Zakryte lustra. Sny i przebudzenia

Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2022-04-06

Tom 1 cyklu Zakryte lustra

"Zakryte lustra. Sny i przebudzenia" Ewa Cielesz, wyd. Axis Mundi

Silne kobiety, wielkie emocje, historyczne tło i codzienność ziemiańskiej rodziny. Skromny dworek w Przylipiu będzie świadkiem życia mieszkańców, ich zwyczajów, porywów serca, nadziei i rozczarowań. Na kilka dni przed wybuchem Powstania Listopadowego w ziemiańskiej rodzinie Stalickich przychodzi na świat Zosia.

Dziewczynka od narodzin wplątana w korowód rodzinnych smutków i nadziei przynosi ze sobą wielkie oczekiwania ale i troski. Jej losy, a potem dzieje dalszych pokoleń tej rodziny przewiną się przez kolejne części opowieści, której fragmenty inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami. ,,Sny i przebudzenia" to pierwszy tom serii ,,Zakryte lustra".

Tagi: obyczajowe

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Zakryte lustra. Sny i przebudzenia

Opinie o książce - Zakryte lustra. Sny i przebudzenia

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2022-04-03, Ocena: 6, Przeczytałam,

Sny i przebudzenia" - Ewa Cielesz
Cykl: Zakryte lustra (Tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Axis Mundi
Data wydania: 06.04.2022
Kategoria: powieść historyczna

Ach, świecie! To była znakomita powieść. Prawdziwa uczta literacka! Wszystko się w niej zgadza. Subtelna okładka, wymowny tytuł, treść oddająca atmosferę i klimat epoki, w której toczy się akcja. Jestem oczarowana i niecierpliwie czekam na kolejne tomy serii.

Ewa Cielesz napisała powieść, która intryguje i wciąga od pierwszej strony. Inspirowana jest autentycznymi, rodzinnymi wspomnieniami i prawdziwymi emocjami. Zawiera w sobie rzetelną zawartość na temat naszej historii. W książce ,,Sny i przebudzenia" otrzymujemy przemyślaną i pięknie podaną mieszankę, odpowiednich proporcji. Źródeł naszej historii i fikcji literackiej.

Ewa Cielesz jest pisarką znaną na literackich salonach. Każdy czytelnik kojarzy jej znakomite książki, w tym moją ulubioną serię ,,Córka cieni". Tym razem autorka przekazała w ręce czytelników powieść historyczną. ,,Zakryte lustra. Sny i przebudzenia" to pierwszy tom cyklu o silnych kobietach, wielkiej historii i porywających emocjach. Pierwszy tom opowiada dzieje ziemiańskiej rodziny, zamieszkującej skromny dworek w Przylipiu. To właśnie tam, na kilka dni przed wybuchem Powstania Listopadowego na świat przychodzi maleńka Zosia. Poznajemy ją jako niemowlę i rozpoczynamy towarzyszenie jej i całej rodzinie Stalickich w łańcuchu rodzinnych trosk, smutków, radości, dramatów, sekretów i nadziei. Autorka pięknym, poetyckim językiem, maluje przed nami obraz codzienności ziemiańskiej rodziny. Obserwujemy ich zwyczaje, otoczenie, porywy serca, nadzieje, tęsknoty, pragnienia, namiętności, oczekiwania i rozczarowania. Poznajemy koleje ich burzliwych losów przy akompaniamencie trudnych dziejów historii. Powieść Ewy Cielesz wyróżnia się niepowtarzalnym klimatem i szczególną atmosferą. Bohaterom w ich codzienności, towarzyszy strach przed niepewną przyszłością i nieustanne pragnienie walki o wolność. Sporo tu nostalgii i tęsknoty za światem, który odzwierciedlałby ukryte marzenia i nadzieje.

,,Sny i przebudzenia" przenoszą czytelnika w czasie, doskonale oddając to, co działo się w tle życia mieszkańców dworku w Przylipiu. Autorka przypomina o trudnej sytuacji Polaków pod rosyjskim zaborem. To ogromna zaleta tej książki. Niewątpliwie powieść ta, jest jedną z najbardziej przystępnych lekcji historii, jaką można sobie zagwarantować. Z jej kart przemawiają do czytelnika proste i uniwersalne prawdy. Autorka uwodzi odbiorcę, nie tylko poziomem narracji, ale i wyraziście sportretowanymi postaciami, dramatami i radościami codziennego dnia, drobiazgowymi opisami tradycji, obyczajów, potraw, opowieści snutych przez pomocnice domu w kuchni. To również powieść, która choć opisuje niełatwe czasy dla naszego narodu, to ma w sobie tę głęboko ukrytą dumę i radość z bycia Polakiem.

Najnowsza powieść Ewy Cielesz to kawał porządnej, bardzo dobrej literatury, łączącej historię z ludzkimi sprawami. To powieść, która trafi do każdego i podbije serce. Autorce udaje się zawłaszczyć uwagę czytelnika. Z satysfakcją przyznaję, że ,,Sny i przebudzenia" spełniają podstawowe warunki, znakomitej sagi. Powieść ma klimat, żyje, wciąga i absorbuje. Urzeka swoim pięknem. Jestem zafascynowana i wierzę, że gdy tylko zaczniecie czytać tę książkę, przyjmiecie ją z równie wielkim zachwytem.

Polecam!

Słońce umiera i tańczy
Ewa Cielesz0
Okładka ksiązki - Słońce umiera i tańczy

Młoda artystka z Krakowa spotyka na swojej drodze niezwykłego człowieka o egzotycznej urodzie, ulicznego muzyka, który wniesie w jej poplątane życie...

Wiedźmy
Ewa Cielesz0
Okładka ksiązki - Wiedźmy

Powieść autorki trylogii Córka Cieni oraz Pochyłe niebo Inspirowana autentycznymi przeżyciami historia trzech kobiet pełna zaskakujących sytuacji...