzmu, Anschluss i wybuch wojny, a wreszcie zagładę wielu krewnych i rozproszenie się innych. Na sam koniec trafi do zrujnowanego przez wojnę Tokio i stanie się świadkiem odrodzenia i odbudowy tego miasta, a wraz z nim całej Japonii. Niesłychana przygoda. Pasjonująca lektura." Antoni Libera

,,We wstępie de Waal zanotował: ,,Nie jest moim zamiarem pisanie rodzinnej sagi, a tym bardziej utrzymanej w nostalgicznym tonie opowieści o Mitteleuropie". I - na szczęście - poległ na całej linii, bo jego książka wpisuje się w najlepsze tradycje gatunku: oto wielkość i upadek rodu Ephrussich, odeskich handlarzy zbożem jak z opowiadania Babla, między którymi pojawia się pierwowzór Proustowskiego Swanna i uczennica Rilkego, Francja z czasów Dreyfusa i nazistowski Wiedeń, nieprzebrane bogactwa i niepowetowane straty, poważni bankierzy i kochliwe elegantki. To prawda, że w ,,Zającu o bursztynowych oczach" chodzi o coś więcej. Ale w każdej dobrej sadze o Mitteleuropie chodzi o coś więcej." Jacek Dehnel

,,To znacznie więcej niż tylko historia rodziny - to przepięknie odmalowany obraz dawnego świata. De Waal, uznany ceramik, bez wątpienia będzie także cenionym pisarzem." Antonia Fraser ,,Mail on Sunday"

,,To zaskakujące połączenie mikroprzedmiotu z makrohistorią daje wspaniały efekt." Julian Barnes, ,,Guardian"

,,Wyjątkowa opowieść de Waala to podróż w poszukiwaniu minionego czasu, ale także refleksja nad jego upływem. (...) Niewielu prozaików potrafiło opisać historię rodziny z większą wnikliwością, zachwytem i powściągliwością." Eileen Battersby ,,Irish Times"

,,De Waal jest ceramikiem; potrafi przepięknie przywoływać doznania płynące z dotyku drobnych japońskich figurek, które w jego kieszeniach z Paryża przez Wiedń i Odessę zawędrowały z powrotem do Japonii." Ed Hollis, ,,Scotsman"

,,W waszych rękach znajduje się arcydzieło. (...) Tak pięknie i elegancko opowiedziana historia to rzadka przyjemność." Frances Wilson, ,,Sunday Times"

,,Wyrafinowany opis poszukiwania utraconej rodziny i straconego czasu. De Waal przenosi nas do starej Europy, którą odmalowuje w całym jej bogactwie." Colm Tóibín, ,,Irish Times"

Informacje dodatkowe o Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381914291
Tytuł oryginału: The Hare with Amber Eyes

Tagi: Historia powszechna

Kup książkę Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie

Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie - opinie o książce

Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2015-01-12,
Historia wielkiego rodu Ephrussich oraz losy ich kolekcji małych japońskich figurek 'netsuke' na tle Paryża, Wiednia i Tokio XIX i XX wieku. Ciekawe!
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2014-01-01,
Pasjonująca opowieść o dziejach rodziny, której tajemnice odkrywa przed czytelnikiem niepozorna figurka zająca zwiedzająca świat. Jedna z najlepszych książek jakie czytałam w tym roku. Napisana z wielkim talentem, niesamowicie plastycznie i urokliwie. Jeśli ktoś ma ochotę na podróż przez epoki, od Paryża z czasów belle epoque poprzez targany wojną Wiedeń aż po spokojne nowoczesne japońskie mieszkania niech śmiało sięga. Bursztynowe oczy zająca zajrzą wraz z nim za każde drzwi.
Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2022-05-07, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2015-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Biały szlak. Podróż przez świat porcelany
Edmund de Waal0
Okładka ksiązki - Biały szlak. Podróż przez świat porcelany

Edmund de Waal, znany brytyjski ceramik i pisarz, zabiera czytelnika w intymną podróż tropem porcelany, obsesji swojego życia. Aby poznać tajemnice ,...

Edmund de Waal0
Okładka ksiązki - Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;