Za這ga

Ocena: 4.5 (2 g這s闚)

Najnowszy krymina autora "Gry w oczko".

Komisarz Artur Konieczny pracuje nad spraw tajemniczej rodziny japo雟kiego biznesmena. W tym samym czasie redaktor Joanna Becker przygotowuje program po鈍i璚ony muzyce z lat osiemdziesi徠ych. Trafia na histori ma這 znanego zespo逝 Or Well, którego karier przerwa豉 鄉ier wokalisty – Blacka. Z czasem praca nad programem przeradza si w rozwi您anie zagadki kryminalnej.

Czemu nad grup muzyków i ich znajomych wisia這 fatum? Co wyros這 ze zbuntowanych gwiazd? Co robi造 w latach osiemdziesi徠ych osoby b璠帷e wa積ymi postaciami biznesu i sceny politycznej? Dziennikarskie 郵edztwo Joanny, i kryminalne Artura, przynios zaskakuj帷e odpowiedzi w finale, którego nikt si nie spodziewa.

"Za這ga" to pierwszy polski krymina rockowy, który zabierze was w podró w szalone lata osiemdziesi徠e i ani na chwil nie pozwoli odetchn望!

Cz窷 dochodu ze sprzeda篡 ksi捫ki zostanie przekazana na rzecz Fundacji Rak’n’Roll.

Informacje dodatkowe o Za這ga:

Tagi: b鏬

wi璚ej

Kup ksi捫k Za這ga

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Za這ga - opinie o ksi捫ce

DO KO哸A NASZYCH DNI

Nak豉dem wydawnictwa Skarpa Warszawska ukaza豉 si najnowsza powie嗆 Grzegorza Kalinowskiego „Za這ga”. Autor ju we wcze郾iejszych swoich ksi捫kach postawi poprzeczk bardzo wysoko. Jaka jest najnowsza ? Czy potwierdza miejsce pisarza w panteonie najlepszych polskich „kryminalistów”?

Uznana dziennikarka Joanna Becker przygotowuje materia o scenie alternatywnej lat osiemdziesi徠ych. Towarzyszy jej zespó sk豉daj帷y si z kontrowersyjnego redaktora Misiewicza i dwojga sta篡stów. W tym samym czasie jej partner, komisarz Artur Konieczny, bada spraw tajemniczego morderstwa japo雟kiego biznesmena. Joanna wraz ze swoj ekip odb璠zie podró do 1985 roku, do czasów, gdy w szarym komunizmie niektórzy ludzie próbowali 篡 kolorowo. Dok康 zawiedzie j ta w璠rówka? Czy prawda, któr odkryje, warta b璠zie 鈍iate fleszy?

Zapach lat osiemdziesi徠ych, niezapomniany klimat buntu i krzyku, to przebija z kart powie軼i Kalinowskiego. Historia nieznanej kapeli Za這ga przeplata si z wydarzeniami aktualnymi. Pisarz prowadzi swoj opowie嗆 w dwóch p豉szczyznach czasowych. Wydarzenia z 1985 roku przeplataj si z aktualnymi. I obie te sfery s ze sob silnie po陰czone. Czy tajemnicza 鄉ier m這dego punkowca w latach osiemdziesi徠ych ma zwi您ek z obecn pos豉nk w sejmie? Szereg tajemnic, które stopniowo wyp造waj na 鈍iat這 dzienne, pisarz umiej皻nie przed nami odkrywa. To wr璚z niewyobra瘸lne jak Kalinowski pisz帷 tak z這穎n powie嗆, pe軟 pobocznych postaci, osadzon w skrajnie ró積ych realiach potrafi po mistrzowsku spi望 klamr. A niesamowity klimat undergroundu lat osiemdziesi徠ych na kartach kre郵onych jego r瘯 ma niesamowity smak, zapach i czad. Wtedy, gdy gra Dezerter, Cela nr 3, Kobranocka. Dla wielu móg豚y by to najpi瘯niejszy czas w 篡ciu. Móg豚y, gdyby nie 篡li wtedy w socjalistycznej Polsce. Grzegorz Kalinowski z i軼ie reporterskim zaci璚iem pokazuje nam 鈍iat wspó販zesny i ten osadzony w g喚bokiej komunie. Perfekcyjnie to robi. Realia, które ukazuje s rzetelne, brutalne, soczyste.

„Za這ga” reklamowana jako pierwszy polski krymina rockowy wcale na dobr spraw nie jest krymina貫m. Owszem,trup jest. Nawet i niejeden. Owszem, 郵edztwo jest. I policyjne i dziennikarskie. Jednak w tej powie軼i to nie zw這ki i nie praca 郵edczych s najistotniejsze. Tu wa積e jest t這. Spo貫czne, ekonomiczne i ludzkie dramaty, a te nie potrzebuj 篡znych pól, by wzrasta w najlepsze. Kalinowski to surowy krytyk. Obna瘸 mechanizmy rz康zace mediami, polityk i kultur. Robi to rzetelnie, szczerze i bez pardonu. Przedstawiony przez niego 鈍iat dziennikarzy odra瘸 i budzi emocje. Kto mo瞠 wiedzie o nim wi璚ej ni dziennikarz w豉郾ie?

To nie jest 豉twa ksi捫ka i nie jest to tak瞠 ksi捫ka dla wszystkich. Osoby, które dorasta造 w latach osiemdziesi徠yh odnajd tu autentyczny urok tamtych lat. Ci, którzy lubi mocne historie z polityk w tle na pewno b璠 ukontentowani. My郵 jednak, 瞠 znajdzie si szerg ludzi dla kórych ta ksi捫ka b璠zie po prostu m璚z帷a. Potrzeba pewnej wiedzy i otrzaskania by wyci庵n望 z niej wszystkie te cudowne smaczki. By us造sze te d德i瘯i i poczu t dojmuj帷 szaro嗆. W tej ksi捫ce nic nie jest oczywiste. Dawne sekrety powracj po latach i nadal bol. Pozornie zamkni皻e rany odnawiaj si. Grzegorz Kalinowski posiada swój indywidualny styl. Jest narratorem oszcz璠nym, dosadnym, to swoi軼ie reporterskie zapisy, ale uczucia w tej powie軼i a iskrz. Autor, jak ma這 kto, potrafi udokumentowa rzeczywisto嗆 i niezywkle umiej皻nie przypomina przesz這嗆. Ja to kupuj. Dla mnie ten czas, te gitary i ten styl to jest w豉郾ie to. „'Za這g” po prostu po趾n窸am. Chwilami wzbudza豉 we mnie ciep這 tamtych niezapomnianych koncertów, chwilami bulwersowa豉, ale przez ca造 czas czu豉m du瞠 napi璚ie. Wci捫 wiedzia豉m, 瞠 ca豉 ta szale鎍za gonitwa prowadzi do fina逝, który nie b璠zie mia fajerwerków, o nie. On pierdzielnie jak bomba. I tak to w豉郾ie rozegra Kalinowski. Bardzo mocna powie嗆. Krew nie leje si strumieniami, nie ma seryjnego mordercy, ale specyfika i autentyczno嗆 zdarze sprawiaj, 瞠 przez ca造 czas czujemy dreszcz.

Dawno 瘸dna powie嗆 nie wywo豉豉 we mnie tylu emocji co „Za這ga” w豉郾ie. By mo瞠 odbieram j dosadniej, poniewa to tak瞠 mój 鈍iat. Nie mo積a jednak nie doceni tego jak realistycznie buduje 鈍iat autor. Ta ksi捫ka jest tak brutalnie prawdziwa, szczera, 瞠 nie sposób zapomnie o niej w kilka chwil po przeczytaniu. Ona zostaje z czytelnikem na d逝go. Ten 鈍iat, dla jednych pi瘯ny, a dla innych straszny nabiera nowego kolorytu na kartach „Za這gi”. Lektura tej ksi捫ki mo瞠 by sentymentaln podró膨, a mo瞠 by ostrze瞠niem. Ze swojej strony ostrzegam, 瞠 to piekielnie dobra ksi捫ka.

Avatar u篡tkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2021-09-18, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2021,

S豉ba ksi捫ka. Podziwiam Kalinowskiego za wiedz historyczn, znajomo嗆 muzyki, sportu, polityki, ale ksi捫ka poni瞠j oczekiwa. Przebrn窸am przez ni z trudnem, nudzi豉 mnie, momentami czyta豉m na si喚. Mnogo嗆 bohater闚, przegadanie, fabu豉 鈔ednio ciekawa. Nic specjalnego.

Inne ksi捫ki autora
Kwarantanna
Grzegorz Kalinowski 0
Ok豉dka ksi您ki - Kwarantanna

Polska 2020 w przeddzie lockdownu, czyli zimowe ferie jakich jeszcze nie by這…Marcin i Leszek prowadz wsp鏊nie biuro projektowe. ㄠczy ich tak瞠...

Szeleszcz帷a 鄉ier
Grzegorz Kalinowski0
Ok豉dka ksi您ki - Szeleszcz帷a 鄉ier

Warszawa, wrzesie 2017 roku. Pocz徠ek nowego roku szkolnego. Dzieci wracaj do szk馧, a protesty przeciwko zmianom w s康ownictwie czo這wy polityk przebija...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemia雟ki ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wyrok
Christina Dalcher